event burgee venue burgee

505 Open Meetng 31st March and 1st April 2012

Northampton Sailing Club

Results as of 9:07 on April 11, 2012

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 18, Scoring system: NSC 505 Open 2012
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 24 9006 Vincent Horey Christian Diebitsch King George SC 5.0 2.0 1.0     8.0 8.0
2nd 17 8835 Charlie Walters Dougal Cram Datchet Water SC 4.0 1.0 3.0     8.0 8.0
3rd 20 9063 Andy Davis Norman Byrd Northampton SC 2.0 3.0 5.0     10.0 10.0
4th 22 9094 Ian Pinnell Bernard Gammon Northampton SC 7.0 4.0 2.0     13.0 13.0
5th 8 8935 Russell Short Andrew Short Ogston SC 1.0 7.0 7.0     15.0 15.0
6th 14 9039 Tim Bird Rich Nurse Burton SC 3.0 5.0 10.0     18.0 18.0
7th 21 9088 Andy Smith Tim Needham NCSC 6.0 9.0 4.0     19.0 19.0
8th 15 8906 Harry Briddon Simon Briddon Ogston SC 8.0 6.0 6.0     20.0 20.0
9th 7 8945 Neil Rabbitts Adam Kenney Burton SC 10.0 8.0 9.0     27.0 27.0
10th 16 9079 Stuart Turnbull Jason Lunn Burton SC 9.0 13.0 8.0     30.0 30.0
11th 5 8881 Roger Deane Niall Ferguson Rock SC 14.0 10.0 12.0     36.0 36.0
12th 11 9032 Jim Blyth Donald Aitkin Largo Bay SC 12.0 15.0 11.0     38.0 38.0
13th 6 8955 Ben Iliffe Simon Lake RYA 13.0 11.0 15.0     39.0 39.0
14th 13 8780 Martin Wright Arthur George Northampton SC 11.0 16.0 13.0     40.0 40.0
15th 25 8419 Pete Mallaband Darrel Samanjoul Whitefriars SC 16.0 12.0 16.0     44.0 44.0
16th 23 8497 Richard Byne Dennis Cartwright Burton/Draycote 17.0 14.0 14.0     45.0 45.0
17th 9 8860 Dave Bell Tony Merry Burton SC 15.0 18.0 17.0     50.0 50.0
18th 4 8457 John Wilson Adrian Howe GMSC 19.0 DNC 17.0 19.0 BFD     55.0 55.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Place Points
1 8 8935 Russell Short Andrew Short Ogston SC 1 1.0
2 20 9063 Andy Davis Norman Byrd Northampton SC 2 2.0
3 14 9039 Tim Bird Rich Nurse Burton SC 3 3.0
4 17 8835 Charlie Walters Dougal Cram Datchet Water SC 4 4.0
5 24 9006 Vincent Horey Christian Diebitsch King George SC 5 5.0
6 21 9088 Andy Smith Tim Needham NCSC 6 6.0
7 22 9094 Ian Pinnell Bernard Gammon Northampton SC 7 7.0
8 15 8906 Harry Briddon Simon Briddon Ogston SC 8 8.0
9 16 9079 Stuart Turnbull Jason Lunn Burton SC 9 9.0
10 7 8945 Neil Rabbitts Adam Kenney Burton SC 10 10.0
11 13 8780 Martin Wright Arthur George Northampton SC 11 11.0
12 11 9032 Jim Blyth Donald Aitkin Largo Bay SC 12 12.0
13 6 8955 Ben Iliffe Simon Lake RYA 13 13.0
14 5 8881 Roger Deane Niall Ferguson Rock SC 14 14.0
15 9 8860 Dave Bell Tony Merry Burton SC 15 15.0
16 25 8419 Pete Mallaband Darrel Samanjoul Whitefriars SC 16 16.0
17 23 8497 Richard Byne Dennis Cartwright Burton/Draycote 17 17.0
18 4 8457 John Wilson Adrian Howe GMSC DNC 19.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Place Points
1 17 8835 Charlie Walters Dougal Cram Datchet Water SC 1 1.0
2 24 9006 Vincent Horey Christian Diebitsch King George SC 2 2.0
3 20 9063 Andy Davis Norman Byrd Northampton SC 3 3.0
4 22 9094 Ian Pinnell Bernard Gammon Northampton SC 4 4.0
5 14 9039 Tim Bird Rich Nurse Burton SC 5 5.0
6 15 8906 Harry Briddon Simon Briddon Ogston SC 6 6.0
7 8 8935 Russell Short Andrew Short Ogston SC 7 7.0
8 7 8945 Neil Rabbitts Adam Kenney Burton SC 8 8.0
9 21 9088 Andy Smith Tim Needham NCSC 9 9.0
10 5 8881 Roger Deane Niall Ferguson Rock SC 10 10.0
11 6 8955 Ben Iliffe Simon Lake RYA 11 11.0
12 25 8419 Pete Mallaband Darrel Samanjoul Whitefriars SC 12 12.0
13 16 9079 Stuart Turnbull Jason Lunn Burton SC 13 13.0
14 23 8497 Richard Byne Dennis Cartwright Burton/Draycote 14 14.0
15 11 9032 Jim Blyth Donald Aitkin Largo Bay SC 15 15.0
16 13 8780 Martin Wright Arthur George Northampton SC 16 16.0
17 4 8457 John Wilson Adrian Howe GMSC 17 17.0
18 9 8860 Dave Bell Tony Merry Burton SC 18 18.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Place Points
1 24 9006 Vincent Horey Christian Diebitsch King George SC 1 1.0
2 22 9094 Ian Pinnell Bernard Gammon Northampton SC 2 2.0
3 17 8835 Charlie Walters Dougal Cram Datchet Water SC 3 3.0
4 21 9088 Andy Smith Tim Needham NCSC 4 4.0
5 20 9063 Andy Davis Norman Byrd Northampton SC 5 5.0
6 15 8906 Harry Briddon Simon Briddon Ogston SC 6 6.0
7 8 8935 Russell Short Andrew Short Ogston SC 7 7.0
8 16 9079 Stuart Turnbull Jason Lunn Burton SC 8 8.0
9 7 8945 Neil Rabbitts Adam Kenney Burton SC 9 9.0
10 14 9039 Tim Bird Rich Nurse Burton SC 10 10.0
11 11 9032 Jim Blyth Donald Aitkin Largo Bay SC 11 11.0
12 5 8881 Roger Deane Niall Ferguson Rock SC 12 12.0
13 13 8780 Martin Wright Arthur George Northampton SC 13 13.0
14 23 8497 Richard Byne Dennis Cartwright Burton/Draycote 14 14.0
15 6 8955 Ben Iliffe Simon Lake RYA 15 15.0
16 25 8419 Pete Mallaband Darrel Samanjoul Whitefriars SC 16 16.0
17 9 8860 Dave Bell Tony Merry Burton SC 17 17.0
18 4 8457 John Wilson Adrian Howe GMSC BFD 19.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
BFDBlack flag disqualification under rule 30.319
DNCDid not come to the starting area19

www.northamptonsailingclub.org

http://www.sail505.org/

Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com