event burgee venue burgee

Insurance4Dinghies RS Tera Start of Season Championships 2013 - April 27th & 28th 2013

Northampton Sailing Club

Results as of 18:31 on April 28, 2013

PRO Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail Number Sailing Club Name R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st PRO 1026 Bartley Sailing Club Crispin BEAUMONT (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd PRO 1880 Lymington Town Sailing Club & Royal Lymi Robby BOYD 2.0 4.0 2.0 5.0 (7.0) 3.0 23.0 16.0
3rd PRO 2201 Aldeburgh Yacht Club Sam DOBLE THOMSON 4.0 6.0 (14.0) 4.0 2.0 2.0 32.0 18.0
4th PRO 1985 Hayling Island Sailing Club Alex BUTLER 8.0 2.0 (12.0) 2.0 3.0 4.0 31.0 19.0
5th PRO 2313 Hayling Island Sailing Club Joshua BONIFACE 5.0 3.0 3.0 3.0 (13.0) 6.0 33.0 20.0
6th PRO 2025 Royal Lymington SC Jonny Tait 3.0 5.0 7.0 (9.0) 4.0 9.0 37.0 28.0
7th PRO 2171 Castle Cove Sailing Club Yann BRACEGIRDLE 6.0 7.0 6.0 6.0 (9.0) 7.0 41.0 32.0
8th PRO 1781 Burnham Sailing Club Niamh DAVIES (14.0) 8.0 11.0 7.0 5.0 5.0 50.0 36.0
9th PRO 1744 Lymington Town Sailing Club Liam WILLIS 10.0 11.0 4.0 8.0 6.0 (12.0) 51.0 39.0
10th PRO 1549 Ripon Sailing Club Alistair SCOTT 7.0 (10.0) 5.0 10.0 8.0 10.0 50.0 40.0
11th PRO 2234 Hayling Island Sailing Club Zoe KING 9.0 9.0 8.0 (14.0) 11.0 8.0 59.0 45.0
12th PRO 1649 Emsworth Slipper Sailing Club Freya GRANT (13.0) 13.0 9.0 11.0 10.0 11.0 67.0 54.0
13th PRO 2152 Alton Water Sports Centre Sydney PETTITT 12.0 12.0 10.0 12.0 12.0 (13.0) 71.0 58.0
14th PRO 984 Alton Water Sports Centre Dom SMITH 15.0 14.0 13.0 13.0 14.0 (17.0 DNC) 86.0 69.0
15th PRO 1591 WBOYC Bethany Hood 11.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 96.0 79.0
16th PRO 1662 Emsworth Sailing Club Grace SUMMERS (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 102.0 85.0

