event burgee venue burgee

Steve Nicholson Trophy 23rd Febuary 2013 - Double Handed Fleet

Pictures available at

Results as of 11:47 on February 24, 2013

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 60, Scoring system: SNT Double Handed 2013
Rank ID Class Sailnos Helm Crew Club PY SNT DH1 SNT DH2 Total Notes
1st   National 12 3540 Jon IBBOTSON Charlotte STEWART RANELAGH SAILING CLUB 1065 4.0 3.0 7.0  
2nd   GP14 13417 Mike SENIOR Liz SENIOR SOUTH STAFFS 1130 3.0 5.0 8.0  
3rd   Scorpion 2017 Jack BANKS Penny JEFFCOATE NOTTS COUNTY SC 1042 7.0 4.0 11.0  
4th   Merlin Rocket 3743 Matt BIGGS John HACKETT BLITHFIELD 980 14.0 1.0 15.0  
5th   Scorpion 2026 Steve HALL Oliver WELLS NORTHAMPTON 1042 13.0 2.0 15.0  
6th   Fireball 15064 Thomas GILLARD Simon POTTS SHEFFIELD VIKING SAILING CLUB 970 10.0 6.0 16.0  
7th   Lark 2495 Stuart HYDON Nick HYDON SHUSTOKE 1063 9.0 8.0 17.0  
8th   Scorpion 2013 Pete GRAY Rachael RHODES STAUNTON HAROLD 1042 1.0 20.0 21.0  
9th   Enterprise 55 Mark LUNN Steve BLACKBURN WLYC 1130 12.0 9.0 21.0  
10th   Merlin Rocket 3735 David WINDER Pippa TAYLOR HOLLINGWORTH LAKE 980 5.0 18.0 23.0  
11th   National 12 3527 Kevin ILES Lewis Bowen THORPE BAY YC 1065 16.0 10.0 26.0  
12th   505 9094 Ian PINNELL Tim NEEDHAM NORTHAMPTON SC 889 15.0 15.0 30.0  
13th   Mirror 70618 Sarah RICHARDS George RICHARDS BEAVER SC & PENNINE SC 1385 18.0 14.0 32.0  
14th   Firefly 2542 Josh RICHARDSON Tristan RICHARDSON ARDLEIGH SC 1168 6.0 28.0 34.0  
15th   Fireball 555 Christian BIRRELL Sam BREAREY BEWL VALLEY S C 970 8.0 26.0 34.0  
16th   National 12 3543 John MEADOWCROFT Katy MEADOWCROFT UPPER THAMES SC 1065 20.0 16.0 36.0  
17th   Osprey 552 Mike PICKERING Mike PRIDDLE RESTRONGUET 944 28.0 11.5 39.5  
18th   Merlin Rocket 3734 David HAYES Jonny RATCLIFFE HAYLING ISLAND SC 980 11.0 29.5 40.5  
19th   Enterprise 22933 Ann JACKSON Alan SKEENS BURGHFIELD SC 1130 21.0 21.0 42.0  
20th   GP14 14122 Tim HARPER Paula FISHER WEST LANCASHIRE YACHT CLUB 1130 19.0 27.0 46.0  
21st   505 9063 Jim HUNT Norman BYRD BEAVER SC 889 26.0 24.0 50.0  
22nd   Merlin Rocket 3739 Ben MCGRANE Roz MCGRANE NETLEY SC 980 2.0 49.0 51.0  
23rd   Fireball 15083 Dave WADE Bernard GAMMOND NORTHAMPTON 970 38.0 13.0 51.0  
24th   Merlin Rocket 3610 Richard DEE Chris GOULD MIDLAND SAILING CLUB 980 34.0 17.0 51.0  
25th   Enterprise 22901 Paul YOUNG Megan WARD MIDLAND SAILING CLUB 1130 17.0 37.0 54.0  
26th   Tasar 2833 Jeremy HAWKINS Suzanne HAWKINS PORTHPEAN SAILING CLUB 1018 35.0 19.0 54.0  
27th   Lark 2523 Jonathan WOODWARD Karen ALEXANDRA SOUTH STAFFS 1063 32.0 22.0 54.0  
28th   Mirror 70505 Eleanor BELLFIELD Imogen BELLFIELD ITCHENOR SAILING CLUB 1385 23.0 32.0 55.0  
29th   National 12 3528 Nick COPSEY Rory MACKENZIE ELY SC 1065 25.0 31.0 56.0  
30th   Merlin Rocket 3733 Thomas STEWART Philip DALBY NORTHAMPTON 980 33.0 25.0 58.0  
