event burgee venue burgee

Steve Nicholson Trophy 25th January 2014 - Double Handed & Single Handed Fleets - merged

Northampton Sailing Club

Results are final as of 18:45 on January 28, 2014

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 128, Scoring system: SNT Double Handed 2014
Rank Class Sail No Helm Name Crew Name Club PY SNT DH1 SNT DH2 Total
1st Solo 5387 Charlie CUMBLEY     1148 3.0 9.0 12.0
2nd OK 2162 Jim HUNT   Blithfield SC / Beaver SC 1114 5.0 10.5 15.5
3rd Fireball 15107 Christian BIRRELL Richard ANDERTON Chichester 965 13.0 3.0 16.0
4th Phantom 1345 Andy COUCH   Rudyard 1008 12.0 6.0 18.0
5th Solo 5469 Thomas GILLARD     1148 1.0 24.0 25.0
6th GP14 14132 Sam WATSON Andy HUNTER South Staffs / Nantwich 1130 11.0 18.0 29.0
7th Blaze 807 Martin SAVEKER   Chase SC 1032 4.0 27.0 31.0
8th Solo 5302 Michael SIMS   Carsington 1148 15.0 19.0 34.0
9th Contender 2465 Stuart JONES   Datchet Water SC 968 38.0 2.0 40.0
10th National 12 3528 Nick COPSEY T BA Hunts SC 1065 18.0 25.0 43.0
11th Fireball 15093 Matt BURGE Richard WAGSTAFF Northampton Sailing Club 965 43.5 1.0 44.5
12th Laser 200906 Craig WILLIAMSON   Staunton Harold SC 1117 9.0 38.0 47.0
13th Merlin Rocket 3658 Chris JENNINGS Ally MARTIN Burghfield Sailing Club 975 27.0 23.0 50.0
14th Phantom 1346 Will GULLIVER   Northampton SC 1008 10.0 41.0 51.0
15th Merlin Rocket 3745 Stephen COCKERILL Sarah COCKERILL Hayling Island Sailing Club 975 20.0 31.0 51.0
16th Fireball 15089 Rob GULLAN Tim LINSELL Royal Southern 965 50.5 4.0 54.5
17th Scorpion 2017 Jack BANKS Penny JEFFCOATE West Kirby SC 1036 24.0 35.0 59.0
18th Laser 889 Jack HANSLOPE   Beaver SC 1117 18.0 44.0 62.0
19th Merlin Rocket 3739 Ben MCGRANE Roz MCGRANE Netley Sailing Club 975 53.5 12.0 65.5
20th RS 300 411 Steve BOLLAND   Bristol Corinthian YC 995 7.0 60.0 67.0
21st Icon 18 Paul BARTLETT Greg BARTLETT Starcross Yacht Club 1000 48.0 21.0 69.0
22nd Streaker 1837 Robin JONES   Hykeham SC 1153 21.0 49.0 70.0
23rd 505 9063 Andy DAVIS Norman BYRD Northampton 888 63.0 8.0 71.0
24th Scorpion 2025 Tom JEFFCOATE Tom PYGALL Notts County 1036 52.0 20.0 72.0
25th Blaze 678 Rob JONES   Warsash SC 1032 23.0 50.0 73.0
26th Miracle 4051 Sam METTAM Sophie HOLDEN Hayling Island SC / Northampton SC 1200 43.5 30.0 73.5
27th Fireball 15050 Kevin HOPE Russell THORNE Notts County S C 965 69.0 5.0 74.0
28th Merlin Rocket 3733 Tom STEWART Tom, Fran, Phil ACE CREW Northampton 975 60.0 14.0 74.0
29th RS 300 328 Tim KEEN   Sheffield Viking Sailing Club 995 16.0 61.0 77.0
30th Laser 204219 Daniel WIGMORE   Graftham Water 1117 14.0 64.0 78.0
31st Fireball 15046 Alex TAYLOR Geoff EDWARDS Budworth 965 73.0 7.0 80.0
32nd Merlin Rocket 3756 William WARREN Sophie MACKLEY Shoreham SC 975 22.0 59.0 81.0