SPORT Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail Number Sailing Club Name R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st SPORT 2123 Draycote Water SC Jack Lewis 2.0 1.0 (8.0) 1.0 1.0 3.0 16.0 8.0
2nd SPORT 2442 Bewl Valley Sailing Club Matthew CAIGER 3.0 (5.0) 4.0 4.0 4.0 1.0 21.0 16.0
3rd SPORT 2233 Hayling Island Sailing Club Henry JAMESON 8.0 2.0 3.0 (10.0) 7.0 2.0 32.0 22.0
4th SPORT 2138 Alton Water Sports Centre Archie HAINSWORTH 5.0 6.0 5.0 5.0 (10.0) 4.0 35.0 25.0
5th SPORT 2230 Draycote Water Sailing Club Harrison PYE 6.0 3.0 1.0 (13.0) 8.0 9.0 40.0 27.0
6th SPORT 2246 Lymington Town Sailing Club & Royal Lymi Tom GOACHER 9.0 9.0 2.0 2.0 6.0 (10.0) 38.0 28.0
7th SPORT 2350 Emsworth Sailing Club & Hayling Island S Ethan MILES 4.0 10.0 7.0 7.0 13.0 (22.0) 63.0 41.0
8th SPORT 2279 HHSC/HISC Billy Vennis Ozanne 1.0 4.0 12.0 15.0 (19.0) 12.0 63.0 44.0
9th SPORT 2429 Ripon Sailing Club Ana PATERSON 10.0 11.0 (13.0) 12.0 5.0 6.0 57.0 44.0
10th SPORT 2170 Castle Cove Sailing Club Ossian BRACEGIRDLE 11.0 7.0 6.0 (19.0) 15.0 7.0 65.0 46.0
11th SPORT 1638 Draycote Water SC Harry Jones 13.0 12.0 9.0 9.0 (17.0) 5.0 65.0 48.0
12th SPORT 1886 Oxford Sailing Club Nathan LOMAS 12.0 (19.0) 11.0 6.0 12.0 15.0 75.0 56.0
13th SPORT 416 Alton Water SC Oscar CUBITT 7.0 13.0 16.0 16.0 9.0 (33.0 DNC) 94.0 61.0
14th SPORT 1993 Ripon Sailing Club Tom STOREY 19.0 17.0 18.0 8.0 2.0 (20.0) 84.0 64.0
15th SPORT 1948 Ripon Sailing Club Maddie WYLIE (21.0) 14.0 14.0 14.0 3.0 19.0 85.0 64.0
16th SPORT 2261 Middle Nene Sailing Club James OAKLEY 17.0 16.0 10.0 (23.0) 14.0 14.0 94.0 71.0
17th SPORT 2493 Hayling Island Sailing Club Lucy PENNANT 15.0 15.0 17.0 17.0 (22.0) 16.0 102.0 80.0
18th SPORT 2371 Hayling Island Sailing Club Rupert JAMESON 18.0 18.0 21.0 18.0 (23.0) 11.0 109.0 86.0
19th SPORT 1995 Alton Water Sports Centre Lucy GREENWOOD (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 3.0 11.0 8.0 121.0 88.0
20th SPORT 1906 Ogston Sailing Club Roscoe MARTIN 16.0 (22.0) 19.0 21.0 20.0 17.0 115.0 93.0
21st SPORT 2226 Bewl Valley Sailing Club Caitlin ATKIN (25.0) 21.0 23.0 24.0 18.0 13.0 124.0 99.0
22nd SPORT 2175 Ripon Sailing Club Jamie RASTRICK 20.0 20.0 20.0 22.0 (24.0) 18.0 124.0 100.0
23rd SPORT 861 Ripon Sailing Club Henry RASTRICK (33.0 DNF) 8.0 33.0 DNC 11.0 16.0 33.0 DNC 134.0 101.0
24th SPORT 2440 Bewl Valley Sailing Club William CAIGER 14.0 23.0 15.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 151.0 118.0
25th SPORT 2089 Ogston Sailing Club Alastair JOYCE 23.0 (33.0 OCS) 33.0 DNC 20.0 21.0 24.0 154.0 121.0
26th SPORT 940 Ripon Sailing Club Charlotte SCOTT 26.0 24.0 (33.0 DNC) 26.0 25.0 21.0 155.0 122.0
27th SPORT 1587 Broxbourne Sailing Club Joshua ALLDIS 27.0 25.0 24.0 27.0 (33.0 DNC) 25.0 161.0 128.0
28th SPORT 2161 Burnham Sailing Club Griff DAVIES 24.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 25.0 33.0 DNC 23.0 171.0 138.0
29th SPORT 2355 Royal Harwich Yacht Club Josie RUFFLES 22.0 (33.0 DNC) 22.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 176.0 143.0
30th SPORT 2169 Bewl Valley Sailing Club Marcos PURSE (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 198.0 165.0
30th SPORT 1668 Bewl Valley Sailing Club Andreas PURSE (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 198.0 165.0
30th SPORT 1199 Alton Water Sports Centre Natasha CUBITT (33.0 DNF) 33.0 DNF 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 198.0 165.0

R1 - PRO Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail Number Sailing Club Name Place Points
1 PRO 1026 Bartley Sailing Club Crispin BEAUMONT 1 1.0
2 PRO 1880 Lymington Town Sailing Club & Royal Lymi Robby BOYD 2 2.0
3 PRO 2025 Royal Lymington SC Jonny Tait 3 3.0
4 PRO 2201 Aldeburgh Yacht Club Sam DOBLE THOMSON 4 4.0
5 PRO 2313 Hayling Island Sailing Club Joshua BONIFACE 5 5.0
6 PRO 2171 Castle Cove Sailing Club Yann BRACEGIRDLE 6 6.0
7 PRO 1549 Ripon Sailing Club Alistair SCOTT 7 7.0
8 PRO 1985 Hayling Island Sailing Club Alex BUTLER 8 8.0
9 PRO 2234 Hayling Island Sailing Club Zoe KING 9 9.0
10 PRO 1744 Lymington Town Sailing Club Liam WILLIS 10 10.0
11 PRO 1591 WBOYC Bethany Hood 11 11.0
12 PRO 2152 Alton Water Sports Centre Sydney PETTITT 12 12.0
13 PRO 1649 Emsworth Slipper Sailing Club Freya GRANT 13 13.0
14 PRO 1781 Burnham Sailing Club Niamh DAVIES 14 14.0
15 PRO 984 Alton Water Sports Centre Dom SMITH 15 15.0
16 PRO 1662 Emsworth Sailing Club Grace SUMMERS DNC 17.0

