AWS Northampton 2014

Northampton Sailing Club - Results by Fleet

Results are final as of 9:02 on October 1, 2014

Fast Handicap Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total
1st Fast Handicap Laser 119288 Hollowell Teddy Middleton-Smith   1117 1.0 1.0 2.0
2nd Fast Handicap Laser Radial 201015 Northampton Emma LePla   1139 2.0 2.0 4.0
3rd Fast Handicap Laser Radial Lewis Northampton Lewis Bowen   1139 3.0 3.0 6.0
4th Fast Handicap Laser Radial 133331 Northampton Zoe Bowen   1139 4.0 5.0 DNS 9.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total
1st Slow Handicap Optimist 5959 Banbury Kieran Bray   1648 3.0 1.0 4.0
2nd Slow Handicap Optimist 4983 Banbury Aimee Bray   1648 1.0 3.0 4.0
3rd Slow Handicap RS Tera Sport 798 Great Moor Alice Davis   1451 2.0 2.0 4.0
4th Slow Handicap RS 600 679 Northampton Alexander Russell   900 5.0 4.0 9.0
5th Slow Handicap Optimist 3 Northampton Charlie Smith   1648 4.0 5.0 9.0

Topper Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total
1st Topper Topper 45247 Hollowell Toby Caldwell   1313 2.0 1.0 3.0
2nd Topper Topper 47463 Northampton Max Lewis   1313 1.0 2.0 3.0
3rd Topper Topper 19418 Cransley Lauren Dawes   1313 3.0 8.0 11.0
4th Topper Topper 35818 Great Moor Matt Evans   1313 4.0 7.0 11.0
5th Topper Topper 32107 Cransley Charles Kinberley   1313 5.0 6.0 11.0
6th Topper Topper 42970 Cransley Livvy King   1313 9.0 3.0 12.0
7th Topper Topper 31495 Cransley Amy Robinson   1313 8.0 4.0 12.0
8th Topper Topper 19266 Nortampton Abigail Larr   1313 10.0 5.0 15.0
9th Topper Topper 33654 Cransley Ben Robinson   1313 6.0 9.0 15.0
10th Topper Topper 4.2 62 Hollowell Jude Singleton   1353 7.0 12.0 DNF 19.0
11th Topper Topper 32178 Cransley Tom Chapman   1313 11.0 12.0 DNF 23.0

R1 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected
1 Fast Handicap Laser 119288 Hollowell Teddy Middleton-Smith   1117 18:49 2 0:16:51
2 Fast Handicap Laser Radial 201015 Northampton Emma LePla   1139 20:54 2 0:18:21
3 Fast Handicap Laser Radial Lewis Northampton Lewis Bowen   1139 23:18 2 0:20:27
4 Fast Handicap Laser Radial 133331 Northampton Zoe Bowen   1139 24:56 2 0:21:53

R2 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected
1 Fast Handicap Laser 119288 Hollowell Teddy Middleton-Smith   1117 12:06 1 0:10:50
2 Fast Handicap Laser Radial 201015 Northampton Emma LePla   1139 13:52 1 0:12:10
3 Fast Handicap Laser Radial Lewis Northampton Lewis Bowen   1139 14:09 1 0:12:25
4 Fast Handicap Laser Radial 133331 Northampton Zoe Bowen   1139 DNS    

R1 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected
1 Slow Handicap Optimist 4983 Banbury Aimee Bray   1648 29:02 2 0:17:37
2 Slow Handicap RS Tera Sport 798 Great Moor Alice Davis   1451 30:09 2 0:20:47
3 Slow Handicap Optimist 5959 Banbury Kieran Bray   1648 39:46 2 0:24:08
4 Slow Handicap Optimist 3 Northampton Charlie Smith   1648 41:37 2 0:25:15
5 Slow Handicap RS 600 679 Northampton Alexander Russell   900 28:39 2 0:31:50

R2 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected
1 Slow Handicap Optimist 5959 Banbury Kieran Bray   1648 19:13 1 0:34:59
2 Slow Handicap RS Tera Sport 798 Great Moor Alice Davis   1451 17:32 1 0:36:15
3 Slow Handicap Optimist 4983 Banbury Aimee Bray   1648 21:43 1 0:39:32
4 Slow Handicap RS 600 679 Northampton Alexander Russell   900 35:59 3 0:39:59
5 Slow Handicap Optimist 3 Northampton Charlie Smith   1648 29:51 1 0:54:20

R1 - Topper Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected
1 Topper Topper 47463 Northampton Max Lewis   1313 25:18 2 0:19:16
2 Topper Topper 45247 Hollowell Toby Caldwell   1313 26:50 2 0:20:26
3 Topper Topper 19418 Cransley Lauren Dawes   1313 29:14 2 0:22:16
4 Topper Topper 35818 Great Moor Matt Evans   1313 29:36 2 0:22:33
5 Topper Topper 32107 Cransley Charles Kinberley   1313 30:03 2 0:22:53
6 Topper Topper 33654 Cransley Ben Robinson   1313 31:27 2 0:23:57
7 Topper Topper 4.2 62 Hollowell Jude Singleton   1353 33:35 2 0:24:49
8 Topper Topper 31495 Cransley Amy Robinson   1313 33:20 2 0:25:23
9 Topper Topper 42970 Cransley Livvy King   1313 34:23 2 0:26:11
10 Topper Topper 19266 Nortampton Abigail Larr   1313 34:34 2 0:26:20
11 Topper Topper 32178 Cransley Tom Chapman   1313 36:18 2 0:27:39

R2 - Topper Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected
1 Topper Topper 45247 Hollowell Toby Caldwell   1313 15:42 1 0:11:57
2 Topper Topper 47463 Northampton Max Lewis   1313 17:31 1 0:13:20
3 Topper Topper 42970 Cransley Livvy King   1313 18:46 1 0:14:18
4 Topper Topper 31495 Cransley Amy Robinson   1313 19:02 1 0:14:30
5 Topper Topper 19266 Nortampton Abigail Larr   1313 19:31 1 0:14:52
6 Topper Topper 32107 Cransley Charles Kinberley   1313 21:50 1 0:16:38
7 Topper Topper 35818 Great Moor Matt Evans   1313 23:48 1 0:18:08
8 Topper Topper 19418 Cransley Lauren Dawes   1313 24:20 1 0:18:32
9 Topper Topper 33654 Cransley Ben Robinson   1313 25:23 1 0:19:20
10 Topper Topper 4.2 62 Hollowell Jude Singleton   1353 DNF    
10 Topper Topper 32178 Cransley Tom Chapman   1313 DNF    



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com