event burgee venue burgee

Gill National 12 Inland Championships - Saturday 3rd & Sunday 4th November 2012

Northampton Sailing Club

Results as of 18:04 on November 4, 2012

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 22, Scoring system: NSC National Gill Inland Championships 2012
Rank Tally Boat SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett Fleet Notes
1st 20 Very Hungry Caterpillar 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne Burghfield SC 1.0 (4.0) 1.0 2.0 3.0 11.0 7.0
2nd 1 D B Cooper 3543 John Meadowcroft Katy Meadowcroft Upper Thames SC (5.0) 3.0 4.0 1.0 1.0 14.0 9.0
3rd 18 Atomic Kitten 3540 Jon Ibbotson Charlotte Stewart Ranelagh 3.0 1.0 (11.0) 3.0 4.0 22.0 11.0
4th 14 Catbert 3531 Steve Sallis Jo Sallis Hykeham SC 2.0 2.0 (7.0) 4.0 5.0 20.0 13.0
5th 13 Snagglepuss 3527 Kevin Iles Lindsey Iles Thorpe Bay YC (10.0) 6.0 3.0 6.0 2.0 27.0 17.0
6th 7 Alice The Camel 3526 Tom Stewart Andrea Ralph Northampton SC 4.0 5.0 (10.0) 5.0 6.0 30.0 20.0
7th 19 Blue Kangaroo 3528 Nick Copsey Robin Jones Ely SC 6.0 7.0 2.0 8.0 (23.0 DNC) 46.0 23.0
8th 15 The Wrong Trousers 3515 Geoff Camm Amelia Camm Warsash SC 8.0 (10.0) 5.0 7.0 7.0 37.0 27.0
9th 12 Tonto 3483 Jon Brown Lewis Bowen Upper Thames SC 7.0 8.0 8.0 9.0 (23.0 DNC) 55.0 32.0
10th 8 Silver Lining 3513 Chris Day Sophie Richards Leigh & Lowton 9.0 11.0 6.0 10.0 (23.0 DNC) 59.0 36.0
11th 11 Jayseaess 3490 Nigel White Rosie White Burghfield SC (11.0) 9.0 9.0 11.0 8.0 48.0 37.0
12th 9 Wot More Pudding 3316 Ian Smith Jenny Chen Midland SC 12.0 12.0 12.0 12.0 (23.0 DNC) 71.0 48.0
13th 10 Red Herring 2765 Tom White Matt Smith Midland SC 16.0 14.0 (23.0 DNC) 13.0 23.0 DNC 89.0 66.0 Junior
14th 5 Mr Incredible 3274 Ed Storey Tom Storey Ripon SC 14.0 18.0 13.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 91.0 68.0
15th 16 Goose Hunter 2709 Jonathan Twite Gary Tompkins Nottingham SC 20.0 19.0 15.0 14.0 (23.0 DNC) 91.0 68.0
16th 4 More A Tart Than A Pudding 3519 Christopher Troth Jemima Dixey Olton Mere 17.0 15.0 14.0 (23.0 DNF) 23.0 DNC 92.0 69.0
17th 21 Elise 3514 John Nixon Sue Howe Carsington SC 13.0 13.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 95.0 72.0
18th 2 Amigo 2 3334 Bernard Clark Ellie Clark Ripon SC 15.0 17.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 101.0 78.0
19th 6 Kotuku 3388 Alan Beeton Helen Barry Burghfield SC 18.0 16.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 103.0 80.0
20th 3 Bouncing Ben 3478 Howard Caney Ella Ford Burghfield SC 19.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 111.0 88.0
21st 22 Reflection 3406 Angus Beyts Murray Hadden Forfar SC (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 115.0 92.0