R2 - PRO Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail Number Sailing Club Name Place Points
1 PRO 1026 Bartley Sailing Club Crispin BEAUMONT 1 1.0
2 PRO 1985 Hayling Island Sailing Club Alex BUTLER 2 2.0
3 PRO 2313 Hayling Island Sailing Club Joshua BONIFACE 3 3.0
4 PRO 1880 Lymington Town Sailing Club & Royal Lymi Robby BOYD 4 4.0
5 PRO 2025 Royal Lymington SC Jonny Tait 5 5.0
6 PRO 2201 Aldeburgh Yacht Club Sam DOBLE THOMSON 11 6.0
7 PRO 2171 Castle Cove Sailing Club Yann BRACEGIRDLE 12 7.0
8 PRO 1781 Burnham Sailing Club Niamh DAVIES 13 8.0
9 PRO 2234 Hayling Island Sailing Club Zoe KING 16 9.0
10 PRO 1549 Ripon Sailing Club Alistair SCOTT 20 10.0
11 PRO 1744 Lymington Town Sailing Club Liam WILLIS 23 11.0
12 PRO 2152 Alton Water Sports Centre Sydney PETTITT 24 12.0
13 PRO 1649 Emsworth Slipper Sailing Club Freya GRANT 25 13.0
14 PRO 984 Alton Water Sports Centre Dom SMITH 35 14.0
15 PRO 1591 WBOYC Bethany Hood DNC 17.0
15 PRO 1662 Emsworth Sailing Club Grace SUMMERS DNC 17.0

R3 - PRO Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail Number Sailing Club Name Place Points
1 PRO 1026 Bartley Sailing Club Crispin BEAUMONT 1 1.0
2 PRO 1880 Lymington Town Sailing Club & Royal Lymi Robby BOYD 2 2.0
3 PRO 2313 Hayling Island Sailing Club Joshua BONIFACE 3 3.0
4 PRO 1744 Lymington Town Sailing Club Liam WILLIS 4 4.0
5 PRO 1549 Ripon Sailing Club Alistair SCOTT 5 5.0
6 PRO 2171 Castle Cove Sailing Club Yann BRACEGIRDLE 6 6.0
7 PRO 2025 Royal Lymington SC Jonny Tait 7 7.0
8 PRO 2234 Hayling Island Sailing Club Zoe KING 8 8.0
9 PRO 1649 Emsworth Slipper Sailing Club Freya GRANT 9 9.0
10 PRO 2152 Alton Water Sports Centre Sydney PETTITT 10 10.0
11 PRO 1781 Burnham Sailing Club Niamh DAVIES 11 11.0
12 PRO 1985 Hayling Island Sailing Club Alex BUTLER 12 12.0
13 PRO 984 Alton Water Sports Centre Dom SMITH 13 13.0
14 PRO 2201 Aldeburgh Yacht Club Sam DOBLE THOMSON 14 14.0
15 PRO 1591 WBOYC Bethany Hood DNC 17.0
15 PRO 1662 Emsworth Sailing Club Grace SUMMERS DNC 17.0

R4 - PRO Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail Number Sailing Club Name Place Points
1 PRO 1026 Bartley Sailing Club Crispin BEAUMONT 1 1.0
2 PRO 1985 Hayling Island Sailing Club Alex BUTLER 2 2.0
3 PRO 2313 Hayling Island Sailing Club Joshua BONIFACE 3 3.0
4 PRO 2201 Aldeburgh Yacht Club Sam DOBLE THOMSON 4 4.0
5 PRO 1880 Lymington Town Sailing Club & Royal Lymi Robby BOYD 5 5.0
6 PRO 2171 Castle Cove Sailing Club Yann BRACEGIRDLE 6 6.0
7 PRO 1781 Burnham Sailing Club Niamh DAVIES 7 7.0
8 PRO 1744 Lymington Town Sailing Club Liam WILLIS 8 8.0
9 PRO 2025 Royal Lymington SC Jonny Tait 9 9.0
10 PRO 1549 Ripon Sailing Club Alistair SCOTT 10 10.0
11 PRO 1649 Emsworth Slipper Sailing Club Freya GRANT 11 11.0
12 PRO 2152 Alton Water Sports Centre Sydney PETTITT 12 12.0
13 PRO 984 Alton Water Sports Centre Dom SMITH 13 13.0
14 PRO 2234 Hayling Island Sailing Club Zoe KING 14 14.0
15 PRO 1591 WBOYC Bethany Hood DNC 17.0
15 PRO 1662 Emsworth Sailing Club Grace SUMMERS DNC 17.0

