event burgee venue burgee

Scorpion Open Meeting April 18th and 19th 2009

Northampton Sailing Club

Results are final as of 13:27 on April 21, 2009

Overall

Sailed:2, Discards:0, To count:2, Ratings:PY, Entries:25, Scoring system:NSC Scorpion Open Meeting 2009
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Region Club Race 1 Race 6 Total Nett Notes
1st 11 2008 Steve Hall Simon Haighton South East Northampton Sailing Club 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd 17 2001 Catherine Putt Simon Maguire Northern Tynemouth SC 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd 14 1843 Tom Castle Rich Pepperdine Midlands Northampton Sailing Club 3.0 5.0 8.0 8.0
4th 18 1995 Peter Rose Thomas Rose South West Chew Valley Lake SC 7.0 4.0 11.0 11.0
5th 8 2005 Janet Ritchie Alan Ritchie South East Chipstead 4.0 9.0 13.0 13.0
6th 1 1840 Ryan Buchanan Hanna Burke Midlands Notts County SC 5.0 8.0 13.0 13.0
7th 16 1971 Richard Jones Ed Barnes Northern Shotwick Lake SC 8.0 6.0 14.0 14.0
8th 19 1933 John Rose Andrew Rose South West Chew Valley Lake SC 6.0 11.0 17.0 17.0
9th 20 1981 Dave Elston Gavin Poullion Southern 9.0 12.0 21.0 21.0
10th 5 1983 Graham Watts Mark Harden Midlands Stauton Harold SC 15.0 7.0 22.0 22.0
11th 3 2011 Paul Barnes John Wells Midlands Notts County SC 11.0 13.0 24.0 24.0
12th 13 2002 Barry Wolfenden Heleana Wolfenden South East Chipstead 18.0 DNS 10.0 28.0 28.0
13th 6 1974 Carl Jones Shellie Jones Northern Shotwick Lake SC 12.5 16.0 28.5 28.5
14th 9 2010 Tom Jeffcote Andy Smith Midlands Notts County SC 26.0 DNC 3.0 29.0 29.0
15th 2 1958 John Warrington Toby Wincer Midlands Notts County SC 10.0 20.0 30.0 30.0
16th 4 1977 Colin Keogh Daniel Bell Northern Shotwick Lake SC 12.5 18.0 30.5 30.5
17th 23 1902 John Henderson Joyce Henderson Midlands Notts County SC 18.0 DNS 14.0 32.0 32.0
18th 24 1852 Sandra Smith Kate Gurner Southern Winchester 14.0 21.0 35.0 35.0
19th 21 1918 Ann Whitfield Mathew Radcliffe Northern Pennine Sailing Club 18.0 DNF 19.0 37.0 37.0
20th 7 1919 Nicki Theokritoff Olivia Cockburn Midlands Notts County SC 16.0 22.0 38.0 38.0
21st 10 1255 David Finbow Nicola Marsh Southern Chipstead 17.0 23.0 40.0 40.0
22nd 1952 Carol Haines Jon Haines Northern Elton Sailing Club 26.0 DNC 15.0 41.0 41.0
23rd 12 1927 Simon Holden Mark Cam / Fiona Cam Southern Island Barn Sailing Club 26.0 DNC 17.0 43.0 43.0
24th 22 1911 John Whitfield Roger Finbow Northern 26.0 DNC 26.0 DNC 52.0 52.0
24th 15 1930 Mike Hannan Linda Wolfenden South East Chipstead 26.0 DNC 26.0 DNC 52.0 52.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area26
DNFStarted but did not finish18
DNSCame to the start area but did not start18

www.northamptonsailingclub.org

http://scorpion.paladin-systems.co.uk/html/index.htm

Sailwave Scoring Software 2.00 build 3
www.sailwave.com