event burgee venue burgee

OK Inland Championships Saturday 4th and Sunday 5th October 2014

Northampton Sailing Club

Results as of 13:55 on October 5, 2014

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 25, Scoring system: NSC OK Inlands 2014
Rank Tally SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett Notes
1st 17 2162 Jim Hunt   1.0 (5.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 11.0 6.0  
2nd 7 2118 Terry Curtis   2.0 3.0 2.0 5.0 (6.0) 2.0 20.0 14.0  
3rd 15 2154 Simon Cowood Northampton SC 4.0 1.0 3.0 7.0 (9.0) 6.0 30.0 21.0  
4th 19 2145 Tony Woods Glossop SC 5.0 7.0 (21.0) 3.0 8.0 3.0 47.0 26.0  
5th 16 2147 Charlie Cumbley   (13.0) 2.0 9.0 4.0 7.0 5.0 40.0 27.0  
6th 6 2156 Robert Deaves Waldringfield SC 9.0 8.0 6.0 (14.0) 1.0 4.0 42.0 28.0  
7th 3 2071 Charlie Chandler Olton Mere 3.0 (15.0) 11.0 2.0 3.0 13.0 47.0 32.0  
8th 25 2126 Mike Edwards Leigh & Lowton SC (26.0 DNC) 6.0 7.0 8.0 4.0 9.0 60.0 34.0  
9th 23 214 Alex Scoles   11.0 (19.0) 4.0 6.0 10.0 8.0 58.0 39.0  
10th 14 2042 Richard Burton   10.0 9.0 (26.0 OCS) 9.0 16.0 11.0 81.0 55.0  
11th 2 2136 Tom Lonsdale   12.0 10.0 10.0 (22.0) 12.0 14.0 80.0 58.0  
12th 4 2170 Bob Bourne Up River YC 7.0 17.0 (22.0) 15.0 11.0 12.0 84.0 62.0  
13th 11 2171 Simon Cox Waldringfield SC 6.0 11.0 15.0 10.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 94.0 68.0  
14th 18 2152 Ben Steel   16.0 14.0 (26.0 DNF) 11.0 17.0 10.0 94.0 68.0  
15th 10 2078 Alexander Baxter West Oxon SC (20.0) 12.0 20.0 17.0 13.0 7.0 89.0 69.0  
16th 21 2149 Martin Bower Blithfield SC 14.0 (24.0) 13.0 19.0 14.0 15.0 99.0 75.0  
17th 8 2151 Jon Fish   (26.0 OCS) 4.0 8.0 12.0 26.0 DNC 26.0 DNC 102.0 76.0  
18th 12 2150 John Wayling Northampton SC 17.0 (25.0) 16.0 23.0 5.0 19.0 105.0 80.0  
19th 24 2123 Andy Turner Overy Staithe 8.0 13.0 12.0 21.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 106.0 80.0  
20th 20 2169 Will Turner   (26.0 DNC) 16.0 5.0 13.0 26.0 DNC 26.0 DNC 112.0 86.0  
21st 5 2080 Paul Pike Covenham SC 21.0 (22.0) 19.0 16.0 15.0 16.0 109.0 87.0  
22nd 22 2130 Deryck Lovegrove Burghfield SC 18.0 (21.0) 18.0 18.0 18.0 18.0 111.0 90.0  
23rd 13 2058 Mary Reddyhoff Parkstone YC 22.0 23.0 17.0 (24.0) 19.0 17.0 122.0 98.0  
24th 9 2084 Keith Byers Morcambe SC 19.0 20.0 14.0 20.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 125.0 99.0  
25th 1 2172 Dave Bourne   15.0 18.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 137.0 111.0  

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 17 2162 Jim Hunt   1 1.0  
2 7 2118 Terry Curtis   2 2.0  
3 3 2071 Charlie Chandler Olton Mere 3 3.0  
4 15 2154 Simon Cowood Northampton SC 4 4.0  
5 19 2145 Tony Woods Glossop SC 5 5.0  
6 11 2171 Simon Cox Waldringfield SC 6 6.0  
7 4 2170 Bob Bourne Up River YC 7 7.0  
8 24 2123 Andy Turner Overy Staithe 8 8.0  
9 6 2156 Robert Deaves Waldringfield SC 9 9.0  
10 14 2042 Richard Burton   10 10.0  
11 23 214 Alex Scoles   11 11.0  
12 2 2136 Tom Lonsdale   12 12.0  
13 16 2147 Charlie Cumbley   13 13.0  
14 21 2149 Martin Bower Blithfield SC 14 14.0  
15 1 2172 Dave Bourne   15 15.0  
16 18 2152 Ben Steel   16 16.0  
17 12 2150 John Wayling Northampton SC 17 17.0  
18 22 2130 Deryck Lovegrove Burghfield SC 18 18.0  
19 9 2084 Keith Byers Morcambe SC 19 19.0  
20 10 2078 Alexander Baxter West Oxon SC 20 20.0  
21 5 2080 Paul Pike Covenham SC 21 21.0  
22 13 2058 Mary Reddyhoff Parkstone YC 22 22.0  
23 25 2126 Mike Edwards Leigh & Lowton SC DNC 26.0  
23 8 2151 Jon Fish   OCS 26.0  
23 20 2169 Will Turner   DNC 26.0  

