event burgee venue burgee

Northampton Sailablity Sail for Gold Regatta 30th September 2014

Northampton Sailing Club

Results are final as of 9:43 on September 1, 2014

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Helm Crew PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st   Solo 4308 Allan Henson   1148 1.0 (2.0) 2.0 1.0 6.0 4.0
2nd   Access 303 (Two Handed) 2296 Chris Dabbs Robert McIntytre 1720 2.0 (5.0) 1.0 4.0 12.0 7.0
3rd   Solo 4754 Dave Mabbutt   1148 (5.0) 1.0 3.0 3.0 12.0 7.0
4th   Access 303 (Two Handed) 333 Roy Child Priscilla Davies 1720 3.0 3.0 (4.0) 2.0 12.0 8.0
5th   Access 303 (Two Handed) 558 Barbara Hogg Karen Redding 1720 4.0 6.0 5.0 (7.0) 22.0 15.0
6th   K1 86 Gabriel Leeming   1040 (9.0) 4.0 8.0 5.0 26.0 17.0
7th   Solo 3887 Mike Hulands   1148 6.0 7.0 (10.0) 6.0 29.0 19.0
8th   Challenger 178 Roger Bastow   1160 10.0 8.0 6.0 (12.0) 36.0 24.0
9th   Gull 818 Richard Elliott   1361 7.0 9.0 9.0 (10.0) 35.0 25.0
10th   Access 303 (Single Handed) 1642 Shavaun Richardson   1690 (13.0) 11.0 7.0 9.0 40.0 27.0
11th   Topaz Uno 2250 Meg Elliott   1236 8.0 (15.0) 12.0 8.0 43.0 28.0
12th   Sport 16 Tiddles 4 Matt Alden Christine/Lauren 1080 (11.0) 10.0 11.0 11.0 43.0 32.0
13th   2000   Emma Dakin David Harris 1095 12.0 (16.0) 14.0 14.0 56.0 40.0
14th Freedom Martin 16 117 Mick Benford   1188 16.0 13.0 13.0 (18.0 DNS) 60.0 42.0
15th   TINKER TRAVELLER 7363 Alan Suttie   1460 (15.0) 14.0 15.0 13.0 57.0 42.0
16th   Access 303 (Single Handed) 739 Terry Sewell   1690 14.0 12.0 (18.0 DNS) 18.0 DNS 62.0 44.0
17th   Access 303 (Two Handed)   Keith Short Ann Short 1720 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 72.0 54.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Solo 4308 Allan Henson   1148 14:45 2 0:12:51 1.0
2   Access 303 (Two Handed) 2296 Chris Dabbs Robert McIntytre 1720 22:59 2 0:13:22 2.0
3   Access 303 (Two Handed) 333 Roy Child Priscilla Davies 1720 23:22 2 0:13:35 3.0
4   Access 303 (Two Handed) 558 Barbara Hogg Karen Redding 1720 23:49 2 0:13:51 4.0
5   Solo 4754 Dave Mabbutt   1148 16:04 2 0:14:00 5.0
6   Solo 3887 Mike Hulands   1148 16:09 2 0:14:04 6.0
7   Gull 818 Richard Elliott   1361 20:09 2 0:14:48 7.0
8   Topaz Uno 2250 Meg Elliott   1236 18:26 2 0:14:55 8.0
9   K1 86 Gabriel Leeming   1040 15:35 2 0:14:59 9.0
10   Challenger 178 Roger Bastow   1160 19:08 2 0:16:30 10.0
11   Sport 16 Tiddles 4 Matt Alden Christine/Lauren 1080 17:54 2 0:16:34 11.0
12   2000   Emma Dakin David Harris 1095 20:21 2 0:18:35 12.0
13   Access 303 (Single Handed) 1642 Shavaun Richardson   1690 17:32 1 0:20:45 13.0
14   Access 303 (Single Handed) 739 Terry Sewell   1690 18:00 1 0:21:18 14.0
15   TINKER TRAVELLER 7363 Alan Suttie   1460 18:04 1 0:24:45 15.0
16 Freedom Martin 16 117 Mick Benford   1188 18:36 1 0:31:19 16.0
17   Access 303 (Two Handed)   Keith Short Ann Short 1720 DNC 2   18.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Solo 4754 Dave Mabbutt   1148 19:50 3 0:17:17 1.0
2   Solo 4308 Allan Henson   1148 19:55 3 0:17:21 2.0
3   Access 303 (Two Handed) 333 Roy Child Priscilla Davies 1720 20:25 2 0:17:48 3.0
4   K1 86 Gabriel Leeming   1040 18:33 3 0:17:50 4.0
5   Access 303 (Two Handed) 2296 Chris Dabbs Robert McIntytre 1720 20:53 2 0:18:13 5.0
