event burgee venue burgee

Fireball Sprint Championships 26th and 27th October 2013

Northampton Sailing Club

Results are final as of 11:54 on October 29, 2013

Overall

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 19, Scoring system: NSC Fireball End of Season Sprint Championships
Rank SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 Total Nett Notes
1st 15083 Dave Wade Tom Lonsdale Northampton Sailing Club 3.0 4.0 3.0 6.0 16.0 16.0  
2nd 15096 Vince Horey J Townsend King George Sailing Club 7.0 2.0 6.0 2.0 17.0 17.0  
3rd 15087 Nathan Ratchelor James Clark Tynemouth / Clevedon Sailing Club 1.0 13.0 1.0 3.0 18.0 18.0  
4th 15017 Alex Taylor Geoff Edwards Budworth Sailing Club 6.0 6.0 4.0 4.0 20.0 20.0  
5th 15042 Peter Wood Mike Cleall Draycote Water Sailing Club 2.0 1.0 2.0 20.0 DNC 25.0 25.0  
6th 15081 Lucy Boreham Richard Anderton   5.0 3.0 11.0 7.0 26.0 26.0  
7th 15073 Sam Mettam Tim Saunders Hayling Island Sailing Club 11.0 5.0 12.0 1.0 29.0 29.0  
8th 15050 Kevin Hope Andy Stewart Notts County Sailing Club 10.0 7.0 8.0 9.0 34.0 34.0  
9th 15093 Lucy Riley Richard Wagstaff Yorkshire Dales Sailing Club 8.0 8.0 7.0 17.0 40.0 40.0  
10th 14801 Rich Cornes James Goodfellow MUSC 9.0 9.0 13.0 13.0 44.0 44.0  
11th 14928 Anthony Willcocks James Willcocks Portishead Yacht and Sailing Club 14.0 11.0 9.0 10.0 44.0 44.0  
12th 15085 David Hall Paul Constable Thorpe Bay Sailing Club 4.0 20.0 DNF 20.0 DNS 5.0 49.0 49.0  
13th 14991 Andy Robinson Tim Morgan Chew Valley Sailing Club 18.0 18.0 5.0 8.0 49.0 49.0  
14th 15041 Maria Richards Jeza White Blackwater 15.0 12.0 10.0 12.0 49.0 49.0  
15th 15045 Christine Slater Graham Slater Paignton Sailing Club 12.0 10.0 20.0 DNC 11.0 53.0 53.0  
16th 14785 Simon Lomas-Clarke Rob Daniels Paignton 13.0 17.0 14.0 14.0 58.0 58.0  
17th 14391 Hannah Showell Jo Line Teignmouth 17.0 14.0 15.0 16.0 62.0 62.0  
18th 14229 Geoff Holden Sophie Holden Northampton Sailing Club 16.0 15.0 17.0 15.0 63.0 63.0  
19th 13699 Elaine Slater Will Daniels Paignton Sailing Club 19.0 16.0 16.0 18.0 69.0 69.0  

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Club Place Points Notes
1 15087 Nathan Ratchelor James Clark Tynemouth / Clevedon Sailing Club 1 1.0  
2 15042 Peter Wood Mike Cleall Draycote Water Sailing Club 2 2.0  
3 15083 Dave Wade Tom Lonsdale Northampton Sailing Club 3 3.0  
4 15085 David Hall Paul Constable Thorpe Bay Sailing Club 4 4.0  
5 15081 Lucy Boreham Richard Anderton   5 5.0  
6 15017 Alex Taylor Geoff Edwards Budworth Sailing Club 6 6.0  
7 15096 Vince Horey J Townsend King George Sailing Club 7 7.0  
8 15093 Lucy Riley Richard Wagstaff Yorkshire Dales Sailing Club 8 8.0  
9 14801 Rich Cornes James Goodfellow MUSC 9 9.0  
10 15050 Kevin Hope Andy Stewart Notts County Sailing Club 10 10.0  
11 15073 Sam Mettam Tim Saunders Hayling Island Sailing Club 11 11.0  
12 15045 Christine Slater Graham Slater Paignton Sailing Club 12 12.0  
13 14785 Simon Lomas-Clarke Rob Daniels Paignton 13 13.0  
14 14928 Anthony Willcocks James Willcocks Portishead Yacht and Sailing Club 14 14.0  
15 15041 Maria Richards Jeza White Blackwater 15 15.0  
16 14229 Geoff Holden Sophie Holden Northampton Sailing Club 16 16.0  
17 14391 Hannah Showell Jo Line Teignmouth 17 17.0  
18 14991 Andy Robinson Tim Morgan Chew Valley Sailing Club 18 18.0  
19 13699 Elaine Slater Will Daniels Paignton Sailing Club 19 19.0  