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 15 2154 Simon Cowood Northampton SC 1 1.0  
2 16 2147 Charlie Cumbley   2 2.0  
3 7 2118 Terry Curtis   3 3.0  
4 8 2151 Jon Fish   4 4.0  
5 17 2162 Jim Hunt   5 5.0  
6 25 2126 Mike Edwards Leigh & Lowton SC 6 6.0  
7 19 2145 Tony Woods Glossop SC 7 7.0  
8 6 2156 Robert Deaves Waldringfield SC 8 8.0  
9 14 2042 Richard Burton   9 9.0  
10 2 2136 Tom Lonsdale   10 10.0  
11 11 2171 Simon Cox Waldringfield SC 11 11.0  
12 10 2078 Alexander Baxter West Oxon SC 12 12.0  
13 24 2123 Andy Turner Overy Staithe 13 13.0  
14 18 2152 Ben Steel   14 14.0  
15 3 2071 Charlie Chandler Olton Mere 15 15.0  
16 20 2169 Will Turner   16 16.0  
17 4 2170 Bob Bourne Up River YC 17 17.0  
18 1 2172 Dave Bourne   18 18.0  
19 23 214 Alex Scoles   19 19.0  
20 9 2084 Keith Byers Morcambe SC 20 20.0  
21 22 2130 Deryck Lovegrove Burghfield SC 21 21.0  
22 5 2080 Paul Pike Covenham SC 22 22.0  
23 13 2058 Mary Reddyhoff Parkstone YC 23 23.0  
24 21 2149 Martin Bower Blithfield SC 24 24.0  
25 12 2150 John Wayling Northampton SC 25 25.0  

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 17 2162 Jim Hunt   1 1.0  
2 7 2118 Terry Curtis   2 2.0  
3 15 2154 Simon Cowood Northampton SC 3 3.0  
4 23 214 Alex Scoles   4 4.0  
5 20 2169 Will Turner   5 5.0  
6 6 2156 Robert Deaves Waldringfield SC 6 6.0  
7 25 2126 Mike Edwards Leigh & Lowton SC 7 7.0  
8 8 2151 Jon Fish   8 8.0  
9 16 2147 Charlie Cumbley   9 9.0  
10 2 2136 Tom Lonsdale   10 10.0  
11 3 2071 Charlie Chandler Olton Mere 11 11.0  
12 24 2123 Andy Turner Overy Staithe 12 12.0  
13 21 2149 Martin Bower Blithfield SC 13 13.0  
14 9 2084 Keith Byers Morcambe SC 14 14.0  
15 11 2171 Simon Cox Waldringfield SC 15 15.0  
16 12 2150 John Wayling Northampton SC 16 16.0  
17 13 2058 Mary Reddyhoff Parkstone YC 17 17.0  
18 22 2130 Deryck Lovegrove Burghfield SC 18 18.0  
19 5 2080 Paul Pike Covenham SC 19 19.0  
20 10 2078 Alexander Baxter West Oxon SC 20 20.0  
21 19 2145 Tony Woods Glossop SC 21 21.0  
22 4 2170 Bob Bourne Up River YC 22 22.0  
23 14 2042 Richard Burton   OCS 26.0  
23 18 2152 Ben Steel   DNF 26.0  
23 1 2172 Dave Bourne   DNC 26.0  

