event burgee venue burgee

Gul National 12 Series Finale - 5th November 2016

Northampton Sailing Club

Results are provisional as of 16:48 on November 5, 2016

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 21, Scoring system: NSC National Gul Series Finale 2016
Rank SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 Total Nett Fleet Notes
1st 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne Burgfield S C (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0    
2nd 3543 John Meadowcroft Oliver Meadowcroft Upper Thames S C 2.0 2.0 (3.0) 7.0 4.0    
3rd 3540 Jon Ibbotson Rachel Smith Burghfield S C (7.0) 4.0 2.0 13.0 6.0    
4th 3544 Tom Stewart Robert Stewart Royal Harwich Y C 4.0 3.0 (7.0) 14.0 7.0    
5th 3527 Kevin Iles Lindsay Iles Thorpe Bay Y C 3.0 (6.0) 6.0 15.0 9.0    
6th 3548 Nick Copsey Rosie White Stokes Bay (6.0) 5.0 4.0 15.0 9.0    
7th 3519 Jeremy Hartley Luke Hartley Stokes Bay 5.0 (7.0) 5.0 17.0 10.0    
8th 3528 David Edwards Sophie Edwards Tata Steel S C 8.0 8.0 (10.0) 26.0 16.0    
9th 3445 Nigel White Chris White Burgfield S C (11.0) 10.0 8.0 29.0 18.0   Created from sailno wizard
10th 3529 Sophie Mackley Charlotte Stewart Shoreham S C 9.0 9.0 (22.0 DNC) 40.0 18.0    
11th 3526 Christian Day Sophie Day Salcombe Y C 10.0 (11.0) 9.0 30.0 19.0    
12th 3545 Tom Lee Jennefer Bugge Burghfield S C (12.0) 12.0 11.0 35.0 23.0    
13th 3513 George Finch Lucy Home Royal Harwich Y C (14.0) 14.0 12.0 40.0 26.0    
14th 3465 Edward Harrison Susannah Martin Royal Harwich Y C (15.0) 13.0 13.0 41.0 26.0    
15th 3520 George Smitt Alice Crick Shoreham S C 13.0 15.0 (16.0) 44.0 28.0    
16th 3271 Neal Lillywhite Freya Lillywhite Burghfield S C (16.0) 16.0 14.0 46.0 30.0    
17th 2993 Chris Troth Millie Dixy Olton Mere S C (17.0) 17.0 15.0 49.0 32.0    
18th 354 Jenny Wilson Katy Meadowcroft UTSC (22.0 DNC) 18.0 18.0 58.0 36.0    
19th 3388 Alan Beeton Ella Ford Burghfield S C 18.0 19.0 (22.0 DNC) 59.0 37.0    
20th 3457 David Corse Tom Percival-Skein Upper Thames S C (22.0 DSQ) 22.0 DNC 17.0 61.0 39.0    
21st 3231 Angus Beyty Theo Walsh Newburgle S C (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 66.0 44.0    

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Club Place Points Fleet Notes
1 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne Burgfield S C 1 1.0    
2 3543 John Meadowcroft Oliver Meadowcroft Upper Thames S C 2 2.0    
3 3527 Kevin Iles Lindsay Iles Thorpe Bay Y C 3 3.0    
4 3544 Tom Stewart Robert Stewart Royal Harwich Y C 4 4.0    
5 3519 Jeremy Hartley Luke Hartley Stokes Bay 5 5.0    
6 3548 Nick Copsey Rosie White Stokes Bay 6 6.0    
7 3540 Jon Ibbotson Rachel Smith Burghfield S C 7 7.0    
8 3528 David Edwards Sophie Edwards Tata Steel S C 8 8.0    
9 3529 Sophie Mackley Charlotte Stewart Shoreham S C 9 9.0    
10 3526 Christian Day Sophie Day Salcombe Y C 10 10.0    
11 3445 Nigel White Chris White Burgfield S C 11 11.0   Created from sailno wizard
12 3545 Tom Lee Jennefer Bugge Burghfield S C 12 12.0    
13 3520 George Smitt Alice Crick Shoreham S C 13 13.0    
14 3513 George Finch Lucy Home Royal Harwich Y C 14 14.0    
15 3465 Edward Harrison Susannah Martin Royal Harwich Y C 15 15.0    
16 3271 Neal Lillywhite Freya Lillywhite Burghfield S C 16 16.0    
17 2993 Chris Troth Millie Dixy Olton Mere S C 17 17.0    
18 3388 Alan Beeton Ella Ford Burghfield S C 18 18.0    
19 354 Jenny Wilson Katy Meadowcroft UTSC DNC 22.0    
19 3457 David Corse Tom Percival-Skein Upper Thames S C DSQ 22.0    
19 3231 Angus Beyty Theo Walsh Newburgle S C DNC 22.0    