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Club Place Points Notes
1 15042 Peter Wood Mike Cleall Draycote Water Sailing Club 1 1.0  
2 15096 Vince Horey J Townsend King George Sailing Club 2 2.0  
3 15081 Lucy Boreham Richard Anderton   3 3.0  
4 15083 Dave Wade Tom Lonsdale Northampton Sailing Club 4 4.0  
5 15073 Sam Mettam Tim Saunders Hayling Island Sailing Club 5 5.0  
6 15017 Alex Taylor Geoff Edwards Budworth Sailing Club 6 6.0  
7 15050 Kevin Hope Andy Stewart Notts County Sailing Club 7 7.0  
8 15093 Lucy Riley Richard Wagstaff Yorkshire Dales Sailing Club 8 8.0  
9 14801 Rich Cornes James Goodfellow MUSC 9 9.0  
10 15045 Christine Slater Graham Slater Paignton Sailing Club 10 10.0  
11 14928 Anthony Willcocks James Willcocks Portishead Yacht and Sailing Club 11 11.0  
12 15041 Maria Richards Jeza White Blackwater 12 12.0  
13 15087 Nathan Ratchelor James Clark Tynemouth / Clevedon Sailing Club 13 13.0  
14 14391 Hannah Showell Jo Line Teignmouth 14 14.0  
15 14229 Geoff Holden Sophie Holden Northampton Sailing Club 15 15.0  
16 13699 Elaine Slater Will Daniels Paignton Sailing Club 16 16.0  
17 14785 Simon Lomas-Clarke Rob Daniels Paignton 17 17.0  
18 14991 Andy Robinson Tim Morgan Chew Valley Sailing Club 18 18.0  
19 15085 David Hall Paul Constable Thorpe Bay Sailing Club DNF 20.0  

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Club Place Points Notes
1 15087 Nathan Ratchelor James Clark Tynemouth / Clevedon Sailing Club 1 1.0  
2 15042 Peter Wood Mike Cleall Draycote Water Sailing Club 2 2.0  
3 15083 Dave Wade Tom Lonsdale Northampton Sailing Club 3 3.0  
4 15017 Alex Taylor Geoff Edwards Budworth Sailing Club 4 4.0  
5 14991 Andy Robinson Tim Morgan Chew Valley Sailing Club 5 5.0  
6 15096 Vince Horey J Townsend King George Sailing Club 6 6.0  
7 15093 Lucy Riley Richard Wagstaff Yorkshire Dales Sailing Club 7 7.0  
8 15050 Kevin Hope Andy Stewart Notts County Sailing Club 8 8.0  
9 14928 Anthony Willcocks James Willcocks Portishead Yacht and Sailing Club 9 9.0  
10 15041 Maria Richards Jeza White Blackwater 10 10.0  
11 15081 Lucy Boreham Richard Anderton   11 11.0  
12 15073 Sam Mettam Tim Saunders Hayling Island Sailing Club 12 12.0  
13 14801 Rich Cornes James Goodfellow MUSC 13 13.0  
14 14785 Simon Lomas-Clarke Rob Daniels Paignton 14 14.0  
15 14391 Hannah Showell Jo Line Teignmouth 15 15.0  
16 13699 Elaine Slater Will Daniels Paignton Sailing Club 16 16.0  
17 14229 Geoff Holden Sophie Holden Northampton Sailing Club 17 17.0  
18 15085 David Hall Paul Constable Thorpe Bay Sailing Club DNS 20.0  
18 15045 Christine Slater Graham Slater Paignton Sailing Club DNC 20.0  

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Club Place Points Notes
1 15073 Sam Mettam Tim Saunders Hayling Island Sailing Club 1 1.0  
2 15096 Vince Horey J Townsend King George Sailing Club 2 2.0  
3 15087 Nathan Ratchelor James Clark Tynemouth / Clevedon Sailing Club 3 3.0  
4 15017 Alex Taylor Geoff Edwards Budworth Sailing Club 4 4.0  
5 15085 David Hall Paul Constable Thorpe Bay Sailing Club 5 5.0  
6 15083 Dave Wade Tom Lonsdale Northampton Sailing Club 6 6.0  
7 15081 Lucy Boreham Richard Anderton   7 7.0  
8 14991 Andy Robinson Tim Morgan Chew Valley Sailing Club 8 8.0  
9 15050 Kevin Hope Andy Stewart Notts County Sailing Club 9 9.0  
10 14928 Anthony Willcocks James Willcocks Portishead Yacht and Sailing Club 10 10.0  
11 15045 Christine Slater Graham Slater Paignton Sailing Club 11 11.0  
12 15041 Maria Richards Jeza White Blackwater 12 12.0  
13 14801 Rich Cornes James Goodfellow MUSC 13 13.0  
14 14785 Simon Lomas-Clarke Rob Daniels Paignton 14 14.0  
15 14229 Geoff Holden Sophie Holden Northampton Sailing Club 15 15.0  
16 14391 Hannah Showell Jo Line Teignmouth 16 16.0  
17 15093 Lucy Riley Richard Wagstaff Yorkshire Dales Sailing Club 17 17.0  
18 13699 Elaine Slater Will Daniels Paignton Sailing Club 18 18.0  
19 15042 Peter Wood Mike Cleall Draycote Water Sailing Club DNC 20.0  

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 20
DNFStarted but did not finish 20
DNSCame to the start area but did not start 20

www.northamptonsailingclub.org

www.fireball-dinghy.org.uk/

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com