event burgee venue burgee

Lightning 368 National Championships Saturday 15th & Sunday 16th August 2013

Northampton Sailing Club

Results as of 16:43 on September 17, 2013

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 25, Scoring system: NSC Lightning Nationals 2013
Rank Tally Fleet SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett Notes
1st 21   414 Robbie Claridge Lymington YC 1.0 1.0 4.0 (7.0) 1.0 1.0 15.0 8.0  
2nd 3   406 Paul White Draycote SC 2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 13.0 10.0  
3rd 24   193 Richard Palmer Cookham Reach SC 3.0 4.0 1.0 (11.0) 4.0 4.0 27.0 16.0  
4th 17   228 Matt Hopkins Up River SC 6.0 6.0 (13.0) 1.0 5.0 5.0 36.0 23.0  
5th 18   253 Simon Hopkins up River YC 8.0 (24.0 DNF) 8.0 6.0 3.0 3.0 52.0 28.0  
6th 2   325 Penny Yarwood UMYC 4.0 3.0 5.0 10.0 9.0 (12.0) 43.0 31.0  
7th 9   413 Caroline Key West Oxfordshire SC 7.0 7.0 6.0 3.0 (18.0) 14.0 55.0 37.0  
8th 5   230 Hugh Spencer R. Plymouth CYC 5.0 15.0 7.0 4.0 (17.0) 13.0 61.0 44.0  
9th 7   410 Sue THomas Oxford SC 9.0 8.0 10.0 5.0 12.0 (16.0 DNS) 60.0 44.0  
10th 23   74 Rupert Whelan Whitefriars (17.0) 12.0 9.0 9.0 7.0 7.0 61.0 44.0  
11th 19   412 Chris Abella WDSC 10.0 10.0 2.0 (18.0) 14.0 11.0 65.0 47.0  
12th 16   29 Alexander Baxter West Oxfordshire SC (15.0) 11.0 12.0 8.0 13.0 8.0 67.0 52.0  
13th 1   236 Adam Styles URYC 13.0 5.0 (18.0) 15.0 6.0 15.0 72.0 54.0  
14th 10   257 Ashley Burton MPSC (18.0) 13.0 17.0 14.0 8.0 6.0 76.0 58.0  
15th 20   292 Simon Styles None 11.0 (16.0) 11.0 12.0 16.0 10.0 76.0 60.0  
16th 8   263 Tony Jacks Earlswood Lakes 16.0 19.0 (20.0) 13.0 11.0 9.0 88.0 68.0  
17th 14   409 Lee Bratley Manor Park SC 14.0 14.0 16.0 (22.0) 10.0 16.0 DNF 92.0 70.0  
18th 4   189 R Witts Frampton-on-Severn SC 12.0 9.0 14.0 16.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 103.0 77.0  
19th 12   53 Jason Gallagher Denholme SC 21.0 18.0 15.0 21.0 19.0 (26.0 DNC) 120.0 94.0  
20th 11   82 Bryan Westley Manor Park SC 22.0 22.0 (23.0) 20.0 15.0 16.0 118.0 95.0  
21st 15   205 Andrew Meek Manor Park SC 19.0 17.0 21.0 19.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 128.0 102.0  
22nd 25   284 Chris Potts Didcot 23.0 21.0 19.0 17.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 132.0 106.0  
23rd 6   45 Tony Hodson Manor Park 25.0 23.0 24.0 23.0 (26.0 DNC) 16.0 DNS 137.0 111.0  
24th 22   130 Charlie Whelan Whirefriars SC 20.0 20.0 24.0 DNS 25.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 141.0 115.0  
25th 13   101 Emma Dodd Manor Park SC 24.0 24.0 22.0 24.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 146.0 120.0  

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 21   414 Robbie Claridge Lymington YC 1 1.0  
2 3   406 Paul White Draycote SC 2 2.0  
3 24   193 Richard Palmer Cookham Reach SC 3 3.0  
4 2   325 Penny Yarwood UMYC 4 4.0  
5 5   230 Hugh Spencer R. Plymouth CYC 5 5.0  
6 17   228 Matt Hopkins Up River SC 6 6.0  
7 9   413 Caroline Key West Oxfordshire SC 7 7.0  
8 18   253 Simon Hopkins up River YC 8 8.0  
9 7   410 Sue THomas Oxford SC 9 9.0  
10 19   412 Chris Abella WDSC 10 10.0  
11 20   292 Simon Styles None 11 11.0  
12 4   189 R Witts Frampton-on-Severn SC 12 12.0  
13 1   236 Adam Styles URYC 13 13.0  
14 14   409 Lee Bratley Manor Park SC 14 14.0  
15 16   29 Alexander Baxter West Oxfordshire SC 15 15.0  
16 8   263 Tony Jacks Earlswood Lakes 16 16.0  
17 23   74 Rupert Whelan Whitefriars 17 17.0  
18 10   257 Ashley Burton MPSC 18 18.0  
19 15   205 Andrew Meek Manor Park SC 19 19.0  
20 22   130 Charlie Whelan Whirefriars SC 20 20.0  
21 12   53 Jason Gallagher Denholme SC 21 21.0  
22 11   82 Bryan Westley Manor Park SC 22 22.0  
23 25   284 Chris Potts Didcot 23 23.0  
24 13   101 Emma Dodd Manor Park SC 24 24.0  
25 6   45 Tony Hodson Manor Park 25 25.0  