R5 - PRO Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail Number Sailing Club Name Place Points
1 PRO 1026 Bartley Sailing Club Crispin BEAUMONT 1 1.0
2 PRO 2201 Aldeburgh Yacht Club Sam DOBLE THOMSON 2 2.0
3 PRO 1985 Hayling Island Sailing Club Alex BUTLER 3 3.0
4 PRO 2025 Royal Lymington SC Jonny Tait 4 4.0
5 PRO 1781 Burnham Sailing Club Niamh DAVIES 5 5.0
6 PRO 1744 Lymington Town Sailing Club Liam WILLIS 6 6.0
7 PRO 1880 Lymington Town Sailing Club & Royal Lymi Robby BOYD 7 7.0
8 PRO 1549 Ripon Sailing Club Alistair SCOTT 8 8.0
9 PRO 2171 Castle Cove Sailing Club Yann BRACEGIRDLE 9 9.0
10 PRO 1649 Emsworth Slipper Sailing Club Freya GRANT 10 10.0
11 PRO 2234 Hayling Island Sailing Club Zoe KING 11 11.0
12 PRO 2152 Alton Water Sports Centre Sydney PETTITT 12 12.0
13 PRO 2313 Hayling Island Sailing Club Joshua BONIFACE 13 13.0
14 PRO 984 Alton Water Sports Centre Dom SMITH 14 14.0
15 PRO 1591 WBOYC Bethany Hood DNC 17.0
15 PRO 1662 Emsworth Sailing Club Grace SUMMERS DNC 17.0

R6 - PRO Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail Number Sailing Club Name Place Points
1 PRO 1026 Bartley Sailing Club Crispin BEAUMONT 1 1.0
2 PRO 2201 Aldeburgh Yacht Club Sam DOBLE THOMSON 2 2.0
3 PRO 1880 Lymington Town Sailing Club & Royal Lymi Robby BOYD 3 3.0
4 PRO 1985 Hayling Island Sailing Club Alex BUTLER 4 4.0
5 PRO 1781 Burnham Sailing Club Niamh DAVIES 5 5.0
6 PRO 2313 Hayling Island Sailing Club Joshua BONIFACE 6 6.0
7 PRO 2171 Castle Cove Sailing Club Yann BRACEGIRDLE 7 7.0
8 PRO 2234 Hayling Island Sailing Club Zoe KING 8 8.0
9 PRO 2025 Royal Lymington SC Jonny Tait 9 9.0
10 PRO 1549 Ripon Sailing Club Alistair SCOTT 10 10.0
11 PRO 1649 Emsworth Slipper Sailing Club Freya GRANT 11 11.0
12 PRO 1744 Lymington Town Sailing Club Liam WILLIS 12 12.0
13 PRO 2152 Alton Water Sports Centre Sydney PETTITT 13 13.0
14 PRO 984 Alton Water Sports Centre Dom SMITH DNC 17.0
14 PRO 1591 WBOYC Bethany Hood DNC 17.0
14 PRO 1662 Emsworth Sailing Club Grace SUMMERS DNC 17.0

