event burgee venue burgee

Lightning 368 National Championships - NSC - 22nd and 23rd September 2018

Northampton Sailing Club

Results are provisional as of 12:40 on September 23, 2018

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 23, Scoring system: Lightning 2018 - Appendix A
Rank SailNo HelmName Club Fleet R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 429 Robert Claridge Royal Lymington Gold (3.0) 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 10.0 7.0
2nd 406 Paul White Draycote Gold 2.0 4.0 2.0 (11.0) 8.0 2.0 29.0 18.0
3rd 425 Penny Yarwood Up River Gold 1.0 (7.0) 3.0 7.0 2.0 7.0 27.0 20.0
4th 427 John Claridge Royal Lymington Gold 8.0 1.0 6.0 (9.0) 4.0 3.0 31.0 22.0
5th 342 Marcus Ingram Up River Silver 5.0 (9.0) 5.0 1.0 6.0 6.0 32.0 23.0
6th 428 Simon Hopkins Up River Gold 4.0 3.0 9.0 3.0 10.0 (13.0) 42.0 29.0
7th 7 Jeremy Cooper Shotwick Lake Silver 7.0 5.0 7.0 (8.0) 5.0 8.0 40.0 32.0
8th 413 Caroline Hollier West Oxfordshire Gold (10.0) 10.0 8.0 4.0 7.0 5.0 44.0 34.0
9th 421 Hugh Spencer R. Plymouth Corinthian Silver (13.0) 6.0 11.0 6.0 9.0 9.0 54.0 41.0
10th 322 Mark Langston Beccles Amateur Gold (16.0) 12.0 12.0 5.0 3.0 12.0 60.0 44.0
11th 417 Jason Gallagher Denholme Silver 6.0 (22.0 DNF) 14.0 13.0 14.0 4.0 73.0 51.0
12th 420 Martin Clarke Hykeham Silver (14.0) 11.0 13.0 12.0 11.0 10.0 71.0 57.0
13th 433 John Butler Sutton in Ashfield Silver 9.0 15.0 (17.0) 10.0 12.0 14.0 77.0 60.0
14th 426 Matthew Pickett Up River Silver 15.0 8.0 4.0 16.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 91.0 67.0
15th 267 Gary Tompkins Hunts Silver (20.0) 18.0 10.0 15.0 13.0 11.0 87.0 67.0
16th 110 Ian Ranson Bolton Silver 11.0 14.0 (15.0) 14.0 15.0 15.0 84.0 69.0
17th 430 Graham Lazell Up River Silver 18.0 (19.0) 16.0 18.0 16.0 17.0 104.0 85.0
18th 402 Stephen Hodgeson Denholme Silver 17.0 13.0 21.0 (22.0) 17.0 19.0 109.0 87.0
19th 407 Bryan Westley Chase Gold (24.0 DNC) 22.0 DNF 18.0 17.0 18.0 16.0 115.0 91.0
20th 409 Lee Bratley Manor Park Silver 12.0 17.0 20.0 19.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 116.0 92.0
21st 40 Josh Hemingway-Lawson Hunts Silver (21.0) 16.0 19.0 20.0 19.0 18.0 113.0 92.0
22nd 335 Andrea Lazell Up River Silver 22.0 20.0 22.0 21.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 133.0 109.0
23rd 408 Paul Hardman Girton Silver 19.0 21.0 23.0 23.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 134.0 110.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Fleet Place Points
1 425 Penny Yarwood Up River Gold 1 1.0
2 406 Paul White Draycote Gold 2 2.0
3 429 Robert Claridge Royal Lymington Gold 3 3.0
4 428 Simon Hopkins Up River Gold 4 4.0
5 342 Marcus Ingram Up River Silver 5 5.0
6 417 Jason Gallagher Denholme Silver 6 6.0
7 7 Jeremy Cooper Shotwick Lake Silver 7 7.0
8 427 John Claridge Royal Lymington Gold 8 8.0
9 433 John Butler Sutton in Ashfield Silver 9 9.0
10 413 Caroline Hollier West Oxfordshire Gold 10 10.0
11 110 Ian Ranson Bolton Silver 11 11.0