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 21   414 Robbie Claridge Lymington YC 1 1.0  
2 3   406 Paul White Draycote SC 2 2.0  
3 2   325 Penny Yarwood UMYC 3 3.0  
4 24   193 Richard Palmer Cookham Reach SC 4 4.0  
5 1   236 Adam Styles URYC 5 5.0  
6 17   228 Matt Hopkins Up River SC 6 6.0  
7 9   413 Caroline Key West Oxfordshire SC 7 7.0  
8 7   410 Sue THomas Oxford SC 8 8.0  
9 4   189 R Witts Frampton-on-Severn SC 9 9.0  
10 19   412 Chris Abella WDSC 10 10.0  
11 16   29 Alexander Baxter West Oxfordshire SC 11 11.0  
12 23   74 Rupert Whelan Whitefriars 12 12.0  
13 10   257 Ashley Burton MPSC 13 13.0  
14 14   409 Lee Bratley Manor Park SC 14 14.0  
15 5   230 Hugh Spencer R. Plymouth CYC 15 15.0  
16 20   292 Simon Styles None 16 16.0  
17 15   205 Andrew Meek Manor Park SC 17 17.0  
18 12   53 Jason Gallagher Denholme SC 18 18.0  
19 8   263 Tony Jacks Earlswood Lakes 19 19.0  
20 22   130 Charlie Whelan Whirefriars SC 20 20.0  
21 25   284 Chris Potts Didcot 21 21.0  
22 11   82 Bryan Westley Manor Park SC 22 22.0  
23 6   45 Tony Hodson Manor Park 23 23.0  
24 18   253 Simon Hopkins up River YC DNF 24.0  
24 13   101 Emma Dodd Manor Park SC 24 24.0  

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 24   193 Richard Palmer Cookham Reach SC 1 1.0  
2 19   412 Chris Abella WDSC 2 2.0  
3 3   406 Paul White Draycote SC 3 3.0  
4 21   414 Robbie Claridge Lymington YC 4 4.0  
5 2   325 Penny Yarwood UMYC 5 5.0  
6 9   413 Caroline Key West Oxfordshire SC 6 6.0  
7 5   230 Hugh Spencer R. Plymouth CYC 7 7.0  
8 18   253 Simon Hopkins up River YC 8 8.0  
9 23   74 Rupert Whelan Whitefriars 9 9.0  
10 7   410 Sue THomas Oxford SC 10 10.0  
11 20   292 Simon Styles None 11 11.0  
12 16   29 Alexander Baxter West Oxfordshire SC 12 12.0  
13 17   228 Matt Hopkins Up River SC 13 13.0  
14 4   189 R Witts Frampton-on-Severn SC 14 14.0  
15 12   53 Jason Gallagher Denholme SC 15 15.0  
16 14   409 Lee Bratley Manor Park SC 16 16.0  
17 10   257 Ashley Burton MPSC 17 17.0  
18 1   236 Adam Styles URYC 18 18.0  
19 25   284 Chris Potts Didcot 19 19.0  
20 8   263 Tony Jacks Earlswood Lakes 20 20.0  
21 15   205 Andrew Meek Manor Park SC 21 21.0  
22 13   101 Emma Dodd Manor Park SC 22 22.0  
23 11   82 Bryan Westley Manor Park SC 23 23.0  
24 6   45 Tony Hodson Manor Park 24 24.0  
24 22   130 Charlie Whelan Whirefriars SC DNS 24.0  

