event burgee venue burgee

Warwick Trophy Sunday 9th September 2012

Cransley Sailing Club

Results as of 12:19 on October 20, 2012

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 16, Scoring system: Anglian Water Series NSC, Open Meetings
Rank Tally Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1   R2   R3   Total Nett Notes
1st Fast LARK 2373 Alistair McMillan Bernadette McMillan Hollowell 1073 2.0 (3.0) 1.0 6.0 3.0
2nd Fast LASER 151129 Ian Clark   Hollowell 1085 (4.0) 1.0 2.0 7.0 3.0
3rd Fast WAYFARER 4028 Mike Playle Helen Playle Hollowell 1101 1.0 2.0 (6.0) 9.0 3.0
4th Fast LASER 176822 Martin Hudson   Hollowell 1085 (6.0) 5.0 3.0 14.0 8.0
5th Fast LASER 132217 Nigel Austin   Cransley 1085 (5.0) 4.0 4.0 13.0 8.0
6th Fast ENTERPRISE 18736 Russell Brayshaw Nicola Brayshaw Hollowell 1117 3.0 6.0 (7.0) 16.0 9.0
7th Fast LASER 198313 Chris Charlesworth   Northampton 1085 (10.0) 9.0 5.0 24.0 14.0
8th Fast LASER 147315 Rob Campbell   Cransley 1085 7.0 (13.0) 8.0 28.0 15.0
9th Fast RS 200 1105 Chris Larr A Larr Northampton 1057 8.0 7.0 (9.0) 24.0 15.0
10th Fast LASER RADIAL 133331 Karen Larr   Northampton 1110 12.0 8.0 (17.0 DNF) 37.0 20.0
11th Fast LASER RADIAL 147315 Jess Austin   Cransley 1110 9.0 (12.0) 11.0 32.0 20.0
12th Fast LASER 155887 Chris Davies   Cransley 1085 (11.0) 10.0 10.0 31.0 20.0
13th Fast PHANTOM 1201 Gordon Halfacre   Northampton 1025 (14.0) 11.0 12.0 37.0 23.0
14th Fast LASER 70627 Steven Pawluk   Cransley 1085 (15.0) 15.0 13.0 43.0 28.0
15th Fast LASER 182464 Stuart Pybus   Cransley 1085 13.0 16.0 (17.0 DNF) 46.0 29.0
16th Fast PHANTOM 1273 David Pritchett   Northampton 1025 16.0 14.0 (17.0 DNF) 47.0 30.0

Slow Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 17, Scoring system: Anglian Water Series NSC, Open Meetings
Rank Tally Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1   R2   R3   Total Nett Notes
1st Slow SOLO 4899 Paul Busby   Northampton 1150 2.0 (4.0) 1.0 7.0 3.0
2nd Slow OPTIMIST 5999 Arran Holman   Hollowell 1646 1.0 (3.0) 2.0 6.0 3.0
3rd Slow TOPPER 36143 Connor Hodgson   Northampton 1301 (7.0) 2.0 4.0 13.0 6.0
4th Slow TOPPER 44416 Freddie Cranfield   Hollowell 1301 (8.0) 1.0 7.0 16.0 8.0
5th Slow LASER RADIAL 136198 Steph Harding   Hollowell 1110 3.0 (5.0) 5.0 13.0 8.0
6th Slow TOPPER 28582 Izzy King   Hollowell 1301 (18.0 DNS) 7.0 3.0 28.0 10.0
7th Slow COMET DUO 69 John Linnell   Cransley 1178 5.0 9.0 (10.0) 24.0 14.0
8th Slow LASER RADIAL 168895 Alex Russell   Northampton 1110 (9.0) 6.0 8.0 23.0 14.0
9th Slow SOLO 4138 Andrew Heald   Cransley 1150 6.0 (14.0) 9.0 29.0 15.0
10th Slow TOPPER 46124 Georgia King   Hollowell 1301 (18.0 DNS) 10.0 6.0 34.0 16.0
11th Slow COMET 724 Rhiain Bevan   Cransley 1179 4.0 (18.0 DNF) 14.0 36.0 18.0
12th Slow LASER RADIAL 201015 Harry White   Northampton 1110 11.0 8.0 (12.0) 31.0 19.0
13th Slow TOPPER 31153 Eleanor Cranfield   Hollowell 1301 10.0 11.0 (15.0) 36.0 21.0
14th Slow COMET 564 Sarah Austin   Cransley 1179 (18.0 DNF) 12.5 11.0 41.5 23.5
15th Slow TOPPER 45972 Thomas Russell   Northampton 1301 (13.0) 12.5 13.0 38.5 25.5
16th Slow COMET 205 Elinor Pawluk   Cransley 1179 12.0 (18.0 DNF) 18.0 DNF 48.0 30.0
17th Slow RS FEVA XL NoNum Chloe Ingram Jasmine Cransley 1200 (18.0 DNF) 15.0 18.0 DNC 51.0 33.0