21st 17 Glass And A Half Full 3538 Gerald Copsey Tanya Anthony Copsey Ely SC (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 115.0 92.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Boat SailNo HelmName CrewName Club Place Points Fleet Notes
1 20 Very Hungry Caterpillar 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne Burghfield SC 1 1.0
2 14 Catbert 3531 Steve Sallis Jo Sallis Hykeham SC 2 2.0
3 18 Atomic Kitten 3540 Jon Ibbotson Charlotte Stewart Ranelagh 3 3.0
4 7 Alice The Camel 3526 Tom Stewart Andrea Ralph Northampton SC 4 4.0
5 1 D B Cooper 3543 John Meadowcroft Katy Meadowcroft Upper Thames SC 5 5.0
6 19 Blue Kangaroo 3528 Nick Copsey Robin Jones Ely SC 6 6.0
7 12 Tonto 3483 Jon Brown Lewis Bowen Upper Thames SC 7 7.0
8 15 The Wrong Trousers 3515 Geoff Camm Amelia Camm Warsash SC 8 8.0
9 8 Silver Lining 3513 Chris Day Sophie Richards Leigh & Lowton 9 9.0
10 13 Snagglepuss 3527 Kevin Iles Lindsey Iles Thorpe Bay YC 10 10.0
11 11 Jayseaess 3490 Nigel White Rosie White Burghfield SC 11 11.0
12 9 Wot More Pudding 3316 Ian Smith Jenny Chen Midland SC 12 12.0
13 21 Elise 3514 John Nixon Sue Howe Carsington SC 13 13.0
14 5 Mr Incredible 3274 Ed Storey Tom Storey Ripon SC 14 14.0
15 2 Amigo 2 3334 Bernard Clark Ellie Clark Ripon SC 15 15.0
16 10 Red Herring 2765 Tom White Matt Smith Midland SC 16 16.0 Junior
17 4 More A Tart Than A Pudding 3519 Christopher Troth Jemima Dixey Olton Mere 17 17.0
18 6 Kotuku 3388 Alan Beeton Helen Barry Burghfield SC 18 18.0
19 3 Bouncing Ben 3478 Howard Caney Ella Ford Burghfield SC 19 19.0
20 16 Goose Hunter 2709 Jonathan Twite Gary Tompkins Nottingham SC 20 20.0
21 22 Reflection 3406 Angus Beyts Murray Hadden Forfar SC DNC 23.0
21 17 Glass And A Half Full 3538 Gerald Copsey Tanya Anthony Copsey Ely SC DNC 23.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Boat SailNo HelmName CrewName Club Place Points Fleet Notes
1 18 Atomic Kitten 3540 Jon Ibbotson Charlotte Stewart Ranelagh 1 1.0
2 14 Catbert 3531 Steve Sallis Jo Sallis Hykeham SC 2 2.0
3 1 D B Cooper 3543 John Meadowcroft Katy Meadowcroft Upper Thames SC 3 3.0
4 20 Very Hungry Caterpillar 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne Burghfield SC 4 4.0
5 7 Alice The Camel 3526 Tom Stewart Andrea Ralph Northampton SC 5 5.0
6 13 Snagglepuss 3527 Kevin Iles Lindsey Iles Thorpe Bay YC 6 6.0
7 19 Blue Kangaroo 3528 Nick Copsey Robin Jones Ely SC 7 7.0
8 12 Tonto 3483 Jon Brown Lewis Bowen Upper Thames SC 8 8.0
9 11 Jayseaess 3490 Nigel White Rosie White Burghfield SC 9 9.0
10 15 The Wrong Trousers 3515 Geoff Camm Amelia Camm Warsash SC 10 10.0
11 8 Silver Lining 3513 Chris Day Sophie Richards Leigh & Lowton 11 11.0
12 9 Wot More Pudding 3316 Ian Smith Jenny Chen Midland SC 12 12.0
13 21 Elise 3514 John Nixon Sue Howe Carsington SC 13 13.0
14 10 Red Herring 2765 Tom White Matt Smith Midland SC 14 14.0 Junior