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 17   228 Matt Hopkins Up River SC 1 1.0  
2 3   406 Paul White Draycote SC 2 2.0  
3 9   413 Caroline Key West Oxfordshire SC 3 3.0  
4 5   230 Hugh Spencer R. Plymouth CYC 4 4.0  
5 7   410 Sue THomas Oxford SC 5 5.0  
6 18   253 Simon Hopkins up River YC 6 6.0  
7 21   414 Robbie Claridge Lymington YC 7 7.0  
8 16   29 Alexander Baxter West Oxfordshire SC 8 8.0  
9 23   74 Rupert Whelan Whitefriars 9 9.0  
10 2   325 Penny Yarwood UMYC 10 10.0  
11 24   193 Richard Palmer Cookham Reach SC 11 11.0  
12 20   292 Simon Styles None 12 12.0  
13 8   263 Tony Jacks Earlswood Lakes 13 13.0  
14 10   257 Ashley Burton MPSC 14 14.0  
15 1   236 Adam Styles URYC 15 15.0  
16 4   189 R Witts Frampton-on-Severn SC 16 16.0  
17 25   284 Chris Potts Didcot 17 17.0  
18 19   412 Chris Abella WDSC 18 18.0  
19 15   205 Andrew Meek Manor Park SC 19 19.0  
20 11   82 Bryan Westley Manor Park SC 20 20.0  
21 12   53 Jason Gallagher Denholme SC 21 21.0  
22 14   409 Lee Bratley Manor Park SC 22 22.0  
23 6   45 Tony Hodson Manor Park 23 23.0  
24 13   101 Emma Dodd Manor Park SC 24 24.0  
25 22   130 Charlie Whelan Whirefriars SC 25 25.0  

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 21   414 Robbie Claridge Lymington YC 1 1.0  
2 3   406 Paul White Draycote SC 2 2.0  
3 18   253 Simon Hopkins up River YC 3 3.0  
4 24   193 Richard Palmer Cookham Reach SC 4 4.0  
5 17   228 Matt Hopkins Up River SC 5 5.0  
6 1   236 Adam Styles URYC 6 6.0  
7 23   74 Rupert Whelan Whitefriars 7 7.0  
8 10   257 Ashley Burton MPSC 8 8.0  
9 2   325 Penny Yarwood UMYC 9 9.0  
10 14   409 Lee Bratley Manor Park SC 10 10.0  
11 8   263 Tony Jacks Earlswood Lakes 11 11.0  
12 7   410 Sue THomas Oxford SC 12 12.0  
13 16   29 Alexander Baxter West Oxfordshire SC 13 13.0  
14 19   412 Chris Abella WDSC 14 14.0  
15 11   82 Bryan Westley Manor Park SC 15 15.0  
16 20   292 Simon Styles None 16 16.0  
17 5   230 Hugh Spencer R. Plymouth CYC 17 17.0  
18 9   413 Caroline Key West Oxfordshire SC 18 18.0  
19 12   53 Jason Gallagher Denholme SC 19 19.0  
20 4   189 R Witts Frampton-on-Severn SC DNC 26.0  
20 15   205 Andrew Meek Manor Park SC DNC 26.0  
20 25   284 Chris Potts Didcot DNC 26.0  
20 6   45 Tony Hodson Manor Park DNC 26.0  
20 22   130 Charlie Whelan Whirefriars SC DNC 26.0  
20 13   101 Emma Dodd Manor Park SC DNC 26.0  

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 21   414 Robbie Claridge Lymington YC 1 1.0  
2 3   406 Paul White Draycote SC 2 2.0  
3 18   253 Simon Hopkins up River YC 3 3.0  
4 24   193 Richard Palmer Cookham Reach SC 4 4.0  
5 17   228 Matt Hopkins Up River SC 5 5.0  
6 10   257 Ashley Burton MPSC 6 6.0  
7 23   74 Rupert Whelan Whitefriars 7 7.0  
8 16   29 Alexander Baxter West Oxfordshire SC 8 8.0  
9 8   263 Tony Jacks Earlswood Lakes 9 9.0  
10 20   292 Simon Styles None 10 10.0  
11 19   412 Chris Abella WDSC 11 11.0  
12 2   325 Penny Yarwood UMYC 12 12.0  
13 5   230 Hugh Spencer R. Plymouth CYC 13 13.0  
14 9   413 Caroline Key West Oxfordshire SC 14 14.0  
15 1   236 Adam Styles URYC 15 15.0  
16 7   410 Sue THomas Oxford SC DNS 16.0  
16 14   409 Lee Bratley Manor Park SC DNF 16.0  
16 11   82 Bryan Westley Manor Park SC 16 16.0  
16 6   45 Tony Hodson Manor Park DNS 16.0  
20 4   189 R Witts Frampton-on-Severn SC DNC 26.0  
20 12   53 Jason Gallagher Denholme SC DNC 26.0  
20 15   205 Andrew Meek Manor Park SC DNC 26.0  
20 25   284 Chris Potts Didcot DNC 26.0  
20 22   130 Charlie Whelan Whirefriars SC DNC 26.0  
20 13   101 Emma Dodd Manor Park SC DNC 26.0  

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 26
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start - amended by fleet sailing instructions Varies

www.northamptonsailingclub.org

www.lightning368.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com