event burgee venue burgee

Noble Marine Solo Winter Championships Saturday 24th February

Northampton Sailing Club

Results are final as of 16:11 on February 24, 2018

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 57, Scoring system: Solo - NSC 2018 - Appendix A
Rank SailNo HelmName Club R1
24/02/18
R2
24/02/18
R3
24/02/18
Total Nett
1st 5705 Charlie Cumbley Warsash SC (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd 5586 Ian Walters Grafham Water SC (3.0) 2.0 3.0 8.0 5.0
3rd 5291 Ian Maclean South Cerney SC 8.0 (21.0) 2.0 31.0 10.0
4th 5559 Oli Wells RYA (20.0) 3.0 7.0 30.0 10.0
5th 5777 Chris Brown Draycote Water SC 5.0 (6.0) 5.0 16.0 10.0
6th 5730 Vince Horey King George SC 4.0 8.0 (9.0) 21.0 12.0
7th 5302 Shane Mac Cartny Greystones SC (12.0) 9.0 6.0 27.0 15.0
8th 5658 Martin Honnor Ogston SC 9.0 7.0 (58.0 DNS) 74.0 16.0
9th 5580 Lawrence Creaser Hayling Island SC 2.0 (19.0) 15.0 36.0 17.0
10th 5738 Ewan Birkins-Walls Grafham Water SC 6.0 12.0 (17.0) 35.0 18.0
11th 5645 Steve Denison Hollingworth Lake SC 7.0 11.0 (18.0) 36.0 18.0
12th 5393 Simon Derham Littleton SC 15.0 4.0 (16.0) 35.0 19.0
13th 4921 Chris Mayhew Royal Harwich YC 17.0 (23.0) 4.0 44.0 21.0
14th 58 Kevan Gibb Largo Bay SC 11.0 10.0 (58.0 DNS) 79.0 21.0
15th 5737 Oliver Davenport NSC 10.0 (58.0 DNS) 13.0 81.0 23.0
16th 5524 Kev Hall NSC 14.0 (15.0) 10.0 39.0 24.0
17th 5707 Nigel Davies Draycote Water SC 13.0 (17.0) 12.0 42.0 25.0
18th 5548 Neil Pitcher NSC 18.0 13.0 (21.0) 52.0 31.0
19th 5768 Simon Maskell Hunts SC 19.0 14.0 (58.0 DNS) 91.0 33.0
20th 5664 Dave Lucas Grafham Water SC 30.0 5.0 (58.0 DNS) 93.0 35.0
21st 5670 Nigel Thomas Hill Head SC (36.0) 31.0 8.0 75.0 39.0
22nd 5723 Alan Bishop Girton SC 25.0 (58.0 DNS) 14.0 97.0 39.0
23rd 5683 Andy Hyland Lymington Town SC (24.0) 16.0 23.0 63.0 39.0
24th 5211 Gareth Henshall Shotwick Lake SC 21.0 22.0 (28.0) 71.0 43.0
25th 5788 Rob Cook NSC (28.0) 26.0 19.0 73.0 45.0
26th 5644 Geoff Holden Torpoint Mosquito SC 23.0 (25.0) 22.0 70.0 45.0
27th 5786 John Steels Starcross YC (47.0) 35.0 11.0 93.0 46.0
28th 5561 Tim Lewis RYA (32.0) 27.0 20.0 79.0 47.0
29th 5321 David Scott NSC 31.0 18.0 (58.0 RET) 107.0 49.0
30th 5747 Roger Lumby Salcombe YC 26.0 (46.0) 24.0 96.0 50.0
31st 5779 Mark Maskell Blackwater SC 27.0 24.0 (58.0 DNS) 109.0 51.0
32nd 5724 Terry Palmer Upper Thames SC 37.0 20.0 (58.0 DNS) 115.0 57.0
33rd 5570 Malcolm Buchanan Lymington Town SC (41.0) 34.0 25.0 100.0 59.0
34th 5679 David Redpath St Mary's Loch SC (39.0) 29.0 30.0 98.0 59.0
35th 5522 Bill Knights Hunts SC 34.0 (40.0) 26.0 100.0 60.0
36th 5547 Peter Warne NSC (45.0) 30.0 31.0 106.0 61.0
37th 5525 Gary Stuart NSC 22.0 43.0 (58.0 DNS) 123.0 65.0
38th 4309 Richard Bundock Hunts SC 33.0 32.0 (58.0 DNS) 123.0 65.0
39th 4669 Mark Fuller Papercourt (40.0) 36.0 32.0 108.0 68.0
40th 5650 Phil Kilburn Notts County SC 43.0 (58.0 DNS) 27.0 128.0 70.0
41st 5736 Iain Carpenter NSC 29.0 41.0 (58.0 DNS) 128.0 70.0
42nd 5773 Tom Campbell Spinnaker SC (50.0) 42.0 29.0 121.0 71.0
43rd 5649 Steven Bishop Girton SC (58.0 RET) 39.0 33.0 130.0 72.0
44th 5168 Jonathan Otter Papercourt 35.0 38.0 (58.0 DNS) 131.0 73.0
45th 6000 Doug Latta Portchester SC 16.0 (58.0 RET) 58.0 DNS 132.0 74.0
46th 4491 G. Eacoft Stewartby Water SC 46.0 28.0 (58.0 RET) 132.0 74.0
47th 5318 Bob Suggitt Barnet Green SC 38.0 37.0 (58.0 DNS) 133.0 75.0
48th 5721 Graham Wilson NSC 44.0 33.0 (58.0 DNS) 135.0 77.0
49th 5352 Mike Wilkie Desborough SC (48.0) 44.0 36.0 128.0 80.0
50th 5365 Sam McNamara Hickling Broad SC 42.0 (47.0) 38.0 127.0 80.0
51st 4767 Richard Blunt Barnt Green SC (52.0) 50.0 34.0 136.0 84.0
52nd 5628 Colin Mather Ripon SC (49.0) 49.0 35.0 133.0 84.0
53rd 4882 Brian Fisher Notts County SC (53.0) 48.0 39.0 140.0 87.0
54th 5560 Charles Stimpson Spinnaker SC 54.0 (58.0 DNS) 37.0 149.0 91.0
55th 5138 Patrick Overs Paxton Lakes SC (51.0) 51.0 40.0 142.0 91.0
56th 5731 Vernon Perkins South Cerney SC 55.0 45.0 (58.0 DNS) 158.0 100.0
57th 5618 Patrick Burns RYA (58.0 RET) 58.0 RET 58.0 DNS 174.0 116.0