R1 - SPORT Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail Number Sailing Club Name Place Points
1 SPORT 2279 HHSC/HISC Billy Vennis Ozanne 16 1.0
2 SPORT 2123 Draycote Water SC Jack Lewis 17 2.0
3 SPORT 2442 Bewl Valley Sailing Club Matthew CAIGER 18 3.0
4 SPORT 2350 Emsworth Sailing Club & Hayling Island S Ethan MILES 19 4.0
5 SPORT 2138 Alton Water Sports Centre Archie HAINSWORTH 20 5.0
6 SPORT 2230 Draycote Water Sailing Club Harrison PYE 21 6.0
7 SPORT 416 Alton Water SC Oscar CUBITT 22 7.0
8 SPORT 2233 Hayling Island Sailing Club Henry JAMESON 23 8.0
9 SPORT 2246 Lymington Town Sailing Club & Royal Lymi Tom GOACHER 24 9.0
10 SPORT 2429 Ripon Sailing Club Ana PATERSON 25 10.0
11 SPORT 2170 Castle Cove Sailing Club Ossian BRACEGIRDLE 26 11.0
12 SPORT 1886 Oxford Sailing Club Nathan LOMAS 27 12.0
13 SPORT 1638 Draycote Water SC Harry Jones 28 13.0
14 SPORT 2440 Bewl Valley Sailing Club William CAIGER 29 14.0
15 SPORT 2493 Hayling Island Sailing Club Lucy PENNANT 30 15.0
16 SPORT 1906 Ogston Sailing Club Roscoe MARTIN 31 16.0
17 SPORT 2261 Middle Nene Sailing Club James OAKLEY 32 17.0
18 SPORT 2371 Hayling Island Sailing Club Rupert JAMESON 33 18.0
19 SPORT 1993 Ripon Sailing Club Tom STOREY 34 19.0
20 SPORT 2175 Ripon Sailing Club Jamie RASTRICK 35 20.0
21 SPORT 1948 Ripon Sailing Club Maddie WYLIE 36 21.0
22 SPORT 2355 Royal Harwich Yacht Club Josie RUFFLES 37 22.0
23 SPORT 2089 Ogston Sailing Club Alastair JOYCE 38 23.0
24 SPORT 2161 Burnham Sailing Club Griff DAVIES 39 24.0
25 SPORT 2226 Bewl Valley Sailing Club Caitlin ATKIN 40 25.0
26 SPORT 940 Ripon Sailing Club Charlotte SCOTT 41 26.0
27 SPORT 1587 Broxbourne Sailing Club Joshua ALLDIS 42 27.0
28 SPORT 1995 Alton Water Sports Centre Lucy GREENWOOD DNC 33.0
28 SPORT 861 Ripon Sailing Club Henry RASTRICK DNF 33.0
28 SPORT 2169 Bewl Valley Sailing Club Marcos PURSE DNC 33.0
28 SPORT 1668 Bewl Valley Sailing Club Andreas PURSE DNC 33.0
28 SPORT 1199 Alton Water Sports Centre Natasha CUBITT DNF 33.0

R2 - SPORT Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail Number Sailing Club Name Place Points
1 SPORT 2123 Draycote Water SC Jack Lewis 6 1.0
2 SPORT 2233 Hayling Island Sailing Club Henry JAMESON 7 2.0
3 SPORT 2230 Draycote Water Sailing Club Harrison PYE 8 3.0
4 SPORT 2279 HHSC/HISC Billy Vennis Ozanne 9 4.0
5 SPORT 2442 Bewl Valley Sailing Club Matthew CAIGER 10 5.0
6 SPORT 2138 Alton Water Sports Centre Archie HAINSWORTH 14 6.0
7 SPORT 2170 Castle Cove Sailing Club Ossian BRACEGIRDLE 15 7.0
8 SPORT 861 Ripon Sailing Club Henry RASTRICK 17 8.0
9 SPORT 2246 Lymington Town Sailing Club & Royal Lymi Tom GOACHER 18 9.0
10 SPORT 2350 Emsworth Sailing Club & Hayling Island S Ethan MILES 19 10.0
11 SPORT 2429 Ripon Sailing Club Ana PATERSON 21 11.0
12 SPORT 1638 Draycote Water SC Harry Jones 22 12.0
13 SPORT 416 Alton Water SC Oscar CUBITT 26 13.0
14 SPORT 1948 Ripon Sailing Club Maddie WYLIE 27 14.0
15 SPORT 2493 Hayling Island Sailing Club Lucy PENNANT 28 15.0
16 SPORT 2261 Middle Nene Sailing Club James OAKLEY 29 16.0
17 SPORT 1993 Ripon Sailing Club Tom STOREY 30 17.0
18 SPORT 2371 Hayling Island Sailing Club Rupert JAMESON 31 18.0
19 SPORT 1886 Oxford Sailing Club Nathan LOMAS 32 19.0
20 SPORT 2175 Ripon Sailing Club Jamie RASTRICK 33 20.0
21 SPORT 2226 Bewl Valley Sailing Club Caitlin ATKIN 34 21.0
22 SPORT 1906 Ogston Sailing Club Roscoe MARTIN 36 22.0
23 SPORT 2440 Bewl Valley Sailing Club William CAIGER 37 23.0
24 SPORT 940 Ripon Sailing Club Charlotte SCOTT 38 24.0
25 SPORT 1587 Broxbourne Sailing Club Joshua ALLDIS 39 25.0
26 SPORT 1995 Alton Water Sports Centre Lucy GREENWOOD DNC 33.0
26 SPORT 2089 Ogston Sailing Club Alastair JOYCE OCS 33.0
26 SPORT 2161 Burnham Sailing Club Griff DAVIES DNC 33.0
26 SPORT 2355 Royal Harwich Yacht Club Josie RUFFLES DNC 33.0
26 SPORT 2169 Bewl Valley Sailing Club Marcos PURSE DNC 33.0
26 SPORT 1668 Bewl Valley Sailing Club Andreas PURSE DNC 33.0
26 SPORT 1199 Alton Water Sports Centre Natasha CUBITT DNF 33.0