15 4 More A Tart Than A Pudding 3519 Christopher Troth Jemima Dixey Olton Mere 15 15.0
16 6 Kotuku 3388 Alan Beeton Helen Barry Burghfield SC 16 16.0
17 2 Amigo 2 3334 Bernard Clark Ellie Clark Ripon SC 17 17.0
18 5 Mr Incredible 3274 Ed Storey Tom Storey Ripon SC 18 18.0
19 16 Goose Hunter 2709 Jonathan Twite Gary Tompkins Nottingham SC 19 19.0
20 3 Bouncing Ben 3478 Howard Caney Ella Ford Burghfield SC DNC 23.0
20 22 Reflection 3406 Angus Beyts Murray Hadden Forfar SC DNC 23.0
20 17 Glass And A Half Full 3538 Gerald Copsey Tanya Anthony Copsey Ely SC DNC 23.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Boat SailNo HelmName CrewName Club Place Points Fleet Notes
1 20 Very Hungry Caterpillar 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne Burghfield SC 1 1.0
2 19 Blue Kangaroo 3528 Nick Copsey Robin Jones Ely SC 2 2.0
3 13 Snagglepuss 3527 Kevin Iles Lindsey Iles Thorpe Bay YC 3 3.0
4 1 D B Cooper 3543 John Meadowcroft Katy Meadowcroft Upper Thames SC 4 4.0
5 15 The Wrong Trousers 3515 Geoff Camm Amelia Camm Warsash SC 5 5.0
6 8 Silver Lining 3513 Chris Day Sophie Richards Leigh & Lowton 6 6.0
7 14 Catbert 3531 Steve Sallis Jo Sallis Hykeham SC 7 7.0
8 12 Tonto 3483 Jon Brown Lewis Bowen Upper Thames SC 8 8.0
9 11 Jayseaess 3490 Nigel White Rosie White Burghfield SC 9 9.0
10 7 Alice The Camel 3526 Tom Stewart Andrea Ralph Northampton SC 10 10.0
11 18 Atomic Kitten 3540 Jon Ibbotson Charlotte Stewart Ranelagh 11 11.0
12 9 Wot More Pudding 3316 Ian Smith Jenny Chen Midland SC 12 12.0
13 5 Mr Incredible 3274 Ed Storey Tom Storey Ripon SC 13 13.0
14 4 More A Tart Than A Pudding 3519 Christopher Troth Jemima Dixey Olton Mere 14 14.0
15 16 Goose Hunter 2709 Jonathan Twite Gary Tompkins Nottingham SC 15 15.0
16 10 Red Herring 2765 Tom White Matt Smith Midland SC DNC 23.0 Junior
16 21 Elise 3514 John Nixon Sue Howe Carsington SC DNC 23.0
16 2 Amigo 2 3334 Bernard Clark Ellie Clark Ripon SC DNC 23.0
16 6 Kotuku 3388 Alan Beeton Helen Barry Burghfield SC DNC 23.0
16 3 Bouncing Ben 3478 Howard Caney Ella Ford Burghfield SC DNC 23.0
16 22 Reflection 3406 Angus Beyts Murray Hadden Forfar SC DNC 23.0
16 17 Glass And A Half Full 3538 Gerald Copsey Tanya Anthony Copsey Ely SC DNC 23.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Boat SailNo HelmName CrewName Club Place Points Fleet Notes
1 1 D B Cooper 3543 John Meadowcroft Katy Meadowcroft Upper Thames SC 1 1.0
2 20 Very Hungry Caterpillar 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne Burghfield SC 2 2.0
3 18 Atomic Kitten 3540 Jon Ibbotson Charlotte Stewart Ranelagh 3 3.0
4 14 Catbert 3531 Steve Sallis Jo Sallis Hykeham SC 4 4.0
5 7 Alice The Camel 3526 Tom Stewart Andrea Ralph Northampton SC 5 5.0
6 13 Snagglepuss 3527 Kevin Iles Lindsey Iles Thorpe Bay YC 6 6.0
7 15 The Wrong Trousers 3515 Geoff Camm Amelia Camm Warsash SC 7 7.0