R1 - 24/02/18 at 1100

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 5705 Charlie Cumbley Warsash SC 1 1.0
2 5580 Lawrence Creaser Hayling Island SC 2 2.0
3 5586 Ian Walters Grafham Water SC 3 3.0
4 5730 Vince Horey King George SC 4 4.0
5 5777 Chris Brown Draycote Water SC 5 5.0
6 5738 Ewan Birkins-Walls Grafham Water SC 6 6.0
7 5645 Steve Denison Hollingworth Lake SC 7 7.0
8 5291 Ian Maclean South Cerney SC 8 8.0
9 5658 Martin Honnor Ogston SC 9 9.0
10 5737 Oliver Davenport NSC 10 10.0
11 58 Kevan Gibb Largo Bay SC 11 11.0
12 5302 Shane Mac Cartny Greystones SC 12 12.0
13 5707 Nigel Davies Draycote Water SC 13 13.0
14 5524 Kev Hall NSC 14 14.0
15 5393 Simon Derham Littleton SC 15 15.0
16 6000 Doug Latta Portchester SC 16 16.0
17 4921 Chris Mayhew Royal Harwich YC 17 17.0
18 5548 Neil Pitcher NSC 18 18.0
19 5768 Simon Maskell Hunts SC 19 19.0
20 5559 Oli Wells RYA 20 20.0
21 5211 Gareth Henshall Shotwick Lake SC 21 21.0
22 5525 Gary Stuart NSC 22 22.0
23 5644 Geoff Holden Torpoint Mosquito SC 23 23.0
24 5683 Andy Hyland Lymington Town SC 24 24.0
25 5723 Alan Bishop Girton SC 25 25.0
26 5747 Roger Lumby Salcombe YC 26 26.0
27 5779 Mark Maskell Blackwater SC 27 27.0
28 5788 Rob Cook NSC 28 28.0
29 5736 Iain Carpenter NSC 29 29.0
30 5664 Dave Lucas Grafham Water SC 30 30.0
31 5321 David Scott NSC 31 31.0
32 5561 Tim Lewis RYA 32 32.0
33 4309 Richard Bundock Hunts SC 33 33.0
34 5522 Bill Knights Hunts SC 34 34.0
35 5168 Jonathan Otter Papercourt 35 35.0
36 5670 Nigel Thomas Hill Head SC 36 36.0
37 5724 Terry Palmer Upper Thames SC 37 37.0
38 5318 Bob Suggitt Barnet Green SC 38 38.0
39 5679 David Redpath St Mary's Loch SC 39 39.0
40 4669 Mark Fuller Papercourt 40 40.0
41 5570 Malcolm Buchanan Lymington Town SC 41 41.0
42 5365 Sam McNamara Hickling Broad SC 42 42.0
43 5650 Phil Kilburn Notts County SC 43 43.0
44 5721 Graham Wilson NSC 44 44.0
45 5547 Peter Warne NSC 45 45.0
46 4491 G. Eacoft Stewartby Water SC 46 46.0
47 5786 John Steels Starcross YC 47 47.0
48 5352 Mike Wilkie Desborough SC 48 48.0
49 5628 Colin Mather Ripon SC 49 49.0
50 5773 Tom Campbell Spinnaker SC 50 50.0
51 5138 Patrick Overs Paxton Lakes SC 51 51.0
52 4767 Richard Blunt Barnt Green SC 52 52.0
53 4882 Brian Fisher Notts County SC 53 53.0
54 5560 Charles Stimpson Spinnaker SC 54 54.0
55 5731 Vernon Perkins South Cerney SC 55 55.0
56 5649 Steven Bishop Girton SC RET 58.0
56 5618 Patrick Burns RYA RET 58.0