R3 - SPORT Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail Number Sailing Club Name Place Points
1 SPORT 2230 Draycote Water Sailing Club Harrison PYE 15 1.0
2 SPORT 2246 Lymington Town Sailing Club & Royal Lymi Tom GOACHER 16 2.0
3 SPORT 2233 Hayling Island Sailing Club Henry JAMESON 17 3.0
4 SPORT 2442 Bewl Valley Sailing Club Matthew CAIGER 18 4.0
5 SPORT 2138 Alton Water Sports Centre Archie HAINSWORTH 19 5.0
6 SPORT 2170 Castle Cove Sailing Club Ossian BRACEGIRDLE 20 6.0
7 SPORT 2350 Emsworth Sailing Club & Hayling Island S Ethan MILES 21 7.0
8 SPORT 2123 Draycote Water SC Jack Lewis 22 8.0
9 SPORT 1638 Draycote Water SC Harry Jones 23 9.0
10 SPORT 2261 Middle Nene Sailing Club James OAKLEY 24 10.0
11 SPORT 1886 Oxford Sailing Club Nathan LOMAS 25 11.0
12 SPORT 2279 HHSC/HISC Billy Vennis Ozanne 26 12.0
13 SPORT 2429 Ripon Sailing Club Ana PATERSON 27 13.0
14 SPORT 1948 Ripon Sailing Club Maddie WYLIE 28 14.0
15 SPORT 2440 Bewl Valley Sailing Club William CAIGER 29 15.0
16 SPORT 416 Alton Water SC Oscar CUBITT 30 16.0
17 SPORT 2493 Hayling Island Sailing Club Lucy PENNANT 31 17.0
18 SPORT 1993 Ripon Sailing Club Tom STOREY 32 18.0
19 SPORT 1906 Ogston Sailing Club Roscoe MARTIN 33 19.0
20 SPORT 2175 Ripon Sailing Club Jamie RASTRICK 34 20.0
21 SPORT 2371 Hayling Island Sailing Club Rupert JAMESON 35 21.0
22 SPORT 2355 Royal Harwich Yacht Club Josie RUFFLES 36 22.0
23 SPORT 2226 Bewl Valley Sailing Club Caitlin ATKIN 37 23.0
24 SPORT 1587 Broxbourne Sailing Club Joshua ALLDIS 38 24.0
25 SPORT 1995 Alton Water Sports Centre Lucy GREENWOOD DNC 33.0
25 SPORT 861 Ripon Sailing Club Henry RASTRICK DNC 33.0
25 SPORT 2089 Ogston Sailing Club Alastair JOYCE DNC 33.0
25 SPORT 940 Ripon Sailing Club Charlotte SCOTT DNC 33.0
25 SPORT 2161 Burnham Sailing Club Griff DAVIES DNC 33.0
25 SPORT 2169 Bewl Valley Sailing Club Marcos PURSE DNC 33.0
25 SPORT 1668 Bewl Valley Sailing Club Andreas PURSE DNC 33.0
25 SPORT 1199 Alton Water Sports Centre Natasha CUBITT DNC 33.0

