event burgee venue burgee

Northampton Sailing Club

Steve Nicholson Memorial Trophy 30th January 2010, Single Handed

Results as of 18:19 on January 30, 2010

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 41, Scoring system: SNT
Rank Tally Boat Class SailNo HelmName Club PY R1 R2 Total Notes
1st 27 Phantom 1345 Andy Couch Blithfield SC 1043 1.0 1.0 2.0
2nd 2 Phantom 1359 Simon Hawkes Wimbleball Sailing Club 1043 2.0 2.0 4.0
3rd 13 RS 300 411 Steve Bolland Bristol Corinthian YC 1000 6.0 4.0 10.0
4th 38 Phantom 1304 Simon Cowood NSC 1043 4.0 6.0 10.0
5th 41 Optimist 5608 Aran Holman Hollowell 1646 3.0 8.0 11.0
6th 34 Phantom 1340 Tyler Harmsworth Shoreham SC 1043 5.0 7.0 12.0
7th 19 Streaker 1691 Allan Gillard Sheffield Viking SC 1162 11.0 3.0 14.0
8th 7 Phantom 1291 Andrew Wilde Corsington Sailing Club 1043 12.0 5.0 17.0
9th 23 Phantom 1158 Jim Hopton Shustoke 1043 7.0 10.0 17.0
10th 30 Phantom 1347 Chris Biglin Shustoke 1043 9.0 9.0 18.0
11th 20 Solo 4925 Andrew Bonsey NSC 1155 9.0 11.0 20.0
12th 28 Phantom 1342 Mark Weston Yorkshire Dales 1043 9.0 13.0 22.0
13th 16 RS 300 328 Tim Keen Sheffield Viking Sc 1000 13.0 15.0 28.0
14th 1 Phantom 1190 Grant Blake Oxford Sailing Club 1043 14.0 14.0 28.0
15th 3 RS 600 920 Pete Nelson NSC 920 17.0 12.0 29.0
16th 25 RS 300 426 Richard LeMare Draycote SC 1000 16.0 17.0 33.0
17th 22 Laser 183113 Alex Leonard Pennine SC 1078 19.0 16.0 35.0
18th 39 Laser Radial 196559 Kerry Morgan Weston SC 1101 20.0 18.0 38.0
19th 37 Laser 195109 Rob Cook Grafham 1078 18.0 20.0 38.0
20th 12 RS 300 30 Paul Keeling Blithfield 1000 15.0 27.0 42.0
21st 8 Laser 170901 Tim Brownell Ulles Sailing Club 1078 21.0 22.5 43.5
22nd 9 Laser Radial 165648 Max Nicholson Ulley Sailing Club 1101 23.0 21.0 44.0
23rd 31 RS 300 471 Russ Hopkins Tewkesbury SC 1000 27.0 19.0 46.0
24th 40 Topper 44416 Sophie Otter Hollowell SC 1290 22.0 25.0 47.0
25th 21 Supernova 690 Paul Undrell Haversham SC 1062 24.0 24.0 48.0
26th 35 Laser 134268 Neil Kelsall Banbury 1078 30.0 22.5 52.5
27th 33 Contender 654 Thomas Hooloy Burton/NSC 993 25.0 29.0 54.0
28th 18 Laser 183243 Peter Connor NSC 1078 33.0 26.0 59.0
29th 44 Topper 46308 Edward Connellan Middle Nene 1290 26.0 33.0 59.0
30th 26 Supernova 692 Tim LeMare Henley SC 1062 34.0 28.0 62.0
31st 11 Laser 154746 Chris Bilton OMSC 1078 31.5 31.0 62.5
32nd 24 RS 300 313 Pete Warne NSC 1000 29.0 36.0 65.0
33rd 45 Topper 46222 Marcus Tressler Middle Nene 1290 31.5 35.0 66.5
34th 4 Laser Radial 25554 Nicola Holden NSC 1101 28.0 40.0 68.0
35th 36 Laser Radial 174467 Richard Kelsall Banbury 1101 38.0 30.0 68.0
36th 5 Laser 4.7 189078 Daniel Wigmore Middle Nene 1175 36.0 32.0 68.0
37th 10 Laser 4.7 185597 Matthew Rhodes Middle Nene 1175 35.0 34.0 69.0
38th 32 Laser Vortex non asymmetric 1153 Jonathan Carter Rickmansworth SC 960 37.0 37.0 74.0
39th 6 Laser 195110 Simon Wigmore Middle Nene 1078 39.0 39.0 78.0
40th 42 Laser Radial 185074 Frederick Reading NSC 1101 41.0 38.0 79.0
41st 43 Topper 24013 Phoebe Connellan Middle Nene 1290 40.0 41.0 81.0

www.northamptonsailingclub.org

www.northamptonsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.02 build 1
www.sailwave.com