R1 - Fast Fleet

Start: Fast Fleet, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Rank Tally Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast WAYFARER 4028 Mike Playle Helen Playle Hollowell 1101 0.59.35 5 0.54.07 1.0
2 Fast LARK 2373 Alistair McMillan Bernadette McMillan Hollowell 1073 0.59.28 5 0.55.25 2.0
3 Fast ENTERPRISE 18736 Russell Brayshaw Nicola Brayshaw Hollowell 1117 1.02.07 5 0.55.37 3.0
4 Fast LASER 151129 Ian Clark   Hollowell 1085 1.00.50 5 0.56.04 4.0
5 Fast LASER 132217 Nigel Austin   Cransley 1085 1.01.12 5 0.56.24 5.0
6 Fast LASER 176822 Martin Hudson   Hollowell 1085 1.01.21 5 0.56.33 6.0
7 Fast LASER 147315 Rob Campbell   Cransley 1085 1.01.40 5 0.56.50 7.0
8 Fast RS 200 1105 Chris Larr A Larr Northampton 1057 1.00.24 5 0.57.09 8.0
9 Fast LASER RADIAL 147315 Jess Austin   Cransley 1110 1.05.04 5 0.58.37 9.0
10 Fast LASER 198313 Chris Charlesworth   Northampton 1085 1.04.11 5 0.59.09 10.0
11 Fast LASER 155887 Chris Davies   Cransley 1085 1.04.39 5 0.59.35 11.0
12 Fast LASER RADIAL 133331 Karen Larr   Northampton 1110 1.06.30 5 0.59.55 12.0
13 Fast LASER 182464 Stuart Pybus   Cransley 1085 1.06.27 5 1.01.15 13.0
14 Fast PHANTOM 1201 Gordon Halfacre   Northampton 1025 1.03.40 5 1.02.07 14.0
15 Fast LASER 70627 Steven Pawluk   Cransley 1085 1.09.15 5 1.03.49 15.0
16 Fast PHANTOM 1273 David Pritchett   Northampton 1025 1.05.32 5 1.03.56 16.0

R2 - Fast Fleet

Start: Fast Fleet, Finishes: Finish time, Time: 00.05.03
Rank Tally Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast LASER 151129 Ian Clark   Hollowell 1085 0.47.26 4 0.43.43 1.0
2 Fast WAYFARER 4028 Mike Playle Helen Playle Hollowell 1101 0.49.22 4 0.44.50 2.0
3 Fast LARK 2373 Alistair McMillan Bernadette McMillan Hollowell 1073 0.49.33 4 0.46.11 3.0
4 Fast LASER 132217 Nigel Austin   Cransley 1085 0.50.52 4 0.46.53 4.0
5 Fast LASER 176822 Martin Hudson   Hollowell 1085 0.52.14 4 0.48.08 5.0
6 Fast ENTERPRISE 18736 Russell Brayshaw Nicola Brayshaw Hollowell 1117 0.54.15 4 0.48.34 6.0
7 Fast RS 200 1105 Chris Larr A Larr Northampton 1057 0.51.50 4 0.49.02 7.0
8 Fast LASER RADIAL 133331 Karen Larr   Northampton 1110 0.55.04 4 0.49.37 8.0
9 Fast LASER 198313 Chris Charlesworth   Northampton 1085 0.54.24 4 0.50.08 9.0
10 Fast LASER 155887 Chris Davies   Cransley 1085 0.54.25 4 0.50.09 10.0
11 Fast PHANTOM 1201 Gordon Halfacre   Northampton 1025 0.52.42 4 0.51.25 11.0
12 Fast LASER RADIAL 147315 Jess Austin   Cransley 1110 0.57.40 4 0.51.57 12.0
13 Fast LASER 147315 Rob Campbell   Cransley 1085 0.56.31 4 0.52.05 13.0
14 Fast PHANTOM 1273 David Pritchett   Northampton 1025 0.58.22 4 0.56.57 14.0
15 Fast LASER 70627 Steven Pawluk   Cransley 1085 0.49.01 3 1.00.14 15.0
16 Fast LASER 182464 Stuart Pybus   Cransley 1085 0.49.06 3 1.00.20 16.0