R2 - 24/02/18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 5705 Charlie Cumbley Warsash SC 1 1.0
2 5586 Ian Walters Grafham Water SC 2 2.0
3 5559 Oli Wells RYA 3 3.0
4 5393 Simon Derham Littleton SC 4 4.0
5 5664 Dave Lucas Grafham Water SC 5 5.0
6 5777 Chris Brown Draycote Water SC 6 6.0
7 5658 Martin Honnor Ogston SC 7 7.0
8 5730 Vince Horey King George SC 8 8.0
9 5302 Shane Mac Cartny Greystones SC 9 9.0
10 58 Kevan Gibb Largo Bay SC 10 10.0
11 5645 Steve Denison Hollingworth Lake SC 11 11.0
12 5738 Ewan Birkins-Walls Grafham Water SC 12 12.0
13 5548 Neil Pitcher NSC 13 13.0
14 5768 Simon Maskell Hunts SC 14 14.0
15 5524 Kev Hall NSC 15 15.0
16 5683 Andy Hyland Lymington Town SC 16 16.0
17 5707 Nigel Davies Draycote Water SC 17 17.0
18 5321 David Scott NSC 18 18.0
19 5580 Lawrence Creaser Hayling Island SC 19 19.0
20 5724 Terry Palmer Upper Thames SC 20 20.0
21 5291 Ian Maclean South Cerney SC 21 21.0
22 5211 Gareth Henshall Shotwick Lake SC 22 22.0
23 4921 Chris Mayhew Royal Harwich YC 23 23.0
24 5779 Mark Maskell Blackwater SC 24 24.0
25 5644 Geoff Holden Torpoint Mosquito SC 25 25.0
26 5788 Rob Cook NSC 26 26.0
27 5561 Tim Lewis RYA 27 27.0
28 4491 G. Eacoft Stewartby Water SC 28 28.0
29 5679 David Redpath St Mary's Loch SC 29 29.0
30 5547 Peter Warne NSC 30 30.0
31 5670 Nigel Thomas Hill Head SC 31 31.0
32 4309 Richard Bundock Hunts SC 32 32.0
33 5721 Graham Wilson NSC 33 33.0
34 5570 Malcolm Buchanan Lymington Town SC 34 34.0
35 5786 John Steels Starcross YC 35 35.0
36 4669 Mark Fuller Papercourt 36 36.0
37 5318 Bob Suggitt Barnet Green SC 37 37.0
38 5168 Jonathan Otter Papercourt 38 38.0
39 5649 Steven Bishop Girton SC 39 39.0
40 5522 Bill Knights Hunts SC 40 40.0
41 5736 Iain Carpenter NSC 41 41.0
42 5773 Tom Campbell Spinnaker SC 42 42.0
43 5525 Gary Stuart NSC 43 43.0
44 5352 Mike Wilkie Desborough SC 44 44.0
45 5731 Vernon Perkins South Cerney SC 45 45.0
46 5747 Roger Lumby Salcombe YC 46 46.0
47 5365 Sam McNamara Hickling Broad SC 47 47.0
48 4882 Brian Fisher Notts County SC 48 48.0
49 5628 Colin Mather Ripon SC 49 49.0
50 4767 Richard Blunt Barnt Green SC 50 50.0
51 5138 Patrick Overs Paxton Lakes SC 51 51.0
52 5737 Oliver Davenport NSC DNS 58.0
52 5723 Alan Bishop Girton SC DNS 58.0
52 5650 Phil Kilburn Notts County SC DNS 58.0
52 6000 Doug Latta Portchester SC RET 58.0
52 5560 Charles Stimpson Spinnaker SC DNS 58.0
52 5618 Patrick Burns RYA RET 58.0