12 409 Lee Bratley Manor Park Silver 12 12.0
13 421 Hugh Spencer R. Plymouth Corinthian Silver 13 13.0
14 420 Martin Clarke Hykeham Silver 14 14.0
15 426 Matthew Pickett Up River Silver 15 15.0
16 322 Mark Langston Beccles Amateur Gold 16 16.0
17 402 Stephen Hodgeson Denholme Silver 17 17.0
18 430 Graham Lazell Up River Silver 18 18.0
19 408 Paul Hardman Girton Silver 19 19.0
20 267 Gary Tompkins Hunts Silver 20 20.0
21 40 Josh Hemingway-Lawson Hunts Silver 21 21.0
22 335 Andrea Lazell Up River Silver 22 22.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Fleet Place Points
1 427 John Claridge Royal Lymington Gold 1 1.0
2 429 Robert Claridge Royal Lymington Gold 2 2.0
3 428 Simon Hopkins Up River Gold 3 3.0
4 406 Paul White Draycote Gold 4 4.0
5 7 Jeremy Cooper Shotwick Lake Silver 5 5.0
6 421 Hugh Spencer R. Plymouth Corinthian Silver 6 6.0
7 425 Penny Yarwood Up River Gold 7 7.0
8 426 Matthew Pickett Up River Silver 8 8.0
9 342 Marcus Ingram Up River Silver 9 9.0
10 413 Caroline Hollier West Oxfordshire Gold 10 10.0
11 420 Martin Clarke Hykeham Silver 11 11.0
12 322 Mark Langston Beccles Amateur Gold 12 12.0
13 402 Stephen Hodgeson Denholme Silver 13 13.0
14 110 Ian Ranson Bolton Silver 14 14.0
15 433 John Butler Sutton in Ashfield Silver 15 15.0
16 40 Josh Hemingway-Lawson Hunts Silver 16 16.0
17 409 Lee Bratley Manor Park Silver 17 17.0
18 267 Gary Tompkins Hunts Silver 18 18.0
19 430 Graham Lazell Up River Silver 19 19.0
20 335 Andrea Lazell Up River Silver 20 20.0
21 408 Paul Hardman Girton Silver 21 21.0
22 417 Jason Gallagher Denholme Silver DNF 22.0
22 407 Bryan Westley Chase Gold DNF 22.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Fleet Place Points
1 429 Robert Claridge Royal Lymington Gold 1 1.0
2 406 Paul White Draycote Gold 2 2.0
3 425 Penny Yarwood Up River Gold 3 3.0
4 426 Matthew Pickett Up River Silver 4 4.0
5 342 Marcus Ingram Up River Silver 5 5.0
6 427 John Claridge Royal Lymington Gold 6 6.0
7 7 Jeremy Cooper Shotwick Lake Silver 7 7.0
8 413 Caroline Hollier West Oxfordshire Gold 8 8.0
9 428 Simon Hopkins Up River Gold 9 9.0
10 267 Gary Tompkins Hunts Silver 10 10.0
11 421 Hugh Spencer R. Plymouth Corinthian Silver 11 11.0
12 322 Mark Langston Beccles Amateur Gold 12 12.0
13 420 Martin Clarke Hykeham Silver 13 13.0
14 417 Jason Gallagher Denholme Silver 14 14.0
15 110 Ian Ranson Bolton Silver 15 15.0
16 430 Graham Lazell Up River Silver 16 16.0
17 433 John Butler Sutton in Ashfield Silver 17 17.0
18 407 Bryan Westley Chase Gold 18 18.0
19 40 Josh Hemingway-Lawson Hunts Silver 19 19.0
20 409 Lee Bratley Manor Park Silver 20 20.0
21 402 Stephen Hodgeson Denholme Silver 21 21.0
22 335 Andrea Lazell Up River Silver 22 22.0
23 408 Paul Hardman Girton Silver 23 23.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Fleet Place Points
1 342 Marcus Ingram Up River Silver 1 1.0
2 429 Robert Claridge Royal Lymington Gold 2 2.0
3 428 Simon Hopkins Up River Gold 3 3.0