R3 - Fast Fleet

Start: Fast Fleet, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Rank Tally Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Fast LARK 2373 Alistair McMillan Bernadette McMillan Hollowell 1073 0.44.22 4 0.41.21 1.0
2 Fast LASER 151129 Ian Clark   Hollowell 1085 0.45.07 4 0.41.35 2.0
3 Fast LASER 176822 Martin Hudson   Hollowell 1085 0.45.28 4 0.41.54 3.0
4 Fast LASER 132217 Nigel Austin   Cransley 1085 0.46.21 4 0.42.43 4.0
5 Fast LASER 198313 Chris Charlesworth   Northampton 1085 0.47.18 4 0.43.36 5.0
6 Fast WAYFARER 4028 Mike Playle Helen Playle Hollowell 1101 0.48.02 4 0.43.38 6.0
7 Fast ENTERPRISE 18736 Russell Brayshaw Nicola Brayshaw Hollowell 1117 0.49.09 4 0.44.00 7.0
8 Fast LASER 147315 Rob Campbell   Cransley 1085 0.48.12 4 0.44.25 8.0
9 Fast RS 200 1105 Chris Larr A Larr Northampton 1057 0.49.32 4 0.46.52 9.0
10 Fast LASER 155887 Chris Davies   Cransley 1085 0.51.02 4 0.47.02 10.0
11 Fast LASER RADIAL 147315 Jess Austin   Cransley 1110 0.52.13 4 0.47.03 11.0
12 Fast PHANTOM 1201 Gordon Halfacre   Northampton 1025 0.48.17 4 0.47.06 12.0
13 Fast LASER 70627 Steven Pawluk   Cransley 1085 0.46.35 3 0.57.15 13.0
14 Fast LASER RADIAL 133331 Karen Larr   Northampton 1110 DNF     17.0
14 Fast LASER 182464 Stuart Pybus   Cransley 1085 DNF     17.0
14 Fast PHANTOM 1273 David Pritchett   Northampton 1025 DNF     17.0

R1 - Slow Fleet

Start: Slow Fleet, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Rank Tally Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow OPTIMIST 5999 Arran Holman   Hollowell 1646 1.08.41 4 0.52.10 1.0
2 Slow SOLO 4899 Paul Busby   Northampton 1150 1.00.50 5 0.52.54 2.0
3 Slow LASER RADIAL 136198 Steph Harding   Hollowell 1110 1.01.23 5 0.55.18 3.0
4 Slow COMET 724 Rhiain Bevan   Cransley 1179 1.05.37 5 0.55.39 4.0
5 Slow COMET DUO 69 John Linnell   Cransley 1178 1.05.55 5 0.55.57 5.0
6 Slow SOLO 4138 Andrew Heald   Cransley 1150 1.08.13 5 0.59.19 6.0
7 Slow TOPPER 36143 Connor Hodgson   Northampton 1301 1.03.47 4 1.01.17 7.0
8 Slow TOPPER 44416 Freddie Cranfield   Hollowell 1301 1.04.52 4 1.02.19 8.0
9 Slow LASER RADIAL 168895 Alex Russell   Northampton 1110 0.56.23 4 1.03.30 9.0
10 Slow TOPPER 31153 Eleanor Cranfield   Hollowell 1301 1.06.29 4 1.03.53 10.0
11 Slow LASER RADIAL 201015 Harry White   Northampton 1110 1.01.20 4 1.09.04 11.0
12 Slow COMET 205 Elinor Pawluk   Cransley 1179 1.05.11 4 1.09.07 12.0
13 Slow TOPPER 45972 Thomas Russell   Northampton 1301 0.56.23 3 1.12.14 13.0
14 Slow TOPPER 28582 Izzy King   Hollowell 1301 DNS     18.0
14 Slow TOPPER 46124 Georgia King   Hollowell 1301 DNS     18.0
14 Slow COMET 564 Sarah Austin   Cransley 1179 DNF     18.0
14 Slow RS FEVA XL NoNum Chloe Ingram Jasmine Cransley 1200 DNF     18.0

