event burgee venue burgee

Anglian Water Series Open Meeting - Saturday 16th October 2010

Northampton Sailing Club

Results as of 9:23 on October 17, 2010

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 8, Scoring system: Anglian Water Series NSC Open Meeting 2010
Rank Tally Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 R3 R4 Total Nett Notes
1st 35 Fast LASER RADIAL 174379 Eddy Hughes   Cransley 1104 2.0 (7.0) 1.0   10.0 3.0
2nd 1 Fast LASER 4.7 195110 Daniel Wigmore   Middle Nene 1175 1.0 (3.0) 2.0   6.0 3.0
3rd 41 Fast LASER RADIAL 144992 Charlie Laundon   1104 (6.0) 1.5 3.0   10.5 4.5
4th 36 Fast LASER 184213 Richard Kelsall   Banbury Sailing Club 1080 (4.0) 1.5 4.0   9.5 5.5
5th 25 Fast LASER 4.7 197705 Megan O'Brien   Hollowell Sailing Club 1175 3.0 4.0 (9.0 DNC)   16.0 7.0
6th 22 Fast LASER RADIAL White Sail / White Hull NSC Callum Hodgson   Northampton Sailing Club 1104 (7.0) 5.0 5.0   17.0 10.0
7th 12 Fast LASER RADIAL 161359 Max Burrows   Northampton Sailing Club 1104 5.0 (6.0) 6.0   17.0 11.0
8th 39 Fast LASER RADIAL 149642 George Bates   Banbury Sailing Club 1104 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC   27.0 18.0

Slow Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 17, Scoring system: Anglian Water Series NSC Open Meeting 2010
Rank Tally Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 R3 R4 Total Nett Notes
1st 31 Slow MIRROR Double Handed 3 Sails Gunter Rig 26874 Max Odell Finley Boon Northampton Sailing Club 1385 1.0 1.0 (2.0)   4.0 2.0
2nd 23 Slow OPTIMIST 6 Tom Goodenough   Northampton Sailing Club 1646 (2.0) 2.0 1.0   5.0 3.0
3rd 43 Slow OPTIMIST 5819 Hannah Rhodes   Middle Nene 1646 3.0 3.0 (4.0)   10.0 6.0
4th 38 Slow RS Tera Sport Y21 Georgia King   Hollowell Sailing Club 1459 (9.0) 5.0 3.0   17.0 8.0
5th 5 Slow OPTIMIST NSC Club 1 Lewis Bowen   Northampton Sailing Club 1646 4.0 (6.0) 5.0   15.0 9.0
6th 29 Slow OPTIMIST 5701 Emma La Pla   Northampton Sailing Club 1646 5.0 4.0 (6.0)   15.0 9.0
7th 30 Slow OPTIMIST 2764 Alex Gibbons   Northampton Sailing Club 1646 6.0 7.0 (9.0)   22.0 13.0
8th 37 Slow RS Tera Sport 9 Thomas Russell   Northampton Sailing Club 1459 7.0 (10.0) 7.0   24.0 14.0
9th 11 Slow OPTIMIST NSC Club boat 2 Joss Burrows   Northampton Sailing Club 1646 (8.0) 8.0 8.0   24.0 16.0
10th 4 Slow OPTIMIST NSC Club 3 Zoe Bowen   Northampton Sailing Club 1646 12.0 9.0 (18.0 DNC)   39.0 21.0
11th 7 Slow LASER PICO Race Single Handed One Sail 2 Sebastian Palmer Hill   Northampton Sailing Club 1260 10.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC   46.0 28.0
12th 10 Slow LASER PICO Race Double Handed Two Sails NSC Club boat 1 Oliver Smith Robert Penn Northampton Sailing Club 1265 11.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC   47.0 29.0
13th 8 Slow LASER PICO Race Single Handed One Sail NSC Club Boat 15 Alistair Tucker   Northampton Sailing Club 1260 13.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC   49.0 31.0
14th 21 Slow LASER PICO Race Single Handed One Sail NSC Club boat 14 Connor Hodgson   Northampton Sailing Club 1260 14.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC   50.0 32.0
15th 32 Slow OPTIMIST 4873 Rhiannon Cope   Northampton Sailing Club 1646 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC   54.0 36.0
15th 33 Slow LASER PICO Race Single Handed One Sail 12 Louise Penn   Northampton Sailing Club 1260 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC   54.0 36.0
15th 34 Slow LASER PICO Race Single Handed One Sail 11 Jasmine Smellie   Northampton Sailing Club 1260 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC   54.0 36.0

Topper Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 19, Scoring system: Anglian Water Series NSC Open Meeting 2010
Rank Tally Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 R3 R4 Total Nett Notes
1st 45 Topper TOPPER 44131 Tom Bull   Cransley Sailing Club 1295 (1.0) 1.0 1.0   3.0 2.0
2nd 17 Topper TOPPER 36173 Hannah Livingston   Northampton Sailing Club 1295 (2.0) 2.0 2.0   6.0 4.0
3rd 40 Topper TOPPER 46308 Phoebe Connellan   Middle Nene 1295 3.0 (5.0) 3.0   11.0 6.0
4th 26 Topper TOPPER 35818 Isabelle King   Hollowell Sailing Club 1295 5.0 3.0 (20.0 DNC)   28.0 8.0
5th 2 Topper TOPPER 14961 Robin McAllister   Hollowell SC 1295 (4.0) 4.0 4.0   12.0 8.0
6th 42 Topper TOPPER 25164 Jacob Burlington   1295 (8.0) 7.0 5.0   20.0 12.0
7th 16 Topper TOPPER 45972 Alexander Russell   Northampton Sailing Club 1295 (9.0) 6.0 6.0   21.0 12.0
8th 24 Topper TOPPER 45364 Aimee O'Brien   Hollowell Sailing Club 1295 7.0 (8.0) 7.0   22.0 14.0
9th 15 Topper TOPPER 42970 Ollie Husson   Cransley Sailing Club 1295 6.0 (10.0) 9.0   25.0 15.0
10th 19 Topper TOPPER 45653 Harry White   Northampton Sailing Club 1295 (11.0) 9.0 8.0   28.0 17.0
11th 20 Topper TOPPER 9x Joe Anstee   Middle Nene 1295 (15.0) 12.0 10.0   37.0 22.0
12th 27 Topper TOPPER 3 Henry Lambert   Hollowell Sailing Club 1295 (13.0) 11.0 12.0   36.0 23.0
13th 28 Topper TOPPER 2 Daniel Lambley   Hollowell Sailing Club 1295 (16.0) 13.0 11.0   40.0 24.0
14th 44 Topper TOPPER 5 Eloise Kramer   Northampton Sailing Club 1295 (14.0) 14.0 13.0   41.0 27.0
15th 3 Topper TOPPER NSC Club boat 9 David Lett   Northampton Sailing Club 1295 10.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC   50.0 30.0
16th 6 Topper TOPPER Red Hull 1 Caitlin Jones   Hollowell SC 1295 12.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC   52.0 32.0
17th 18 Topper TOPPER 42449 Oliver Main   Cransley Sailing Club 1295 17.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC   57.0 37.0
18th 14 Topper TOPPER Sam Taylor   Northampton Sailing Club 1295 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC   60.0 40.0
18th 9 Topper TOPPER NSC Club 3x Matt Gilbert   Northampton Sailing Club 1295 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC   60.0 40.0

www.northamptonsailingclub.org


Sailwave Scoring Software 2.02 build 5
www.sailwave.com