6   Access 303 (Two Handed) 558 Barbara Hogg Karen Redding 1720 21:15 2 0:18:32 6.0
7   Solo 3887 Mike Hulands   1148 21:40 3 0:18:52 7.0
8   Challenger 178 Roger Bastow   1160 22:44 3 0:19:36 8.0
9   Gull 818 Richard Elliott   1361 18:24 2 0:20:17 9.0
10   Sport 16 Tiddles 4 Matt Alden Christine/Lauren 1080 22:36 3 0:20:56 10.0
11   Access 303 (Single Handed) 1642 Shavaun Richardson   1690 24:24 2 0:21:39 11.0
12   Access 303 (Single Handed) 739 Terry Sewell   1690 29:23 2 0:26:05 12.0
13 Freedom Martin 16 117 Mick Benford   1188 21:04 2 0:26:36 13.0
14   TINKER TRAVELLER 7363 Alan Suttie   1460 26:25 2 0:27:08 14.0
15   Topaz Uno 2250 Meg Elliott   1236 22:49 2 0:27:41 15.0
16   2000   Emma Dakin David Harris 1095 20:21 2 0:27:53 16.0
17   Access 303 (Two Handed)   Keith Short Ann Short 1720 DNC 3   18.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Access 303 (Two Handed) 2296 Chris Dabbs Robert McIntytre 1720 18:49 2 0:16:25 1.0
2   Solo 4308 Allan Henson   1148 19:13 3 0:16:44 2.0
3   Solo 4754 Dave Mabbutt   1148 19:37 3 0:17:05 3.0
4   Access 303 (Two Handed) 333 Roy Child Priscilla Davies 1720 20:27 2 0:17:50 4.0
5   Access 303 (Two Handed) 558 Barbara Hogg Karen Redding 1720 20:42 2 0:18:03 5.0
6   Challenger 178 Roger Bastow   1160 21:04 3 0:18:10 6.0
7   Access 303 (Single Handed) 1642 Shavaun Richardson   1690 21:40 2 0:19:14 7.0
8   K1 86 Gabriel Leeming   1040 20:07 3 0:19:21 8.0
9   Gull 818 Richard Elliott   1361 17:44 2 0:19:33 9.0
10   Solo 3887 Mike Hulands   1148 23:18 3 0:20:18 10.0
11   Sport 16 Tiddles 4 Matt Alden Christine/Lauren 1080 23:37 3 0:21:52 11.0
12   Topaz Uno 2250 Meg Elliott   1236 18:13 2 0:22:06 12.0
13 Freedom Martin 16 117 Mick Benford   1188 17:34 2 0:22:11 13.0
14   2000   Emma Dakin David Harris 1095 17:10 2 0:23:31 14.0
15   TINKER TRAVELLER 7363 Alan Suttie   1460 24:55 2 0:25:36 15.0
16   Access 303 (Single Handed) 739 Terry Sewell   1690 DNS     18.0
16   Access 303 (Two Handed)   Keith Short Ann Short 1720 DNC 3   18.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1   Solo 4308 Allan Henson   1148 20:02 3 0:17:27 1.0
2   Access 303 (Two Handed) 333 Roy Child Priscilla Davies 1720 20:29 2 0:17:52 2.0
3   Solo 4754 Dave Mabbutt   1148 21:14 3 0:18:30 3.0
4   Access 303 (Two Handed) 2296 Chris Dabbs Robert McIntytre 1720 22:05 2 0:19:16 4.0
5   K1 86 Gabriel Leeming   1040 20:16 3 0:19:29 5.0
6   Solo 3887 Mike Hulands   1148 22:52 3 0:19:55 6.0
7   Access 303 (Two Handed) 558 Barbara Hogg Karen Redding 1720 22:57 2 0:20:01 7.0
8   Topaz Uno 2250 Meg Elliott   1236 16:53 2 0:20:29 8.0
9   Access 303 (Single Handed) 1642 Shavaun Richardson   1690 23:07 2 0:20:31 9.0
10   Gull 818 Richard Elliott   1361 19:33 2 0:21:33 10.0
11   Sport 16 Tiddles 4 Matt Alden Christine/Lauren 1080 16:40 2 0:23:09 11.0
12   Challenger 178 Roger Bastow   1160 19:19 2 0:24:59 12.0
13   TINKER TRAVELLER 7363 Alan Suttie   1460 25:47 2 0:26:29 13.0
14   2000   Emma Dakin David Harris 1095 20:21 2 0:27:53 14.0
15 Freedom Martin 16 117 Mick Benford   1188 DNS 2   18.0
15   Access 303 (Single Handed) 739 Terry Sewell   1690 DNS 2   18.0
15   Access 303 (Two Handed)   Keith Short Ann Short 1720 DNC 2   18.0

http://www.northamptonsailability.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com