event burgee venue burgee

Steve Nicholson Trophy 23rd February 2013 - Asymmetric and Foiling Fleets merged

Pictures available at

Results as of 18:33 on February 24, 2013

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 36, Scoring system: SNT Asymmetric 2013
Rank Class Sailnos Helm Crew Club PY SNT AF1 SNT AF2 Total Notes
1st RS 200 1105 Chris LARR A LARR NORTHAMPTON SAILING CLUB 1057 4.0 1.0 5.0  
2nd K6 220 David HALL Christene SLATER THORPE BAY SC 893 5.0 2.0 7.0  
3rd Musto Skiff 291 Ben SCHOOLING   DATCHET WATER 855 1.0 7.5 8.5  
4th RS 200 1517 Mark HATSELL Rob ASHMAN MIDDLE NENE SC 1057 6.0 3.0 9.0  
5th 49er BER Rick PEACOCK Nick MURRAY   695 3.0 6.0 9.0  
6th RS 200 252 Jonny MEARS Emma YORK NORTHAMPTON SC 1057 8.0 5.0 13.0  
7th Laser 2000 22321 Chris JORDAN Gillian JORDAN BURGHFIELD + BRIGHTLINGSEA 1100 10.0 4.0 14.0  
8th Musto Skiff 384 Stuart KEEGAN   DERWENT RESIVOIR 855 2.0 14.0 16.0  
9th K6 216 Peter KIRBY Neil DAVISON / James DAVISON QUEEN MARY SC 893 7.0 9.0 16.0  
10th RS 400 1289 Stuart HALMAN Gill GREENACRE LEIGH AND LOWTON SC 948 12.0 7.5 19.5  
11th RS 400 1380 Neil PEACOCK Guy MASON BARTLEY SAILING CLUB 948 9.0 13.0 22.0  
12th RS 200 1075 Paul SANDERS Giles DURRELL NORTHAMPTON 1057 13.0 10.0 23.0  
13th RS 200 685 Gary LIVINGSTONE Hannah LIVINGSTONE NORTHAMPTON SAILING CLUB 1057 14.0 11.0 25.0  
14th K6 124 Mike KNEALE Kath SIMPSON CHESTER SAILING CLUB 893 16.0 12.0 28.0  
15th 29er 1249 Kim MAY-PAPAILIOU Aaron REYNOLDS POOLE YC 910 15.0 15.0 30.0  
16th Musto Skiff 260 Mark COOPER   DATCHET WATER SAILING CLUB 855 11.0 20.0 31.0  
17th RS 400 564 Jacob AINSWORTH Kayleigh ROBERTS SHEFFIELD HALLAM SAILING CLUB 948 19.0 16.0 35.0  
18th 3000 3113 Stephen CARVER Robin Jones HUNTS SAILING CLUB 1007 21.0 17.0 38.0  
19th K6 122 John TABOR Chris BURROWS OXFORD SC 893 20.0 19.0 39.0  
20th International Moth GBR Dylan FLETCHER   NSC 555 18.0 22.0 40.0  
21st 29er 1323 Lawrence LOGAN Matt REYNOLDS NOTTS COUNTY 910 23.0 18.0 41.0  
22nd International Moth 3674 Neil BAKER   QUEEN MARY 555 24.0 21.0 45.0  
23rd International Moth 3944 Richard WESTBURY   BARTLEY SC 555 22.0 24.0 46.0  
24th Laser 2000 21463 Harry WHITE Lizzie WILKINSON NORTHAMPTON SC 1100 17.0 37.0 DNC 54.0  
25th International Moth 3445 James STEWART   NETLEY 555 37.0 DNC 23.0 60.0  
26th K6 214 Neil DAVISON Andrew YONGE ITCHENOR 893 37.0 DNC 37.0 DNC 74.0  
26th International Moth 3979 Robert GREENHALGH   STOKES BAY SC 555 37.0 DNC 37.0 DNC 74.0  
26th K6 111 Tim RUSH   NOTTS COUNTY 893 37.0 DNC 37.0 DNC 74.0  
26th 29er 2011 Ollie WILSON Max BURROWS NORTHAMPTON 910 37.0 DNC 37.0 DNC 74.0  
26th 29er 2128 Annie STYLIANIDES Izzie STYLIANIDES   910 37.0 DNC 37.0 DNC 74.0  
26th Laser 2000 2355 Matt SARGENT Clare SARGENT ASA TISC 1100 37.0 DNC 37.0 DNC 74.0  
26th D-One 4 Russ HOPKINS   TEWKESBURY SC 971 37.0 DNC 37.0 DNC 74.0  
26th D-One 139 Nick SIMMONS   LYMINGTON TOWN SC 971 37.0 DNC 37.0 DNC 74.0  
26th Musto Skiff 351 Ian MARTIN   DATCHET WATER SC 855 37.0 DNC 37.0 DNC 74.0  
26th 29er 476 Matt CURRELL Emma HATTERSLEY PARKSTONE YACHT CLUB 910 37.0 DNC 37.0 DNC 74.0  
26th 29er 1287 Andrew KILBURN Calum HEALEY NOTTS COUNTY S C / RUTLAND S C 910 37.0 DNC 37.0 DNC 74.0  

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 37

www.ChunkyPics.co.uk

www.northamptonsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.8.5
www.sailwave.com