event burgee venue burgee

Steve Nicholson Trophy 2015 Assymetric Fleet

Northampton Sailing Club

Results are provisional as of 12:47 on January 26, 2015

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Classtype Sail No Helm Crew PY SNT1 SNT2 Total
1st Asymmetric RS400 1202 Sam KNIGHT John KNIGHT 958 1.0 2.0 3.0
2nd Asymmetric RS200 1549 Tim SAXTON Holly SCOTT 1059 2.5 1.0 3.5
3rd Asymmetric RS200 1350 Ben PALMER Joanna FREEMAN 1059 2.5 5.0 7.5
4th Asymmetric Musto Skiff 487 Ben SCHOOLING   855 7.0 3.0 10.0
5th Asymmetric RS400 813 Carl GIBBON Jon CARKEET 958 5.0 7.0 12.0
6th Asymmetric RS800 1166 Ralph SINGLETON Sophie SINGLETON 800 6.0 10.0 16.0
7th Asymmetric RS200 1173 Chris LARR Abigail LARR 1059 8.0 8.0 16.0
8th Asymmetric VX-One 193 Nick ORMAN Simon HENSEN 840 11.0 6.0 17.0
9th Asymmetric K6 124 Mike KNEALE Kath SIMPSON/Mitch KNEALE 902 10.0 13.0 23.0
10th Asymmetric Devoti D-One 420 Paul BIRBECK   971 12.0 11.0 23.0
11th Asymmetric RS400 1289 Stuart HALMAN Kaye TICKLE 958 22.0 DNC 4.0 26.0
12th Asymmetric Devoti D-One 419 Simon HAWKES   971 4.0 22.0 DNC 26.0
13th Asymmetric RS400 735 Mark HOPE Paula BEVERIDGE 958 14.0 12.0 26.0
14th Asymmetric 49er 1179 Gareth DAVIES Robert APPLEBY 695 13.0 14.0 27.0
15th Asymmetric 49er 1198 Sam CURTIS Ben CLEGG 695 22.0 DNC 9.0 31.0
16th Asymmetric 2000 / Laser 2000 21659 Norman BYRD Sam BYRD 1100 9.0 22.0 DNC 31.0
17th Asymmetric 4000 / Laser 4000 4190 Stephen COCKERILL Sarah COCKERILL 911 22.0 DNC 22.0 DNC 44.0
17th Asymmetric 49er 105 Graeme WILLCOX Andrew TARBOTON 695 22.0 DNC 22.0 DNC 44.0
17th Asymmetric Devoti D-One 316 Jonathan JOHNS   971 22.0 DNC 22.0 DNC 44.0
17th Asymmetric Devoti D-One 21 Vanessa WEEDON-JONES   971 22.0 DNC 22.0 DNC 44.0
17th Asymmetric RS200 685 Gary LIVINGSTONE Hannah LIVINGSTONE 1059 22.0 DNC 22.0 DNC 44.0