4 413 Caroline Hollier West Oxfordshire Gold 4 4.0
5 322 Mark Langston Beccles Amateur Gold 5 5.0
6 421 Hugh Spencer R. Plymouth Corinthian Silver 6 6.0
7 425 Penny Yarwood Up River Gold 7 7.0
8 7 Jeremy Cooper Shotwick Lake Silver 8 8.0
9 427 John Claridge Royal Lymington Gold 9 9.0
10 433 John Butler Sutton in Ashfield Silver 10 10.0
11 406 Paul White Draycote Gold 11 11.0
12 420 Martin Clarke Hykeham Silver 12 12.0
13 417 Jason Gallagher Denholme Silver 13 13.0
14 110 Ian Ranson Bolton Silver 14 14.0
15 267 Gary Tompkins Hunts Silver 15 15.0
16 426 Matthew Pickett Up River Silver 16 16.0
17 407 Bryan Westley Chase Gold 17 17.0
18 430 Graham Lazell Up River Silver 18 18.0
19 409 Lee Bratley Manor Park Silver 19 19.0
20 40 Josh Hemingway-Lawson Hunts Silver 20 20.0
21 335 Andrea Lazell Up River Silver 21 21.0
22 402 Stephen Hodgeson Denholme Silver 22 22.0
23 408 Paul Hardman Girton Silver 23 23.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Fleet Place Points
1 429 Robert Claridge Royal Lymington Gold 1 1.0
2 425 Penny Yarwood Up River Gold 2 2.0
3 322 Mark Langston Beccles Amateur Gold 3 3.0
4 427 John Claridge Royal Lymington Gold 4 4.0
5 7 Jeremy Cooper Shotwick Lake Silver 5 5.0
6 342 Marcus Ingram Up River Silver 6 6.0
7 413 Caroline Hollier West Oxfordshire Gold 7 7.0
8 406 Paul White Draycote Gold 8 8.0
9 421 Hugh Spencer R. Plymouth Corinthian Silver 9 9.0
10 428 Simon Hopkins Up River Gold 10 10.0
11 420 Martin Clarke Hykeham Silver 11 11.0
12 433 John Butler Sutton in Ashfield Silver 12 12.0
13 267 Gary Tompkins Hunts Silver 13 13.0
14 417 Jason Gallagher Denholme Silver 14 14.0
15 110 Ian Ranson Bolton Silver 15 15.0
16 430 Graham Lazell Up River Silver 16 16.0
17 402 Stephen Hodgeson Denholme Silver 17 17.0
18 407 Bryan Westley Chase Gold 18 18.0
19 40 Josh Hemingway-Lawson Hunts Silver 19 19.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Fleet Place Points
1 429 Robert Claridge Royal Lymington Gold 1 1.0
2 406 Paul White Draycote Gold 2 2.0
3 427 John Claridge Royal Lymington Gold 3 3.0
4 417 Jason Gallagher Denholme Silver 4 4.0
5 413 Caroline Hollier West Oxfordshire Gold 5 5.0
6 342 Marcus Ingram Up River Silver 6 6.0
7 425 Penny Yarwood Up River Gold 7 7.0
8 7 Jeremy Cooper Shotwick Lake Silver 8 8.0
9 421 Hugh Spencer R. Plymouth Corinthian Silver 9 9.0
10 420 Martin Clarke Hykeham Silver 10 10.0
11 267 Gary Tompkins Hunts Silver 11 11.0
12 322 Mark Langston Beccles Amateur Gold 12 12.0
13 428 Simon Hopkins Up River Gold 13 13.0
14 433 John Butler Sutton in Ashfield Silver 14 14.0
15 110 Ian Ranson Bolton Silver 15 15.0
16 407 Bryan Westley Chase Gold 16 16.0
17 430 Graham Lazell Up River Silver 17 17.0
18 40 Josh Hemingway-Lawson Hunts Silver 18 18.0
19 402 Stephen Hodgeson Denholme Silver 19 19.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 24
DNFStarted but did not finish 22

www.northamptonsailingclub.org

www.lightning368.org/lnwp/?page_id=588

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com