31st   Merlin Rocket 3744 Chris MARTIN Tom WHITE BLITHFIELD 980 42.0 23.0 65.0  
32nd   Mirror 70712 Max ODELL Finley BOON NORTHAMPTON SAILING CLUB 1385 61.0 DNC 7.0 68.0  
33rd   Albacore 8158 Matthew METCALFE-SMOTH Paul METCALFE-SMITH OGSTON 1064 24.0 44.0 68.0  
34th   Mirror 70676 Celia HANSELL Paddy JEFFERIES ITCHENOR SAILING CLUB 1385 41.0 29.5 70.5  
35th   Enterprise 23310 Matt VELAMAIL Tim BROWNELL ULLEY 1130 31.0 40.0 71.0  
36th   GP14 13662 Chris WINTERS Jules FORDE MIDLAND SAILING CLUB 1130 61.0 DNC 11.5 72.5  
37th   Scorpion 1967 Chris MASSEY Charlotte FARMER DOVESTONE SAILING CLUB 1042 30.0 45.0 75.0  
38th   Flying 15 3351 Chris BOWEN Marion BOWEN NORTHAMPTON SAILING CLUB 1022 37.0 38.0 75.0  
39th   505 8935 Russ SHORT Andy SHORT OGSTON SC 889 40.0 36.0 76.0  
40th   420 54058 Lucy YEATES Megan OBRIEN HOLLOWELL 1075 36.0 41.0 77.0  
41st   505 9006 Vince. HOREY Christian DIEBITSCH KING GEORGE SAILING CLUB 889 39.0 39.0 78.0  
42nd   Mirror 70697 Midge WATKINS Harriet WATKINS POOLE YACHT CLUB 1385 45.0 34.0 79.0  
43rd   Fireball 15004 Alex HAYMAN Simon FORBES LYME REGIS 970 44.0 35.0 79.0  
44th   Merlin Rocket 3676 Tim HARRISON Frances GIFFORD RANELAGH SC 980 48.0 33.0 81.0  
45th   Scorpion 2022 Tom CASTLE Tim HARTLEY NORTHAMPTON 1042 22.0 61.0 DNC 83.0  
46th   Tasar 2921 Howard ASTLEY-JONES Simon WHITHAM MILTON KEYNES SAILING CLUB 1018 43.0 42.0 85.0  
47th   Lark 2507 James WARD Katie WARD   1063 27.0 61.0 BFD 88.0  
48th   Albacore 1781 Rob LYNE Steve GRAHAM   1064 29.0 61.0 DNC 90.0  
49th   Mirror 70670 Ben HILL Gabe HILL WEST LANCASHIRE YACHT CLUB 1385 47.0 43.0 90.0  
50th   Lark 2502 Steve CHATTEN Helen WINWARD   1063 46.0 48.0 94.0  
51st   National 12 3412 Chris TROTH Pru Dixie OLTON MERE SC 1065 49.0 46.0 95.0  
52nd   505 8780 Wright MARTIN George ARTHUR NORTHAMPTON SC 889 50.0 47.0 97.0  
53rd   Flying 15 3765 Chris WHITE Nicola Wilkinson NORTHAMPTON 1022 51.0 50.0 101.0  
54th   Fireball 13972 Vic HARDINGHAM Rachel HARDINGHAM HAVERSHAM SC 970 61.0 DNC 61.0 DNC 122.0  
54th   Fireball 14801 Richard CORNES James GOODFELLOW MILTON KEYNES SAILING CLUB 970 61.0 DNC 61.0 DNC 122.0  
54th   Fireball 14885 Fiona GREY Tim VICK WALDRINGFIELD 970 61.0 DNC 61.0 DNC 122.0  
54th   505 8955 Ben ILIFFE Simon LAKE RYA 889 61.0 DNC 61.0 DNC 122.0  
54th   Enterprise 23248 Martin BOTTOMLEY Ray BALL EMBERTON PARK SC 1130 61.0 DNC 61.0 DNC 122.0  
54th   Merlin Rocket 0 James DAWES Bernard GAMMON BLITHFIELD 980 61.0 DNC 61.0 DNC 122.0  
54th   Merlin Rocket 3656 Olly TURNER Super CREW STARCROSS YACHT CLUB 980 61.0 DNC 61.0 DNC 122.0  

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.3 61
DNCDid not come to the starting area 61

www.ChunkyPics.co.uk

www.northamptonsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com