event burgee venue burgee

Northampton Sailing Club

Steve Nicholson Memorial Trophy 30th January 2010, Asymmetric

Results as of 18:22 on January 30, 2010

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 40, Scoring system: SNT
Rank Tally Boat Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 Total Notes
1st 7 Cherub 2698 Peter Barton David Ellis Royal Lymington Yacht Club 930 1.0 1.0 2.0
2nd 8 RS 200 1328 Ben Saxton Holly Scott Grafham 1059 4.5 2.0 6.5
3rd 15 49ER GBR 2 Rick Peacock Simon Marks Bartley 747 2.0 5.0 7.0
4th 28 49ER GBR 5 Dylan Fletcher Nick Hollis Northampton Sailing Club 747 3.0 4.0 7.0
5th 17 RS 100 GER 103 Nick Peters   Hayling Island SC 1005 4.5 7.0 11.5
6th 27 Canoe International with spinnaker 284 Charles Chandler   Tewkesbury SC 873 11.0 3.0 14.0
7th 30 RS 800 1158 Charlie Roome Dave Steed Royal Freshwater Bay YC 822 6.0 8.0 14.0
8th 4 RS 200 1393 James Rusden Will Rusden Highcliffe 1059 8.0 9.0 17.0
9th 6 Alto 108 Ross Kearney Ian Pinnell Northampton Sailing Club 925 9.0 11.0 20.0
10th 29 Musto Skiff 355 Matt Hollis   Rutland SC 875 16.0 6.0 22.0
11th 19 RS 100 104 Anthony York   Northampton Sailing Club 1005 13.0 10.0 23.0
12th 14 RS 200 1203 James Stewart Millie Parsons RYA 1059 12.0 13.0 25.0
13th 22 RS 200 499 Mark Watsell Rob Ashman Middle Nene 1059 14.0 12.0 26.0
14th 32 Musto Skiff 333 Tim Chapman   Rutland SC 875 7.0 24.0 31.0
15th 3 RS 800 978 Neil Ashby Sam Proctor Bough Beech SC 822 18.0 15.0 33.0
16th 10 RS Vareo 162 Matt Yallop   Middle Nene 1038 20.0 14.0 34.0
17th 2 29ER 1322 Adam Larvin Tim Walton Beaver SC/ Draycot Water 924 23.0 17.0 40.0
18th 24 RS 400 1339 Mark Reddington Colin Staite Bartley 952 22.0 18.0 40.0
19th 39 RS Feva XL 3105 Tom Darling Debbie Darling HISC 1189 19.0 21.0 40.0
20th 12 14 1466 Wayne Hancock Neil Thorstone Bartley Sailing Club 850 25.0 16.0 41.0
21st 5 RS 400 1201 Neil Peacock Guy Mason Royal Bartley 952 27.0 19.0 46.0
22nd 21 RS 200 227 Luke Pepper Katie Goodchild Hykeham Sailing Club 1059 28.0 20.0 48.0
23rd 20 RS 800 806 David Hand Georgina Hand Northampton Sailing Club 822 26.0 22.0 48.0
24th 40 RS 800 1163 Ben McGrane Roz Allen Netley SC 822 10.0 41.0 DNC 51.0
25th 23 RS 800 1089 Roger Phillips Will Crocker Rutland SC 822 24.0 27.0 51.0
26th 18 RS 400 816 Andy Connellan Mark Greer Middle Nene 952 29.0 26.0 55.0
27th 1 RS 200 685 Gary Livingstone Hannah Livingstone Northampton Sailing Club 1059 30.5 25.0 55.5
28th 37 Devoti D - One 8 Tim Garvin   Queen Mary SC 971 15.0 41.0 DNC 56.0
29th 31 RS Vareo 361 Chris Larr   Northampton Sailing Club 1038 17.0 41.0 DNC 58.0
30th 33 Laser Vago XD singlehanded 740 Stuart Harris   Banbury 1070 38.0 23.0 61.0
31st 26 29ER 1153 James Briggs Chris Peel Draycote Water SC 924 21.0 41.0 DNC 62.0
32nd 9 RS 200 975 Pete George Harry Turner Northampton Sailing Club 1059 32.0 30.0 62.0
33rd 25 B14 769 Daniel Cowin Dan Hollands Hythe Sailing Club 880 36.0 28.0 64.0
34th 34 405 353 James Scobie David Scobie Banbury 1089 35.0 29.0 64.0
35th 13 405 360 Glen Burrows Anastasia Logan Northampton Sailing Club 1089 33.0 31.0 64.0
36th 11 405 98 Lawrence Logan Max Burrows Northampton SC/ Notts County 1089 37.0 32.0 69.0
37th 36 Alto 109 Jon Heissig Nicky Griffin 925 30.5 41.0 DNC 71.5
38th 35 Laser Vago XD with crew 1021 David Harris Peter Scobie Banbury 1060 39.0 33.0 72.0
39th 16 29ER 693 Sarah Burgess Helen Burgess Draycote Water SC 924 34.0 41.0 DNC 75.0
40th 38 RS 800 940 Andy Ritchie Andy Bayliss Hykeham Sailing Club 822 40.0 41.0 DNC 81.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area41

www.northamptonsailingclub.org

www.northamptonsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.02 build 1
www.sailwave.com