33rd RS 600 985 Anthony YORK   Northampton SC 900 55.0 26.0 81.0
34th Phantom 1404 Ian SULLIVAN   Northampton Sailing Club 1008 42.0 39.0 81.0
35th Phantom 1334 Geoff HOLDEN   Northampton 1008 36.0 48.0 84.0
36th RS 300 454 Duncan JENKINS   Aldenham SC 995 41.0 45.0 86.0
37th Merlin Rocket 3743 Matt BIGGS John HACKETT Blithfield 975 71.0 16.0 87.0
38th Supernova 1047 Mike GIBSON   Burnham SC 1070 40.0 47.0 87.0
39th Fireball 15083 Dave WADE Tim HARTLEY Northampton SC 965 75.0 13.0 88.0
40th GP14 13946 Mark FLEMING Seonaid YOUNG South Staffs SC 1130 61.0 28.0 89.0
41st Enterprise 19876 Alan JOHNSON Paula FISHER Ssc & SCyc 1139 56.0 33.5 89.5
42nd Enterprise 23310 Matt VELAMAIL Tim BROWNELL Ulley 1139 68.0 22.0 90.0
43rd OK 2154 Simon COWOOD   Northampton Sailing Club 1114 39.0 52.0 91.0
44th Merlin Rocket 3753 Simon POTTS Tbc TBC Blithfield 975 79.5 15.0 94.5
45th Enterprise 23347 Stephen GRAHAM Alex HALLIWELL Northampton Sailing Club 1139 66.0 29.0 95.0
46th RS 300 481 Martin HARRISON   Royal Victoria Yacht Club 995 33.0 65.0 98.0
47th Fireball 15073 Ian PRIEST Tim SAUNDERS SCaling Dam 965 88.0 10.5 98.5
48th Streaker 1605 Isaac MARSH   SCammonden 1153 48.0 51.0 99.0
49th Laser 4.7 183310 Josh HAYNES   Trent Valley SC 1204 37.0 63.0 100.0
50th Firefly 2246 Alexander BAXTER Olivia BALFOUR West Oxfordshire S.c 1190 33.0 72.0 105.0
51st Fireball 15066 Mark MASKELL Nigel SHEPPARD Blackwater SC 965 90.0 17.0 107.0
52nd Fireball 14886 Simon MASKELL Thomas MASKELL Hunts SC 965 77.0 32.0 109.0
53rd Flying 15 4013 Chris BOWEN Marion BOWEN Northampton Sailing Club 1020 70.0 40.0 110.0
54th Solo 5408 Kevin VIALS   Ripon 1148 59.0 54.0 113.0
55th Scorpion 2013 Pete MITCHELL Alex HAYMAN Hayling Island SC 1036 65.0 53.0 118.0
56th RS 300 440 Luke PEPPER   Hykeham Sailing Club 995 46.0 73.0 119.0
57th RS 300 500 Pete ELLIS   Aldenham SC 995 53.5 66.5 120.0
58th 505 8514 Ben ILIFFE Carl GIBBON Kgsc 888 91.0 33.5 124.5
59th Osprey 1281 Terry CURTIS Tim BOWDEN Weymouth 944 87.0 42.0 129.0
60th Solo 5138 Patrick OVERS   Paxton Lakes SC 1148 58.0 71.0 129.0
61st Fireball 15041 Maria RICHARDS Jez WHITE Blackwater SC 965 94.0 36.0 130.0
62nd Blaze 769 Ben PICKERING   Chase Sailing Club 1032 2.0 129.0 DNC 131.0
63rd Enterprise 22901 Paul YOUNG Nancy GUDGEON Midland Sailing Club 1139 64.0 68.0 132.0
64th RS 300 335 Sam KNIGHT   Bartley SC 995 6.0 129.0 DNC 135.0
65th Fireball 14967 Steve LENEY Paul KEELING Blithfield 965 99.0 37.0 136.0
66th Laser 188781 Ian MORGAN   Hill Head SC 1117 8.0 129.0 DNC 137.0
67th Enterprise 23248 Martin BOTTOMLEY Ray BALL Emberton Park SC 1139 81.0 56.5 137.5
68th 420 54483 Ella STOGGALL Emma KINDON Carsington / Staunton Harold 1070 97.0 46.0 143.0
69th 420 55169 Arran HOLMAN Cora KENMUIR-HOGG Hollowell 1070 100.5 43.0 143.5
