event burgee venue burgee

Northampton Sailing Club - 2019 Tuesdays Training Series

Northampton Sailing Club

Results are provisional as of 10:45 on July 5, 2019

Overall

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: NSC 2019 Scoring System (Great Lakes)
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Tue01
16/04
Tue02
23/04
Tue03
07/05
Tue04
14/05
Tue05
21/05
Tue06
28/05
Tue07
04/06
Tue08
11/06
Tue09
02/07
Nett
1st Laser 202176 John Bracey   1108 1.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) (20.0 DNC) 2.0 (3.0) (3.0) 9.0
2nd Laser 179654 Sean Biggs   1108 (5.0) (20.0 DNC) 3.0 (4.0) 1.0 2.0 3.0 2.0 (4.5) 11.0
3rd Lark 2233 Clare Bunting Graham Wilson 1073 (6.0) 3.0 5.0 3.0 4.0 3.0 (6.0) (20.0 DNC) (6.0) 18.0
4th Laser Radial 201641 Colin Masters   1150 4.0 (5.0 RET) 4.0 (9.0 RET) (6.0) (20.0 DNC) 5.0 1.0 4.5 18.5
5th Phantom 1389 Colin Meddows-Smith   1002 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 25.0
6th RS Quba Club 1511 Paula Masters   1420 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 5.0 (20.0 DNC) 10.0 5.0 8.0 34.0
7th Solo 5032 Rob McCalla   1152 (20.0 DNC) 1.0 (20.0 NSO) (20.0 DNC) (20.0 NSO) 1.0 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 46.0
8th Solo 4011 Andrew Lett   1152 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 7.0 (20.0 DNC) 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 61.0
9th Laser 201015 Roger LePla   1108 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 NSO) 5.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 NSO 20.0 DNC 1.0 66.0
10th Laser Pico 2 Charlie Smith   1330 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 NSO) (20.0 NSO) 20.0 NSO 20.0 DNC 9.0 4.0 20.0 DNC 73.0
11th Phantom 1249 Peter Goodchild   1002 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 NSO 2.0 82.0
12th RS600 851 Isaac Marsh   916 2.0 (20.0 NSO) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 82.0
13th Laser Radial 133331 Adam Larr   1150 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 83.0
14th Laser Radial X Charlie Smith   1150 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0 87.0
15th Laser Radial 194872 Lotte Wood   1150 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 8.0 20.0 DNC 20.0 DNC 88.0
16th RS600 GBR     916 (20.0 DNC) (20.0 NSO) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 100.0
16th Laser Radial 189474     1150 (20.0 DNC) (20.0 NSO) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 100.0
16th 505 8514 Matt Rhodes Rich Nurse 878 (20.0 DNC) (20.0 NSO) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 100.0
16th Fusion Pro       1300 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 NSO 100.0

No PY/GL number available for the Quba Club

Tue01 - 16/04

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser 202176 John Bracey   1108 52:24 0:47:18 1.0
2 RS600 851 Isaac Marsh   916 43:34 0:47:34 2.0
3 Laser Radial 133331 Adam Larr   1150 54:47 0:47:38 3.0
4 Laser Radial 201641 Colin Masters   1150 54:49 0:47:40 4.0
5 Laser 179654 Sean Biggs   1108 52:50 0:47:41 5.0
6 Lark 2233 Clare Bunting Graham Wilson 1073 52:00 0:48:28 6.0

Tue02 - 23/04

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Solo 5032 Rob McCalla   1152 46:32 0:40:24 1.0
2 Laser 202176 John Bracey   1108 46:54 0:42:20 2.0
3 Lark 2233 Clare Bunting Graham Wilson 1073 51:13 0:47:44 3.0
4 Laser Radial 201641 Colin Masters   1150 RET   5.0
5 RS600 851 Isaac Marsh   916 NSO   20.0
5 RS600 GBR     916 NSO   20.0
5 Laser Radial 189474     1150 NSO   20.0
5 505 8514 Matt Rhodes Rich Nurse 878 NSO   20.0

Tue03 - 07/05

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Phantom 1389 Colin Meddows-Smith   1002 38:27 0:38:22 1.0
2 Laser 202176 John Bracey   1108 44:36 0:40:15 2.0
3 Laser 179654 Sean Biggs   1108 45:43 0:41:16 3.0
4 Laser Radial 201641 Colin Masters   1150 50:52 0:44:14 4.0
5 Lark 2233 Clare Bunting Graham Wilson 1073 48:40 0:45:21 5.0
6 Solo 5032 Rob McCalla   1152 NSO   20.0
6 Laser 201015 Roger LePla   1108 NSO   20.0
6 Laser Pico 2 Charlie Smith   1330 NSO   20.0