R4 - SPORT Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail Number Sailing Club Name Place Points
1 SPORT 2123 Draycote Water SC Jack Lewis 15 1.0
2 SPORT 2246 Lymington Town Sailing Club & Royal Lymi Tom GOACHER 16 2.0
3 SPORT 1995 Alton Water Sports Centre Lucy GREENWOOD 17 3.0
4 SPORT 2442 Bewl Valley Sailing Club Matthew CAIGER 18 4.0
5 SPORT 2138 Alton Water Sports Centre Archie HAINSWORTH 19 5.0
6 SPORT 1886 Oxford Sailing Club Nathan LOMAS 20 6.0
7 SPORT 2350 Emsworth Sailing Club & Hayling Island S Ethan MILES 21 7.0
8 SPORT 1993 Ripon Sailing Club Tom STOREY 22 8.0
9 SPORT 1638 Draycote Water SC Harry Jones 23 9.0
10 SPORT 2233 Hayling Island Sailing Club Henry JAMESON 24 10.0
11 SPORT 861 Ripon Sailing Club Henry RASTRICK 25 11.0
12 SPORT 2429 Ripon Sailing Club Ana PATERSON 26 12.0
13 SPORT 2230 Draycote Water Sailing Club Harrison PYE 27 13.0
14 SPORT 1948 Ripon Sailing Club Maddie WYLIE 28 14.0
15 SPORT 2279 HHSC/HISC Billy Vennis Ozanne 29 15.0
16 SPORT 416 Alton Water SC Oscar CUBITT 30 16.0
17 SPORT 2493 Hayling Island Sailing Club Lucy PENNANT 31 17.0
18 SPORT 2371 Hayling Island Sailing Club Rupert JAMESON 32 18.0
19 SPORT 2170 Castle Cove Sailing Club Ossian BRACEGIRDLE 33 19.0
20 SPORT 2089 Ogston Sailing Club Alastair JOYCE 34 20.0
21 SPORT 1906 Ogston Sailing Club Roscoe MARTIN 35 21.0
22 SPORT 2175 Ripon Sailing Club Jamie RASTRICK 36 22.0
23 SPORT 2261 Middle Nene Sailing Club James OAKLEY 37 23.0
24 SPORT 2226 Bewl Valley Sailing Club Caitlin ATKIN 38 24.0
25 SPORT 2161 Burnham Sailing Club Griff DAVIES 39 25.0
26 SPORT 940 Ripon Sailing Club Charlotte SCOTT 40 26.0
27 SPORT 1587 Broxbourne Sailing Club Joshua ALLDIS 41 27.0
28 SPORT 2440 Bewl Valley Sailing Club William CAIGER DNC 33.0
28 SPORT 2355 Royal Harwich Yacht Club Josie RUFFLES DNC 33.0
28 SPORT 2169 Bewl Valley Sailing Club Marcos PURSE DNC 33.0
28 SPORT 1668 Bewl Valley Sailing Club Andreas PURSE DNC 33.0
28 SPORT 1199 Alton Water Sports Centre Natasha CUBITT DNC 33.0

R5 - SPORT Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail Number Sailing Club Name Place Points
1 SPORT 2123 Draycote Water SC Jack Lewis 15 1.0
2 SPORT 1993 Ripon Sailing Club Tom STOREY 16 2.0
3 SPORT 1948 Ripon Sailing Club Maddie WYLIE 17 3.0
4 SPORT 2442 Bewl Valley Sailing Club Matthew CAIGER 18 4.0
5 SPORT 2429 Ripon Sailing Club Ana PATERSON 19 5.0
6 SPORT 2246 Lymington Town Sailing Club & Royal Lymi Tom GOACHER 20 6.0
7 SPORT 2233 Hayling Island Sailing Club Henry JAMESON 21 7.0
8 SPORT 2230 Draycote Water Sailing Club Harrison PYE 22 8.0
9 SPORT 416 Alton Water SC Oscar CUBITT 23 9.0
10 SPORT 2138 Alton Water Sports Centre Archie HAINSWORTH 24 10.0
11 SPORT 1995 Alton Water Sports Centre Lucy GREENWOOD 25 11.0
12 SPORT 1886 Oxford Sailing Club Nathan LOMAS 26 12.0
13 SPORT 2350 Emsworth Sailing Club & Hayling Island S Ethan MILES 27 13.0
14 SPORT 2261 Middle Nene Sailing Club James OAKLEY 28 14.0
15 SPORT 2170 Castle Cove Sailing Club Ossian BRACEGIRDLE 29 15.0
16 SPORT 861 Ripon Sailing Club Henry RASTRICK 30 16.0
17 SPORT 1638 Draycote Water SC Harry Jones 31 17.0
18 SPORT 2226 Bewl Valley Sailing Club Caitlin ATKIN 32 18.0
19 SPORT 2279 HHSC/HISC Billy Vennis Ozanne 33 19.0
20 SPORT 1906 Ogston Sailing Club Roscoe MARTIN 34 20.0
21 SPORT 2089 Ogston Sailing Club Alastair JOYCE 35 21.0
22 SPORT 2493 Hayling Island Sailing Club Lucy PENNANT 36 22.0
23 SPORT 2371 Hayling Island Sailing Club Rupert JAMESON 37 23.0
24 SPORT 2175 Ripon Sailing Club Jamie RASTRICK 38 24.0
25 SPORT 940 Ripon Sailing Club Charlotte SCOTT 40 25.0
26 SPORT 2440 Bewl Valley Sailing Club William CAIGER DNC 33.0
26 SPORT 1587 Broxbourne Sailing Club Joshua ALLDIS DNC 33.0
26 SPORT 2161 Burnham Sailing Club Griff DAVIES DNC 33.0
26 SPORT 2355 Royal Harwich Yacht Club Josie RUFFLES DNC 33.0
26 SPORT 2169 Bewl Valley Sailing Club Marcos PURSE DNC 33.0
26 SPORT 1668 Bewl Valley Sailing Club Andreas PURSE DNC 33.0
26 SPORT 1199 Alton Water Sports Centre Natasha CUBITT DNC 33.0