70th Solo 5446 Andrew BONSEY   Northampton 1148 18.0 129.0 DNC 147.0
71st Lark 2523 Jonathan WOODWARD Karen ALEXANDER South Staffs 1063 93.0 55.0 148.0
72nd Scorpion 2030 Oli WELLS Rich PEPPERDINE Northampton 1036 78.0 70.0 148.0
73rd Laser 4.7 100255 Liam WILLIS   Lymington Town SC 1204 92.0 56.5 148.5
74th Flying 15 3765 Chris WHITE Roger LE PLA Northampton Sailing Club 1020 95.0 58.0 153.0
75th Comet 867 Chris ROBINSON   Burghfield Sailing Club 1190 79.5 74.0 153.5
76th Blaze 695 Ian CLARK   Warsash SC 1032 25.0 129.0 DNC 154.0
77th Blaze 789 Jonathon SAUNDERS     1032 26.0 129.0 DNC 155.0
78th Fireball 14801 Richard CORNES James GOODFELLOW Milton Keynes Sailing Club 965 89.0 66.5 155.5
79th GP14 14110 Dave YOUNG Emily COLE EVANS South Staffs Sailing Club 1130 28.0 129.0 DNC 157.0
80th Blaze 805 Andrew MCGAW   Northampton 1032 29.0 129.0 DNC 158.0
81st Solo 5246 Nigel PEPPERDINE   Staunton Harold 1148 30.5 129.0 DNC 159.5
81st Enterprise 23349 Ann JACKSON Alan SKEENS Burghfield Sailing Club 1139 30.5 129.0 DNC 159.5
83rd Tasar 2522 Ian BUTTERWORTH Sue BUTTERWORTH Milton Keynes Sailing Club 1018 98.0 62.0 160.0
84th Solo 5060 Richard GOODENOUGH   Northampton SC 1148 33.0 129.0 DNC 162.0
85th Scorpion 2022 Peter GRAY Rachael RHODES   1036 35.0 129.0 DNC 164.0
86th X0 003 Tim LACHLAN-COPE Stephen CARVER Hunts Sailing Club 963 100.5 69.0 169.5
87th National 12 3543 John MEADOWCROFT Oliver MEADOWCROFT Upper Thames Sailing Club 1065 45.0 129.0 DNC 174.0
88th National 12 3540 Jon IBBOTSON Charlotte STEWART Ranelagh Sailing Club 1065 48.0 129.0 DNC 177.0
89th Merlin Rocket 3442 Mark STOCKBRIDGE Alyson RUMBALL Ranelagh 975 103.0 75.0 178.0
90th Enterprise 21978 James MORLEY Josh BELL Ulley SC 1139 50.5 129.0 DNC 179.5
91st Topper 46448 Sally LORIMER   Warsash 1330 104.0 76.0 180.0
92nd Solo 4736 Graham WILSON   Northampton 1148 57.0 129.0 DNC 186.0
93rd RS 300 417 Dan TRELOAR   Aldenham SC 995 62.0 129.0 DNC 191.0
94th Merlin Rocket 3712 Ian SHARPS Ellie SHARPS Burghfield 975 67.0 129.0 DNC 196.0
95th Laser Radial 1 Finley BOON   Northampton SC 1139 72.0 129.0 DNC 201.0
96th Merlin Rocket 3650 Ges BROWN Rich ADAMS SCyc 975 74.0 129.0 DNC 203.0
97th Merlin Rocket 3758 Jasper BARNHAM Graham SEXTON Snettisham Beach SC 975 76.0 129.0 DNC 205.0
98th Enterprise 23313 John BERRY Neil BAWDEN Etherow Sailing Club 1139 82.0 129.0 DNC 211.0
99th Blaze 559 Alex BERRY   Chasewater 1032 83.0 129.0 DNC 212.0
100th GP14 13710 Adam MCGOVERN Sarah ALLEN Hollingworth Lake Sailing Club 1130 84.0 129.0 DNC 213.0
101st Merlin Rocket 3709 Tom LONSDALE Alice MARKHAM Northampton SC 975 85.0 129.0 DNC 214.0
102nd Comet 875 Nigel AUSTIN   Cransley Sailing Club 1190 86.0 129.0 DNC 215.0
103rd Lark 2527 Chris MARTIN Ruth JOHNSON Burghfield 1063 96.0 129.0 DNC 225.0