R2 - Slow Fleet

Start: Slow Fleet, Finishes: Finish time, Time: 00.10.03
Rank Tally Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow TOPPER 44416 Freddie Cranfield   Hollowell 1301 0.51.50 4 0.39.50 1.0
2 Slow TOPPER 36143 Connor Hodgson   Northampton 1301 0.53.22 4 0.41.01 2.0
3 Slow OPTIMIST 5999 Arran Holman   Hollowell 1646 0.53.39 3 0.43.28 3.0
4 Slow SOLO 4899 Paul Busby   Northampton 1150 0.51.49 4 0.45.03 4.0
5 Slow LASER RADIAL 136198 Steph Harding   Hollowell 1110 0.51.35 4 0.46.28 5.0
6 Slow LASER RADIAL 168895 Alex Russell   Northampton 1110 0.52.24 4 0.47.12 6.0
7 Slow TOPPER 28582 Izzy King   Hollowell 1301 0.46.09 3 0.47.18 7.0
8 Slow LASER RADIAL 201015 Harry White   Northampton 1110 0.55.51 4 0.50.19 8.0
9 Slow COMET DUO 69 John Linnell   Cransley 1178 0.45.47 3 0.51.49 9.0
10 Slow TOPPER 46124 Georgia King   Hollowell 1301 0.52.12 3 0.53.30 10.0
11 Slow TOPPER 31153 Eleanor Cranfield   Hollowell 1301 0.52.33 3 0.53.51 11.0
12 Slow COMET 564 Sarah Austin   Cransley 1179 0.48.37 3 0.54.59 12.5
12 Slow TOPPER 45972 Thomas Russell   Northampton 1301 0.53.39 3 0.54.59 12.5
14 Slow SOLO 4138 Andrew Heald   Cransley 1150 0.52.46 3 1.01.11 14.0
15 Slow RS FEVA XL NoNum Chloe Ingram Jasmine Cransley 1200 0.53.52 2 1.29.47 15.0
16 Slow COMET 724 Rhiain Bevan   Cransley 1179 DNF     18.0
16 Slow COMET 205 Elinor Pawluk   Cransley 1179 DNF 1   18.0

R3 - Slow Fleet

Start: Slow Fleet, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Rank Tally Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points Notes
1 Slow SOLO 4899 Paul Busby   Northampton 1150 0.46.49 4 0.40.43 1.0
2 Slow OPTIMIST 5999 Arran Holman   Hollowell 1646 0.50.36 3 0.40.59 2.0
3 Slow TOPPER 28582 Izzy King   Hollowell 1301 0.41.54 3 0.42.56 3.0
4 Slow TOPPER 36143 Connor Hodgson   Northampton 1301 0.42.42 3 0.43.46 4.0
5 Slow LASER RADIAL 136198 Steph Harding   Hollowell 1110 0.48.49 4 0.43.59 5.0
6 Slow TOPPER 46124 Georgia King   Hollowell 1301 0.43.46 3 0.44.51 6.0
7 Slow TOPPER 44416 Freddie Cranfield   Hollowell 1301 0.44.02 3 0.45.08 7.0
8 Slow LASER RADIAL 168895 Alex Russell   Northampton 1110 0.51.00 4 0.45.57 8.0
9 Slow SOLO 4138 Andrew Heald   Cransley 1150 0.42.00 3 0.48.42 9.0
10 Slow COMET DUO 69 John Linnell   Cransley 1178 0.43.46 3 0.49.32 10.0
11 Slow COMET 564 Sarah Austin   Cransley 1179 0.45.27 3 0.51.24 11.0
12 Slow LASER RADIAL 201015 Harry White   Northampton 1110 0.57.28 4 0.51.46 12.0
13 Slow TOPPER 45972 Thomas Russell   Northampton 1301 0.50.49 3 0.52.05 13.0
14 Slow COMET 724 Rhiain Bevan   Cransley 1179 0.46.55 3 0.53.03 14.0
15 Slow TOPPER 31153 Eleanor Cranfield   Hollowell 1301 0.54.28 3 0.55.49 15.0
16 Slow COMET 205 Elinor Pawluk   Cransley 1179 DNF     18.0
16 Slow RS FEVA XL NoNum Chloe Ingram Jasmine Cransley 1200 DNC     18.0

www.cransley.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com