8 19 Blue Kangaroo 3528 Nick Copsey Robin Jones Ely SC 8 8.0
9 12 Tonto 3483 Jon Brown Lewis Bowen Upper Thames SC 9 9.0
10 8 Silver Lining 3513 Chris Day Sophie Richards Leigh & Lowton 10 10.0
11 11 Jayseaess 3490 Nigel White Rosie White Burghfield SC 11 11.0
12 9 Wot More Pudding 3316 Ian Smith Jenny Chen Midland SC 12 12.0
13 10 Red Herring 2765 Tom White Matt Smith Midland SC 13 13.0 Junior
14 16 Goose Hunter 2709 Jonathan Twite Gary Tompkins Nottingham SC 14 14.0
15 5 Mr Incredible 3274 Ed Storey Tom Storey Ripon SC DNC 23.0
15 4 More A Tart Than A Pudding 3519 Christopher Troth Jemima Dixey Olton Mere DNF 23.0
15 21 Elise 3514 John Nixon Sue Howe Carsington SC DNC 23.0
15 2 Amigo 2 3334 Bernard Clark Ellie Clark Ripon SC DNC 23.0
15 6 Kotuku 3388 Alan Beeton Helen Barry Burghfield SC DNC 23.0
15 3 Bouncing Ben 3478 Howard Caney Ella Ford Burghfield SC DNC 23.0
15 22 Reflection 3406 Angus Beyts Murray Hadden Forfar SC DNC 23.0
15 17 Glass And A Half Full 3538 Gerald Copsey Tanya Anthony Copsey Ely SC DNC 23.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Boat SailNo HelmName CrewName Club Place Points Fleet Notes
1 1 D B Cooper 3543 John Meadowcroft Katy Meadowcroft Upper Thames SC 1 1.0
2 13 Snagglepuss 3527 Kevin Iles Lindsey Iles Thorpe Bay YC 2 2.0
3 20 Very Hungry Caterpillar 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne Burghfield SC 3 3.0
4 18 Atomic Kitten 3540 Jon Ibbotson Charlotte Stewart Ranelagh 4 4.0
5 14 Catbert 3531 Steve Sallis Jo Sallis Hykeham SC 5 5.0
6 7 Alice The Camel 3526 Tom Stewart Andrea Ralph Northampton SC 6 6.0
7 15 The Wrong Trousers 3515 Geoff Camm Amelia Camm Warsash SC 7 7.0
8 11 Jayseaess 3490 Nigel White Rosie White Burghfield SC 8 8.0
9 19 Blue Kangaroo 3528 Nick Copsey Robin Jones Ely SC DNC 23.0
9 12 Tonto 3483 Jon Brown Lewis Bowen Upper Thames SC DNC 23.0
9 8 Silver Lining 3513 Chris Day Sophie Richards Leigh & Lowton DNC 23.0
9 9 Wot More Pudding 3316 Ian Smith Jenny Chen Midland SC DNC 23.0
9 10 Red Herring 2765 Tom White Matt Smith Midland SC DNC 23.0 Junior
9 5 Mr Incredible 3274 Ed Storey Tom Storey Ripon SC DNC 23.0
9 16 Goose Hunter 2709 Jonathan Twite Gary Tompkins Nottingham SC DNC 23.0
9 4 More A Tart Than A Pudding 3519 Christopher Troth Jemima Dixey Olton Mere DNC 23.0
9 21 Elise 3514 John Nixon Sue Howe Carsington SC DNC 23.0
9 2 Amigo 2 3334 Bernard Clark Ellie Clark Ripon SC DNC 23.0
9 6 Kotuku 3388 Alan Beeton Helen Barry Burghfield SC DNC 23.0
9 3 Bouncing Ben 3478 Howard Caney Ella Ford Burghfield SC DNC 23.0
9 22 Reflection 3406 Angus Beyts Murray Hadden Forfar SC DNC 23.0
9 17 Glass And A Half Full 3538 Gerald Copsey Tanya Anthony Copsey Ely SC DNC 23.0

www.northamptonsailingclub.org

www.national12.org

Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com