event burgee venue burgee

Northampton Sailing Club

Steve Nicholson Memorial Trophy 24th January 2009, Asymmetric

Results are final as of 18:15 on January 27, 2009

Overall

Sailed:2, Discards:0, To count:2, Ratings:PY, Entries:38, Scoring system:SNT
Rank Tally Class SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 Total
1st 4 CHERUB * 2698 Peter Barton Roz Allen Royal Lymington 1.0 1.0 2.0
2nd 13 49ER 45 Dylan Fletcher   Northamptopn SC 4.0 2.0 6.0
3rd 18 RS 400 1251 Dave Jones   Felinheli 2.0 7.0 9.0
4th 1 CANOE INTERNATIONAL with an Asymmetric 284 Charlie Chandler   Tewkesbury SC 8.0 3.0 11.0
5th 11 RS 200 1324 Adam McGovern   RWYC 3.0 8.0 11.0
6th 35 29ER 1322 Adam Larvin   Beaver 5.0 10.0 15.0
7th 27 RS 200 499 Mark Hatselll   Middle Nene 12.0 6.0 18.0
8th B14 768 ? ? 9.0 11.0 20.0
9th 21 RS 200 766 Charlie Roome   RYA 6.5 14.0 20.5
10th 15 Alto 105 Mike ARnold   Deben YC 19.0 5.0 24.0
11th 10 RS 200 255 Andrew Connelian   Middle Nene 11.0 13.0 24.0
12th 30 COMET TRIO 465 Peter Scott   Shustoke SC 15.0 12.0 27.0
13th 28 RS 400 1031 Adrian Sherratt   Northamptopn SC 6.5 21.0 27.5
14th 7 RS VAREO 162 Matt Yallop   Middle Nene 13.0 17.0 30.0
15th 32 RS VAREO 361 Chris Larr   Northamptopn SC 22.0 9.0 31.0
16th 12 RS 400 1201 Neil Peacock   Bartley SC 10.0 23.0 33.0
17th 34 RS 400 1339 Mark Reddington   Bartley SC 18.0 16.0 34.0
18th 26 RS VAREO 559 Richard Willows   Northamptopn SC 17.0 18.0 35.0
19th 17 RS VAREO 555 A Temple   Broadstairs 14.0 24.0 38.0
20th 25 29ER 1157 James Briggs   Draycote/NSC 16.0 22.0 38.0
21st 2 14 * (Non Foiling) 1466 Wayne Hancox   Bartley SC 24.0 15.0 39.0
22nd 6 29ER 777 David Hall   Thorpe Bay YC 21.0 19.0 40.0
23rd 22 RS VAREO 188 Matt Moore   Middle Nene 20.0 20.0 40.0
24th 5 RS 400 1237 Nick Craig   Frensham Pond 39.0 DNC 4.0 43.0
25th 37 29ER 1113 Austen Scully   Whitstable YC 23.0 29.0 52.0
26th 19 MUSTO SKIFF 16 Tim Chapman   Rutland 26.0 28.0 54.0
27th 3 LASER VORTEX (with assy) 1153 Jonathan Carter   Rickmansworth SC 32.0 25.0 57.0
28th 9 RS 200 805 Russ Hopkins   Tewkesbury SC 25.0 33.0 58.0
29th 24 RS 800 806 David Hand   Northamptopn SC 31.0 27.0 58.0
30th 33 405 344 Patrick Ford   Notts County SC 28.0 30.0 58.0
31st 16 RS VAREO 561 Anthony Payne   Broadstairs 33.0 26.0 59.0
32nd 31 RS 400 561 Shawn Woodcock   Bartley SC 27.0 34.0 61.0
33rd 8 LASER 2000 22202 David Lynch   Shustoke 30.0 31.0 61.0
34th 14 RS VAREO 325 Terry Hand   Northamptopn SC 29.0 35.0 64.0
35th 23 LASER VAGO STD with crew 1012 Matt Rixon   Northamptopn SC 35.0 32.0 67.0
36th 29 405 360 Glen Burrows   Northamptopn SC 34.0 37.0 71.0
37th 20 CHERUB * 2644 Stu Tanner   Redoubt SC 36.0 36.0 72.0
38th 36 B14 705 Mark Barnes   Whitstable YC 39.0 DNC 39.0 DNC 78.0



Sailwave Scoring Software 2.00 build 1
www.sailwave.com