Tue04 - 14/05

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Phantom 1389 Colin Meddows-Smith   1002 41:07 0:41:02 1.0
2 Laser 202176 John Bracey   1108 50:24 0:45:29 2.0
3 Lark 2233 Clare Bunting Graham Wilson 1073 49:46 0:46:23 3.0
4 Laser 179654 Sean Biggs   1108 51:49 0:46:46 4.0
5 Laser 201015 Roger LePla   1108 53:44 0:48:30 5.0
6 RS Quba Club 1511 Paula Masters   1420 71:00 0:50:00 6.0
7 Solo 4011 Andrew Lett   1152 68:10 0:59:10 7.0
8 Laser Radial 201641 Colin Masters   1150 RET   9.0
9 Laser Pico 2 Charlie Smith   1330 NSO   20.0

Tue05 - 21/05

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser 179654 Sean Biggs   1108 45:57 0:41:28 1.0
2 Phantom 1389 Colin Meddows-Smith   1002 41:34 0:41:29 2.0
3 Laser 202176 John Bracey   1108 47:00 0:42:25 3.0
4 Lark 2233 Clare Bunting Graham Wilson 1073 46:54 0:43:43 4.0
5 RS Quba Club 1511 Paula Masters   1420 48:00 0:45:04 5.0
6 Laser Radial 201641 Colin Masters   1150 53:10 0:46:14 6.0
7 Solo 4011 Andrew Lett   1152 53:36 0:46:32 7.0
8 Solo 5032 Rob McCalla   1152 NSO   20.0
8 Laser Pico 2 Charlie Smith   1330 NSO   20.0

Tue06 - 28/05

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Solo 5032 Rob McCalla   1152 49:05 0:42:36 1.0
2 Laser 179654 Sean Biggs   1108 54:18 0:49:00 2.0
3 Lark 2233 Clare Bunting Graham Wilson 1073 54:00 0:50:20 3.0

Tue07 - 04/06

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Phantom 1389 Colin Meddows-Smith   1002 40:00 0:39:55 1.0
2 Laser 202176 John Bracey   1108 45:05 0:40:41 2.0
3 Laser 179654 Sean Biggs   1108 47:55 0:43:15 3.0
4 Solo 5032 Rob McCalla   1152 49:58 0:43:22 4.0
5 Laser Radial 201641 Colin Masters   1150 40:02 0:43:31 5.0
6 Lark 2233 Clare Bunting Graham Wilson 1073 46:55 0:43:43 6.0
7 Solo 4011 Andrew Lett   1152 42:10 0:45:45 7.0
8 Laser Radial 194872 Lotte Wood   1150 44:45 0:48:38 8.0
9 Laser Pico 2 Charlie Smith   1330 40:10 0:50:20 9.0
10 RS Quba Club 1511 Paula Masters   1420 43:35 0:51:09 10.0
11 Laser 201015 Roger LePla   1108 NSO   20.0

Tue08 - 11/06

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Radial 201641 Colin Masters   1150 38:10 0:33:11 1.0
2 Laser 179654 Sean Biggs   1108 38:36 0:34:50 2.0
3 Laser 202176 John Bracey   1108 41:34 0:37:31 3.0
4 Laser Pico 2 Charlie Smith   1330 40:40 0:40:46 4.0
5 RS Quba Club 1511 Paula Masters   1420 43:26 0:40:47 5.0
6 Phantom 1249 Peter Goodchild   1002 NSO   20.0

Tue09 - 02/07

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser 201015 Roger LePla   1108 45:36 0:41:09 1.0
2 Phantom 1249 Peter Goodchild   1002 41:23 0:41:18 2.0
3 Laser 202176 John Bracey   1108 46:25 0:41:54 3.0
4 Laser 179654 Sean Biggs   1108 46:34 0:42:02 4.5
4 Laser Radial 201641 Colin Masters   1150 48:20 0:42:02 4.5
6 Lark 2233 Clare Bunting Graham Wilson 1073 46:08 0:43:00 6.0
7 Laser Radial X Charlie Smith   1150 50:38 0:44:02 7.0
8 RS Quba Club 1511 Paula Masters   1420 43:16 0:45:42 8.0
9 Fusion Pro       1300 NSO   20.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 20
NSONot Signed On 20
RETRetired Varies

www.northamptonsailingclub.org

www.northamptonsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com