104th National 12 3412 Christopher TROTH Millie DIXEY Olton Mere SC 1065 102.0 129.0 DNC 231.0
105th Phantom 1242 Alan JONES   Redditch 1008 105.0 129.0 DNC 234.0
106th Fireball 15105 Vic HARDINGHAM Rachel HARDINGHAM Haversham SC 965 106.0 129.0 DNC 235.0
107th Scorpion 1891 Luke LAZELL Tanya COPSEY Up River Yacht Club 1036 107.0 129.0 DNC 236.0
108th 420 51766 Niamh GANNON Jenny LORIMER Burghfiled 1070 108.0 129.0 DNC 237.0
109th National 18X 0 Jessica BERNEY Henry STEENSTRE / Hugh BERNEY Blackwater Sailing Club 888 109.0 129.0 DNC 238.0
110th Laser Pico 8 Helen SHARP   Paxton Lakes Sailing Club 1300 110.0 129.0 DNC 239.0
111th Finn 337 Joe SHARP   Paxton Lakes Sailing Club 1053 111.0 129.0 DNC 240.0
112th Finn 4 Russ WARD   Loch Venachar 1053 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th Finn 564 Peter VINTON   Staunton Harold SC 1053 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th Laser 4.7 197941 Alex BUTLER   Hayling Island Sailing Club 1204 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th Laser 4.7 205134 Thomas GOODENOUGH   Northampton Sailing Club 1204 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th Laser 4.7 205768 Deborah HUGHES   Burghfield SC 1204 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th Laser Radial 181586 Rebecca GRIMSHAW   Staunton Harold SC / Ryyc 1139 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th Laser Radial 198838 David PAUL   Hill Head 1139 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th Tasar 2517 Abby FREELEY Gary TOMPKINS Hunts SC 1018 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th Wayfarer 10936 Tim CRIPPS Russ CLAY Notts County 1101 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th GP14 unknown UNKNOWN In Front Scorpion 2013 behind Fireball 14801   1130 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th OK 2145 Tony WOODS   Glossop Sailing Club 1114 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th Phantom 1400 Tom CASTLE   Northampton SC 1008 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th Solo 5067 Bernard CLARK   Ripon Sailing Club 1148 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th Icon 3 Mike LYONS Simon BEDDOWS Burghfield SC 1000 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th Merlin Rocket 3698 Graham CRANFORD SMITH Steve PENFOLD Salcombe YC/chew Valley Lake SC 975 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th Albacore 8158 Matthew METCALFE-SMITH Lewis BRAILSFORD Ogston 1055 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0
112th Enterprise 22523 Philip HARRISON Louise HASSEL Midland 1139 129.0 DNC 129.0 DNC 258.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 129

www.ChunkyPics.co.uk

www.northamptonsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com