event burgee venue burgee

Steve Nicholson Trophy 30th January 2016 - Single Handed

Pictures available at

Results are final as of 10:38 on February 10, 2016

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 64, Scoring system: SNT Single Handed 2016
Rank Class Sail No Helm Name Club SNT SH1 SNT SH2 Total
1st Phantom 1345 Andy Couch Leigh and lowton 1.0 1.0 2.0
2nd Laser 209487 Oliver Davenport Redesmere 3.0 2.0 5.0
3rd Laser Radial 208659 Daniel Wigmore GWSC 2.0 3.0 5.0
4th Laser 4.7 198879 Andrew Sturt Hollowell Sailing Club 5.0 6.0 11.0
5th Laser 4.7 209415 Nick Welbourn Hykeham S/C 8.0 4.0 12.0
6th Phantom 1435 Will Gulliver Northampton Sailing Club 9.0 5.0 14.0
7th RS Aero 7 1175 Peter Barton Lymington Town SC 6.0 9.5 15.5
8th RS Aero 7 1676 Anthony York Northampton Sailing Club 7.0 9.5 16.5
9th RS Aero 7 1208 Matt Thursfield Chelmarsh 13.0 7.0 20.0
10th Solo 5491 Michael Sims Carsington SC 12.0 8.0 20.0
11th Solo 5524 Kev Hall Northampton Sailing Club 10.0 13.0 23.0
12th RS 300 540 Richard Le Mare Bartley 11.0 12.0 23.0
13th OK 2154 Simon Cowood Northampton Sailing Club 4.0 22.0 26.0
14th RS 300 328 Tim Keen Sheffield Viking SC & Nefyn SC 17.0 11.0 28.0
15th RS Aero 7 1298 Richard Watsham Starcross YC / RNSA 15.0 16.0 31.0
16th Laser Radial 122676 Andrew Everitt North Herts & East Beds 14.0 20.0 34.0
17th Phantom 1429 Norman Byrd Northampton Sailing Club 18.0 17.0 35.0
18th Phantom 1347 Chris Biglin Shustoke Sailing Club 21.0 15.0 36.0
19th Halo   Rob Dunkley Hollowell 20.0 21.0 41.0
20th Europe 306 Isaac Marsh Northampton Sailing Club 24.0 18.0 42.0
21st RS 300 518 Luke Pepper Hykeham 16.0 28.0 44.0
22nd Solo 5481 Ian Rhodes Northampton Sailing Club 37.0 19.0 56.0
23rd Phantom 1400 Jim Hopton Shustoke Sailing Club 35.0 23.0 58.0
24th D-Zero 191 Nigel Austin Cransley Sailing Club 31.0 27.0 58.0
25th RS Aero 9 1306 Jack Fraser Northampton Sailing Club 29.0 29.0 58.0
26th D-Zero 181 Gordon Stewart North Herts and East Beds SC 28.0 31.0 59.0
27th RS Aero 7 1302 Karl Thorne Lymington Town SC 26.0 36.0 62.0
28th Phantom 1291 Nick Yannakoyorgos Fishers Green Sailing Club 30.0 32.0 62.0
29th Phantom 1394 Nick Favell Wobyc 39.0 25.0 64.0
30th RS 300 354 Mark Newton   36.0 30.0 66.0
31st Blaze 799 Richard Botting Draycote Water SC 33.0 33.0 66.0
32nd Laser Radial 189474 Zoe Bowen Northampton Sailing Club 41.0 26.0 67.0
33rd Streaker 1504 Barny Creaser Hollowell Sailing Club 32.0 35.0 67.0
34th RS Aero 5 1301 Emily Davis GMSC 40.0 34.0 74.0
35th Phantom 1346 Titch Wayling Northampton Sailing Club 65.0 DNF 14.0 79.0
36th D-Zero 195 Rob Lennox Barnt Green SC 19.0 65.0 OCS 84.0
37th Phantom 1 Adrian Padro Shustoke S.C 22.0 65.0 DNC 87.0
38th D-Zero 42 Jon Cowper Hunts Sailing Club 23.0 65.0 DNC 88.0
39th D-Zero 179 Mike Corney Queen Mary Sailing Club 65.0 DNC 24.0 89.0
40th Phantom 1390 Richard Sims Carsington 25.0 65.0 DNF 90.0
41st RS 300 476 Steve Sallis Hykeham SC 27.0 65.0 DNC 92.0
42nd Laser Radial 188020 Connor Hodgson Northampton Sailing Club 34.0 65.0 DNC 99.0
43rd RS Aero 7 1792 Andy Hill HISC 38.0 65.0 DNF 103.0
44th RS Aero 7 1340 Lewis Bowen Northampton Sailing Club 42.0 65.0 DNC 107.0
45th D-Zero 193 Kevin Moll Hunts Sailing Club 43.0 65.0 DNF 108.0
46th Blaze 818 Mike Lyons Burghfield SC 65.0 DNC 65.0 DNC 130.0
46th D-Zero 171 Vanessa Weedon-Jones Hunts Sailing Club 65.0 DNC 65.0 DNC 130.0
46th D-Zero 175 Dave Woods Rossendale Valley SC 65.0 DNC 65.0 DNC 130.0
46th Laser 208666 Andy Ratcliffe Rossendale Valley Sailing Club 65.0 DNC 65.0 DNC 130.0
46th Laser Radial 1 Finley Boon N.S.C 65.0 DNF 65.0 DNC 130.0
46th Laser Radial 205134 Tom Goodenough Northampton Sailing Club 65.0 DNC 65.0 DNC 130.0
46th Phantom 1432 Matthew House Royal Harwich YC 65.0 DNF 65.0 DNF 130.0
46th Phantom 1243 Paul Lester Chase Sailing Club 65.0 DNC 65.0 DNC 130.0
46th Phantom 1193 Phil Longley Stone Sailing Club 65.0 DNC 65.0 DNC 130.0
46th RS Aero 7 1551 Nigel Rolfe Burghfield sailing club 65.0 DNC 65.0 DNC 130.0
46th RS Aero 9 1581 Ben Rolfe Burghfield sailing club 65.0 DNC 65.0 DNC 130.0
46th Solo 5564 Graham Wilson Northampton Sailing Club 65.0 DNF 65.0 DNC 130.0
46th Supernova 598 Serena Stewardson Emberton Park Sailing Club 65.0 DNF 65.0 DNF 130.0
46th Topper 45653 Abigail Larr Northampton Sailing Club 65.0 DNC 65.0 DNC 130.0
46th RS Aero 5 1685 Lucy Greenwood New Hall School / Alton Water Sports Cen 65.0 DNC 65.0 DNC 130.0
46th RS Aero 7 1509 Peter Craggs York RI Sailing Club 65.0 DNC 65.0 DNC 130.0
46th RS Aero 7 10 Gary Livingstone Northampton Sailing Club 65.0 DNF 65.0 DNC 130.0
46th RS Aero 7 1141 Jonathan Rickels Grafham 65.0 DNC 65.0 DNC 130.0
46th Phantom 1433 Peter Shuttleworth Northampton Sailing Club 65.0 DNF 65.0 DNC 130.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 65
DNFStarted but did not finish 65
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 65

www.ChunkyPics.co.uk

www.northamptonsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com