SNT1 - 24/01/15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Classtype Sail No Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected
1 Asymmetric RS400 1202 Sam KNIGHT John KNIGHT 958 45.43 4 0.47.43
2 Asymmetric RS200 1549 Tim SAXTON Holly SCOTT 1059 52.09 4 0.49.15
2 Asymmetric RS200 1350 Ben PALMER Joanna FREEMAN 1059 52.09 4 0.49.15
4 Asymmetric Devoti D-One 419 Simon HAWKES   971 48.42 4 0.50.09
5 Asymmetric RS400 813 Carl GIBBON Jon CARKEET 958 48.30 4 0.50.38
6 Asymmetric RS800 1166 Ralph SINGLETON Sophie SINGLETON 800 40.39 4 0.50.49
7 Asymmetric Musto Skiff 487 Ben SCHOOLING   855 43.34 4 0.50.57
8 Asymmetric RS200 1173 Chris LARR Abigail LARR 1059 41.21 3 0.52.04
9 Asymmetric 2000 / Laser 2000 21659 Norman BYRD Sam BYRD 1100 44.30 3 0.53.56
10 Asymmetric K6 124 Mike KNEALE Kath SIMPSON/Mitch KNEALE 902 51.50 4 0.57.28
11 Asymmetric VX-One 193 Nick ORMAN Simon HENSEN 840 48.17 4 0.57.29
12 Asymmetric Devoti D-One 420 Paul BIRBECK   971 42.55 3 0.58.56
13 Asymmetric 49er 1179 Gareth DAVIES Robert APPLEBY 695 42.20 4 1.00.55
14 Asymmetric RS400 735 Mark HOPE Paula BEVERIDGE 958 44.06 3 1.01.23
15 Asymmetric RS400 1289 Stuart HALMAN Kaye TICKLE 958 DNC    
15 Asymmetric 49er 1198 Sam CURTIS Ben CLEGG 695 DNC    
15 Asymmetric 4000 / Laser 4000 4190 Stephen COCKERILL Sarah COCKERILL 911 DNC    
15 Asymmetric 49er 105 Graeme WILLCOX Andrew TARBOTON 695 DNC    
15 Asymmetric Devoti D-One 316 Jonathan JOHNS   971 DNC    
15 Asymmetric Devoti D-One 21 Vanessa WEEDON-JONES   971 DNC    
15 Asymmetric RS200 685 Gary LIVINGSTONE Hannah LIVINGSTONE 1059 DNC    

SNT2 - 24/01/15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Classtype Sail No Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected
1 Asymmetric RS200 1549 Tim SAXTON Holly SCOTT 1059 33.27 3 0.42.07
2 Asymmetric RS400 1202 Sam KNIGHT John KNIGHT 958 35.33 3 0.49.29
3 Asymmetric Musto Skiff 487 Ben SCHOOLING   855 42.27 4 0.49.39
4 Asymmetric RS400 1289 Stuart HALMAN Kaye TICKLE 958 36.17 3 0.50.30
5 Asymmetric RS200 1350 Ben PALMER Joanna FREEMAN 1059 41.03 3 0.51.41
6 Asymmetric VX-One 193 Nick ORMAN Simon HENSEN 840 44.27 4 0.52.55
7 Asymmetric RS400 813 Carl GIBBON Jon CARKEET 958 38.25 3 0.53.28
8 Asymmetric RS200 1173 Chris LARR Abigail LARR 1059 43.03 3 0.54.12
9 Asymmetric 49er 1198 Sam CURTIS Ben CLEGG 695 38.14 4 0.55.01
10 Asymmetric RS800 1166 Ralph SINGLETON Sophie SINGLETON 800 44.42 4 0.55.53
11 Asymmetric Devoti D-One 420 Paul BIRBECK   971 42.58 3 0.59.00
12 Asymmetric RS400 735 Mark HOPE Paula BEVERIDGE 958 46.15 3 1.04.22
13 Asymmetric K6 124 Mike KNEALE Kath SIMPSON/Mitch KNEALE 902 44.42 3 1.06.05
14 Asymmetric 49er 1179 Gareth DAVIES Robert APPLEBY 695 36.49 3 1.10.38
15 Asymmetric Devoti D-One 419 Simon HAWKES   971 DNC    
15 Asymmetric 2000 / Laser 2000 21659 Norman BYRD Sam BYRD 1100 DNC    
15 Asymmetric 4000 / Laser 4000 4190 Stephen COCKERILL Sarah COCKERILL 911 DNC    
15 Asymmetric 49er 105 Graeme WILLCOX Andrew TARBOTON 695 DNC    
15 Asymmetric Devoti D-One 316 Jonathan JOHNS   971 DNC    
15 Asymmetric Devoti D-One 21 Vanessa WEEDON-JONES   971 DNC    
15 Asymmetric RS200 685 Gary LIVINGSTONE Hannah LIVINGSTONE 1059 DNC    

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 22

www.ChunkyPics.co.uk

www.northamptonsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com