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Club Place Points Fleet Notes
1 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne Burgfield S C 1 1.0    
2 3543 John Meadowcroft Oliver Meadowcroft Upper Thames S C 2 2.0    
3 3544 Tom Stewart Robert Stewart Royal Harwich Y C 3 3.0    
4 3540 Jon Ibbotson Rachel Smith Burghfield S C 4 4.0    
5 3548 Nick Copsey Rosie White Stokes Bay 5 5.0    
6 3527 Kevin Iles Lindsay Iles Thorpe Bay Y C 6 6.0    
7 3519 Jeremy Hartley Luke Hartley Stokes Bay 7 7.0    
8 3528 David Edwards Sophie Edwards Tata Steel S C 8 8.0    
9 3529 Sophie Mackley Charlotte Stewart Shoreham S C 9 9.0    
10 3445 Nigel White Chris White Burgfield S C 10 10.0   Created from sailno wizard
11 3526 Christian Day Sophie Day Salcombe Y C 11 11.0    
12 3545 Tom Lee Jennefer Bugge Burghfield S C 12 12.0    
13 3465 Edward Harrison Susannah Martin Royal Harwich Y C 13 13.0    
14 3513 George Finch Lucy Home Royal Harwich Y C 14 14.0    
15 3520 George Smitt Alice Crick Shoreham S C 15 15.0    
16 3271 Neal Lillywhite Freya Lillywhite Burghfield S C 16 16.0    
17 2993 Chris Troth Millie Dixy Olton Mere S C 17 17.0    
18 354 Jenny Wilson Katy Meadowcroft UTSC 18 18.0    
19 3388 Alan Beeton Ella Ford Burghfield S C 19 19.0    
20 3457 David Corse Tom Percival-Skein Upper Thames S C DNC 22.0    
20 3231 Angus Beyty Theo Walsh Newburgle S C DNC 22.0    

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Club Place Points Fleet Notes
1 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne Burgfield S C 1 1.0    
2 3540 Jon Ibbotson Rachel Smith Burghfield S C 2 2.0    
3 3543 John Meadowcroft Oliver Meadowcroft Upper Thames S C 3 3.0    
4 3548 Nick Copsey Rosie White Stokes Bay 4 4.0    
5 3519 Jeremy Hartley Luke Hartley Stokes Bay 5 5.0    
6 3527 Kevin Iles Lindsay Iles Thorpe Bay Y C 6 6.0    
7 3544 Tom Stewart Robert Stewart Royal Harwich Y C 7 7.0    
8 3445 Nigel White Chris White Burgfield S C 8 8.0   Created from sailno wizard
9 3526 Christian Day Sophie Day Salcombe Y C 9 9.0    
10 3528 David Edwards Sophie Edwards Tata Steel S C 10 10.0    
11 3545 Tom Lee Jennefer Bugge Burghfield S C 11 11.0    
12 3513 George Finch Lucy Home Royal Harwich Y C 12 12.0    
13 3465 Edward Harrison Susannah Martin Royal Harwich Y C 13 13.0    
14 3271 Neal Lillywhite Freya Lillywhite Burghfield S C 14 14.0    
15 2993 Chris Troth Millie Dixy Olton Mere S C 15 15.0    
16 3520 George Smitt Alice Crick Shoreham S C 16 16.0    
17 3457 David Corse Tom Percival-Skein Upper Thames S C 17 17.0    
18 354 Jenny Wilson Katy Meadowcroft UTSC 18 18.0    
19 3529 Sophie Mackley Charlotte Stewart Shoreham S C DNC 22.0    
19 3388 Alan Beeton Ella Ford Burghfield S C DNC 22.0    
19 3231 Angus Beyty Theo Walsh Newburgle S C DNC 22.0    

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 22
DSQDisqualification 22

www.northamptonsailingclub.org

www.national12.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com