event burgee venue burgee

Steve Nicholson Trophy 25th January 2014 - Double Handed Fleet

Northampton Sailing Club

Results are final as of 18:42 on January 28, 2014

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 70, Scoring system: SNT Double Handed 2014
Rank Class Sail No Helm Name Crew Name Club PY SNT DH1 SNT DH2 Total
1st Fireball 15107 Christian BIRRELL Richard ANDERTON Chichester 965 2.0 2.0 4.0
2nd Fireball 15093 Matt BURGE Richard WAGSTAFF Northampton Sailing Club 965 12.5 1.0 13.5
3rd GP14 14132 Sam WATSON Andy HUNTER South Staffs / Nantwich 1130 1.0 14.0 15.0
4th Fireball 15089 Rob GULLAN Tim LINSELL Royal Southern 965 17.5 3.0 20.5
5th National 12 3528 Nick COPSEY T BA Hunts SC 1065 3.0 19.0 22.0
6th Merlin Rocket 3658 Chris JENNINGS Ally MARTIN Burghfield Sailing Club 975 7.0 18.0 25.0
7th Merlin Rocket 3745 Stephen COCKERILL Sarah COCKERILL Hayling Island Sailing Club 975 4.0 23.0 27.0
8th Merlin Rocket 3739 Ben MCGRANE Roz MCGRANE Netley Sailing Club 975 20.0 8.0 28.0
9th 505 9063 Andy DAVIS Norman BYRD Northampton 888 24.0 6.0 30.0
10th Icon 18 Paul BARTLETT Greg BARTLETT Starcross Yacht Club 1000 15.5 16.0 31.5
11th Merlin Rocket 3733 Tom STEWART Tom, Fran, Phil ACE CREW Northampton 975 22.0 10.0 32.0
12th Scorpion 2017 Jack BANKS Penny JEFFCOATE West Kirby SC 1036 6.0 27.0 33.0
13th Fireball 15050 Kevin HOPE Russell THORNE Notts County S C 965 30.0 4.0 34.0
14th Scorpion 2025 Tom JEFFCOATE Tom PYGALL Notts County 1036 19.0 15.0 34.0
15th Miracle 4051 Sam METTAM Sophie HOLDEN Hayling Island SC / Northampton SC 1200 12.5 22.0 34.5
16th Fireball 15046 Alex TAYLOR Geoff EDWARDS Budworth 965 33.0 5.0 38.0
17th Merlin Rocket 3756 William WARREN Sophie MACKLEY Shoreham SC 975 5.0 38.0 43.0
18th GP14 13946 Mark FLEMING Seonaid YOUNG South Staffs SC 1130 23.0 20.0 43.0
19th Fireball 15083 Dave WADE Tim HARTLEY Northampton SC 965 35.0 9.0 44.0
20th Merlin Rocket 3743 Matt BIGGS John HACKETT Blithfield 975 32.0 12.0 44.0
21st Enterprise 23310 Matt VELAMAIL Tim BROWNELL Ulley 1139 29.0 17.0 46.0
22nd Enterprise 19876 Alan JOHNSON Paula FISHER Ssc & SCyc 1139 21.0 25.5 46.5
23rd Enterprise 23347 Stephen GRAHAM Alex HALLIWELL Northampton Sailing Club 1139 27.0 21.0 48.0
24th Merlin Rocket 3753 Simon POTTS Tbc TBC Blithfield 975 39.0 11.0 50.0
25th Fireball 15073 Ian PRIEST Tim SAUNDERS SCaling Dam 965 45.0 7.0 52.0
26th Firefly 2246 Alexander BAXTER Olivia BALFOUR West Oxfordshire S.c 1190 10.0 44.0 54.0
27th Fireball 15066 Mark MASKELL Nigel SHEPPARD Blackwater SC 965 47.0 13.0 60.0
28th Scorpion 2013 Pete MITCHELL Alex HAYMAN Hayling Island SC 1036 26.0 34.0 60.0
29th Fireball 14886 Simon MASKELL Thomas MASKELL Hunts SC 965 37.0 24.0 61.0
30th Flying 15 4013 Chris BOWEN Marion BOWEN Northampton Sailing Club 1020 31.0 30.0 61.0
31st Enterprise 22901 Paul YOUNG Nancy GUDGEON Midland Sailing Club 1139 25.0 41.0 66.0
32nd 505 8514 Ben ILIFFE Carl GIBBON Kgsc 888 48.0 25.5 73.5
33rd Osprey 1281 Terry CURTIS Tim BOWDEN Weymouth 944 44.0 31.0 75.0
34th Enterprise 23248 Martin BOTTOMLEY Ray BALL Emberton Park SC 1139 40.0 36.0 76.0
35th Fireball 15041 Maria RICHARDS Jez WHITE Blackwater SC 965 50.0 28.0 78.0