R3 - 24/02/18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 5705 Charlie Cumbley Warsash SC 1 1.0
2 5291 Ian Maclean South Cerney SC 2 2.0
3 5586 Ian Walters Grafham Water SC 3 3.0
4 4921 Chris Mayhew Royal Harwich YC 4 4.0
5 5777 Chris Brown Draycote Water SC 5 5.0
6 5302 Shane Mac Cartny Greystones SC 6 6.0
7 5559 Oli Wells RYA 7 7.0
8 5670 Nigel Thomas Hill Head SC 8 8.0
9 5730 Vince Horey King George SC 9 9.0
10 5524 Kev Hall NSC 10 10.0
11 5786 John Steels Starcross YC 11 11.0
12 5707 Nigel Davies Draycote Water SC 12 12.0
13 5737 Oliver Davenport NSC 13 13.0
14 5723 Alan Bishop Girton SC 14 14.0
15 5580 Lawrence Creaser Hayling Island SC 15 15.0
16 5393 Simon Derham Littleton SC 16 16.0
17 5738 Ewan Birkins-Walls Grafham Water SC 17 17.0
18 5645 Steve Denison Hollingworth Lake SC 18 18.0
19 5788 Rob Cook NSC 19 19.0
20 5561 Tim Lewis RYA 20 20.0
21 5548 Neil Pitcher NSC 21 21.0
22 5644 Geoff Holden Torpoint Mosquito SC 22 22.0
23 5683 Andy Hyland Lymington Town SC 23 23.0
24 5747 Roger Lumby Salcombe YC 24 24.0
25 5570 Malcolm Buchanan Lymington Town SC 25 25.0
26 5522 Bill Knights Hunts SC 26 26.0
27 5650 Phil Kilburn Notts County SC 27 27.0
28 5211 Gareth Henshall Shotwick Lake SC 28 28.0
29 5773 Tom Campbell Spinnaker SC 29 29.0
30 5679 David Redpath St Mary's Loch SC 30 30.0
31 5547 Peter Warne NSC 31 31.0
32 4669 Mark Fuller Papercourt 32 32.0
33 5649 Steven Bishop Girton SC 33 33.0
34 4767 Richard Blunt Barnt Green SC 34 34.0
35 5628 Colin Mather Ripon SC 35 35.0
36 5352 Mike Wilkie Desborough SC 36 36.0
37 5560 Charles Stimpson Spinnaker SC 37 37.0
38 5365 Sam McNamara Hickling Broad SC 38 38.0
39 4882 Brian Fisher Notts County SC 39 39.0
40 5138 Patrick Overs Paxton Lakes SC 40 40.0
41 5658 Martin Honnor Ogston SC DNS 58.0
41 58 Kevan Gibb Largo Bay SC DNS 58.0
41 5768 Simon Maskell Hunts SC DNS 58.0
41 5664 Dave Lucas Grafham Water SC DNS 58.0
41 5321 David Scott NSC RET 58.0
41 5779 Mark Maskell Blackwater SC DNS 58.0
41 5724 Terry Palmer Upper Thames SC DNS 58.0
41 5525 Gary Stuart NSC DNS 58.0
41 4309 Richard Bundock Hunts SC DNS 58.0
41 5736 Iain Carpenter NSC DNS 58.0
41 5168 Jonathan Otter Papercourt DNS 58.0
41 6000 Doug Latta Portchester SC DNS 58.0
41 4491 G. Eacoft Stewartby Water SC RET 58.0
41 5318 Bob Suggitt Barnet Green SC DNS 58.0
41 5721 Graham Wilson NSC DNS 58.0
41 5731 Vernon Perkins South Cerney SC DNS 58.0
41 5618 Patrick Burns RYA DNS 58.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNSCame to the start area but did not start 58
RETRetired 58

www.northamptonsailingclub.org

www.northamptonsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com