R6 - SPORT Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Sail Number Sailing Club Name Place Points
1 SPORT 2442 Bewl Valley Sailing Club Matthew CAIGER 14 1.0
2 SPORT 2233 Hayling Island Sailing Club Henry JAMESON 15 2.0
3 SPORT 2123 Draycote Water SC Jack Lewis 16 3.0
4 SPORT 2138 Alton Water Sports Centre Archie HAINSWORTH 17 4.0
5 SPORT 1638 Draycote Water SC Harry Jones 18 5.0
6 SPORT 2429 Ripon Sailing Club Ana PATERSON 19 6.0
7 SPORT 2170 Castle Cove Sailing Club Ossian BRACEGIRDLE 20 7.0
8 SPORT 1995 Alton Water Sports Centre Lucy GREENWOOD 21 8.0
9 SPORT 2230 Draycote Water Sailing Club Harrison PYE 22 9.0
10 SPORT 2246 Lymington Town Sailing Club & Royal Lymi Tom GOACHER 23 10.0
11 SPORT 2371 Hayling Island Sailing Club Rupert JAMESON 24 11.0
12 SPORT 2279 HHSC/HISC Billy Vennis Ozanne 25 12.0
13 SPORT 2226 Bewl Valley Sailing Club Caitlin ATKIN 26 13.0
14 SPORT 2261 Middle Nene Sailing Club James OAKLEY 27 14.0
15 SPORT 1886 Oxford Sailing Club Nathan LOMAS 28 15.0
16 SPORT 2493 Hayling Island Sailing Club Lucy PENNANT 29 16.0
17 SPORT 1906 Ogston Sailing Club Roscoe MARTIN 30 17.0
18 SPORT 2175 Ripon Sailing Club Jamie RASTRICK 31 18.0
19 SPORT 1948 Ripon Sailing Club Maddie WYLIE 32 19.0
20 SPORT 1993 Ripon Sailing Club Tom STOREY 33 20.0
21 SPORT 940 Ripon Sailing Club Charlotte SCOTT 34 21.0
22 SPORT 2350 Emsworth Sailing Club & Hayling Island S Ethan MILES 35 22.0
23 SPORT 2161 Burnham Sailing Club Griff DAVIES 36 23.0
24 SPORT 2089 Ogston Sailing Club Alastair JOYCE 37 24.0
25 SPORT 1587 Broxbourne Sailing Club Joshua ALLDIS 38 25.0
26 SPORT 416 Alton Water SC Oscar CUBITT DNC 33.0
26 SPORT 861 Ripon Sailing Club Henry RASTRICK DNC 33.0
26 SPORT 2440 Bewl Valley Sailing Club William CAIGER DNC 33.0
26 SPORT 2355 Royal Harwich Yacht Club Josie RUFFLES DNC 33.0
26 SPORT 2169 Bewl Valley Sailing Club Marcos PURSE DNC 33.0
26 SPORT 1668 Bewl Valley Sailing Club Andreas PURSE DNC 33.0
26 SPORT 1199 Alton Water Sports Centre Natasha CUBITT DNC 33.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 33
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 33

www.northamptonsailingclub.org

www.rstera.co.uk/
rsteralogo.gif

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com