36th GP14 14110 Dave YOUNG Emily COLE EVANS South Staffs Sailing Club 1130 8.0 71.0 DNC 79.0
37th Enterprise 23349 Ann JACKSON Alan SKEENS Burghfield Sailing Club 1139 9.0 71.0 DNC 80.0
38th Scorpion 2030 Oli WELLS Rich PEPPERDINE Northampton 1036 38.0 43.0 81.0
39th Scorpion 2022 Peter GRAY Rachael RHODES   1036 11.0 71.0 DNC 82.0
40th Fireball 14967 Steve LENEY Paul KEELING Blithfield 965 55.0 29.0 84.0
41st Lark 2523 Jonathan WOODWARD Karen ALEXANDER South Staffs 1063 49.0 35.0 84.0
42nd National 12 3543 John MEADOWCROFT Oliver MEADOWCROFT Upper Thames Sailing Club 1065 14.0 71.0 DNC 85.0
43rd 420 54483 Ella STOGGALL Emma KINDON Carsington / Staunton Harold 1070 53.0 33.0 86.0
44th Fireball 14801 Richard CORNES James GOODFELLOW Milton Keynes Sailing Club 965 46.0 40.0 86.0
45th National 12 3540 Jon IBBOTSON Charlotte STEWART Ranelagh Sailing Club 1065 15.5 71.0 DNC 86.5
46th Flying 15 3765 Chris WHITE Roger LE PLA Northampton Sailing Club 1020 51.0 37.0 88.0
47th Enterprise 21978 James MORLEY Josh BELL Ulley SC 1139 17.5 71.0 DNC 88.5
48th 420 55169 Arran HOLMAN Cora KENMUIR-HOGG Hollowell 1070 56.5 32.0 88.5
49th Tasar 2522 Ian BUTTERWORTH Sue BUTTERWORTH Milton Keynes Sailing Club 1018 54.0 39.0 93.0
50th X0 003 Tim LACHLAN-COPE Stephen CARVER Hunts Sailing Club 963 56.5 42.0 98.5
51st Merlin Rocket 3712 Ian SHARPS Ellie SHARPS Burghfield 975 28.0 71.0 DNC 99.0
52nd Merlin Rocket 3442 Mark STOCKBRIDGE Alyson RUMBALL Ranelagh 975 59.0 45.0 104.0
53rd Merlin Rocket 3650 Ges BROWN Rich ADAMS SCyc 975 34.0 71.0 DNC 105.0
54th Merlin Rocket 3758 Jasper BARNHAM Graham SEXTON Snettisham Beach SC 975 36.0 71.0 DNC 107.0
55th Enterprise 23313 John BERRY Neil BAWDEN Etherow Sailing Club 1139 41.0 71.0 DNC 112.0
56th GP14 13710 Adam MCGOVERN Sarah ALLEN Hollingworth Lake Sailing Club 1130 42.0 71.0 DNC 113.0
57th Merlin Rocket 3709 Tom LONSDALE Alice MARKHAM Northampton SC 975 43.0 71.0 DNC 114.0
58th Lark 2527 Chris MARTIN Ruth JOHNSON Burghfield 1063 52.0 71.0 DNC 123.0
59th National 12 3412 Christopher TROTH Millie DIXEY Olton Mere SC 1065 58.0 71.0 DNC 129.0
60th Fireball 15105 Vic HARDINGHAM Rachel HARDINGHAM Haversham SC 965 60.0 71.0 DNC 131.0
61st Scorpion 1891 Luke LAZELL Tanya COPSEY Up River Yacht Club 1036 61.0 71.0 DNC 132.0
62nd 420 51766 Niamh GANNON Jenny LORIMER Burghfiled 1070 62.0 71.0 DNC 133.0
63rd National 18X 0 Jessica BERNEY Henry STEENSTRE / Hugh BERNEY Blackwater Sailing Club 888 63.0 71.0 DNC 134.0
64th Tasar 2517 Abby FREELEY Gary TOMPKINS Hunts SC 1018 71.0 DNC 71.0 DNC 142.0
64th Wayfarer 10936 Tim CRIPPS Russ CLAY Notts County 1101 71.0 DNC 71.0 DNC 142.0
64th GP14 unknown UNKNOWN In Front Scorpion 2013 behind Fireball 14801   1130 71.0 DNC 71.0 DNC 142.0
64th Icon 3 Mike LYONS Simon BEDDOWS Burghfield SC 1000 71.0 DNC 71.0 DNC 142.0
64th Merlin Rocket 3698 Graham CRANFORD SMITH Steve PENFOLD Salcombe YC/chew Valley Lake SC 975 71.0 DNC 71.0 DNC 142.0
64th Albacore 8158 Matthew METCALFE-SMITH Lewis BRAILSFORD Ogston 1055 71.0 DNC 71.0 DNC 142.0
64th Enterprise 22523 Philip HARRISON Louise HASSEL Midland 1139 71.0 DNC 71.0 DNC 142.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 71

www.ChunkyPics.co.uk

www.northamptonsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com