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 17 2162 Jim Hunt   1 1.0  
2 3 2071 Charlie Chandler Olton Mere 2 2.0  
3 19 2145 Tony Woods Glossop SC 3 3.0  
4 16 2147 Charlie Cumbley   4 4.0  
5 7 2118 Terry Curtis   5 5.0  
6 23 214 Alex Scoles   6 6.0  
7 15 2154 Simon Cowood Northampton SC 7 7.0  
8 25 2126 Mike Edwards Leigh & Lowton SC 8 8.0  
9 14 2042 Richard Burton   9 9.0  
10 11 2171 Simon Cox Waldringfield SC 10 10.0  
11 18 2152 Ben Steel   11 11.0  
12 8 2151 Jon Fish   12 12.0  
13 20 2169 Will Turner   13 13.0  
14 6 2156 Robert Deaves Waldringfield SC 14 14.0  
15 4 2170 Bob Bourne Up River YC 15 15.0  
16 5 2080 Paul Pike Covenham SC 16 16.0  
17 10 2078 Alexander Baxter West Oxon SC 17 17.0  
18 22 2130 Deryck Lovegrove Burghfield SC 18 18.0  
19 21 2149 Martin Bower Blithfield SC 19 19.0  
20 9 2084 Keith Byers Morcambe SC 20 20.0  
21 24 2123 Andy Turner Overy Staithe 21 21.0  
22 2 2136 Tom Lonsdale   22 22.0  
23 12 2150 John Wayling Northampton SC 23 23.0  
24 13 2058 Mary Reddyhoff Parkstone YC 24 24.0  
25 1 2172 Dave Bourne   DNC 26.0  

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 6 2156 Robert Deaves Waldringfield SC 1 1.0  
2 17 2162 Jim Hunt   2 2.0  
3 3 2071 Charlie Chandler Olton Mere 3 3.0  
4 25 2126 Mike Edwards Leigh & Lowton SC 4 4.0  
5 12 2150 John Wayling Northampton SC 5 5.0  
6 7 2118 Terry Curtis   6 6.0  
7 16 2147 Charlie Cumbley   7 7.0  
8 19 2145 Tony Woods Glossop SC 8 8.0  
9 15 2154 Simon Cowood Northampton SC 9 9.0  
10 23 214 Alex Scoles   10 10.0  
11 4 2170 Bob Bourne Up River YC 11 11.0  
12 2 2136 Tom Lonsdale   12 12.0  
13 10 2078 Alexander Baxter West Oxon SC 13 13.0  
14 21 2149 Martin Bower Blithfield SC 14 14.0  
15 5 2080 Paul Pike Covenham SC 15 15.0  
16 14 2042 Richard Burton   16 16.0  
17 18 2152 Ben Steel   17 17.0  
18 22 2130 Deryck Lovegrove Burghfield SC 18 18.0  
19 13 2058 Mary Reddyhoff Parkstone YC 19 19.0  
20 11 2171 Simon Cox Waldringfield SC DNC 26.0  
20 8 2151 Jon Fish   DNC 26.0  
20 24 2123 Andy Turner Overy Staithe DNC 26.0  
20 20 2169 Will Turner   DNC 26.0  
20 9 2084 Keith Byers Morcambe SC DNC 26.0  
20 1 2172 Dave Bourne   DNC 26.0  

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 17 2162 Jim Hunt   1 1.0  
2 7 2118 Terry Curtis   2 2.0  
3 19 2145 Tony Woods Glossop SC 3 3.0  
4 6 2156 Robert Deaves Waldringfield SC 4 4.0  
5 16 2147 Charlie Cumbley   5 5.0  
6 15 2154 Simon Cowood Northampton SC 6 6.0  
7 10 2078 Alexander Baxter West Oxon SC 7 7.0  
8 23 214 Alex Scoles   8 8.0  
9 25 2126 Mike Edwards Leigh & Lowton SC 9 9.0  
10 18 2152 Ben Steel   10 10.0  
11 14 2042 Richard Burton   11 11.0  
12 4 2170 Bob Bourne Up River YC 12 12.0  
13 3 2071 Charlie Chandler Olton Mere 13 13.0  
14 2 2136 Tom Lonsdale   14 14.0  
15 21 2149 Martin Bower Blithfield SC 15 15.0  
16 5 2080 Paul Pike Covenham SC 16 16.0  
17 13 2058 Mary Reddyhoff Parkstone YC 17 17.0  
18 22 2130 Deryck Lovegrove Burghfield SC 18 18.0  
19 12 2150 John Wayling Northampton SC 19 19.0  
20 11 2171 Simon Cox Waldringfield SC DNC 26.0  
20 8 2151 Jon Fish   DNC 26.0  
20 24 2123 Andy Turner Overy Staithe DNC 26.0  
20 20 2169 Will Turner   DNC 26.0  
20 9 2084 Keith Byers Morcambe SC DNC 26.0  
20 1 2172 Dave Bourne   DNC 26.0  

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 26
DNFStarted but did not finish 26
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 26

www.northamptonsailingclub.org

www.okdinghy.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com