event burgee venue burgee

RS 500 Winter Championships - March 21st & 22nd 2009

Northampton Sailing Club

Results as of 14:11 on March 22, 2009

Overall

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Entries:11, Scoring system:RS 2009
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett Notes
1st 5 534 Alex Taylor Bryan Mobbs Budworth SC 2.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd 4 584 Andrew Palmer-Felgate Elizabeth Palmer-Felgate Burghfield SC 1.0 2.0 2.0 1.0 (3.0) 3.0 12.0 9.0
3rd 8 608 Jonathan Lister Terry Pressdee Yorkshire Dales SC 4.0 (7.0) 6.0 2.0 2.0 2.0 23.0 16.0
4th 10 553 Martin Smith Barbara Smith Delph SC 3.0 3.0 3.0 4.0 (5.0) 4.0 22.0 17.0
5th 6 680 Kevin Gerald Wendy Martin Budworth SC 5.0 4.0 5.0 6.0 4.0 (12.0 DNC) 36.0 24.0
6th 11 566 Jeni Tod Kate Tod Datchet SC 6.0 5.0 4.0 5.0 7.0 (12.0 DNC) 39.0 27.0
7th 7 551 Jon Hocmes Matt Purdon ESSC/TBYC 8.0 6.0 (12.0 DNF) 7.0 6.0 12.0 DNC 51.0 39.0
8th 1 GBR James Tanner Sam Childs Burghfield SC 7.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 8.0 8.0 12.0 DNC 59.0 47.0
9th 2 563 Will Sellers Mike Sellers Farmoor SC 9.0 8.0 (12.0 DNC) 12.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 65.0 53.0
10th 3 623 Jessica Dawkes Alison Wearing Tamworth SC 10.0 9.0 (12.0 DNF) 12.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNF 67.0 55.0
11th 9 000 Anna Zmura Keith Sykes Rollesby SC 11.0 10.0 (12.0 DNF) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 69.0 57.0

R1

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Place Points Notes
1 4 584 Andrew Palmer-Felgate Elizabeth Palmer-Felgate Burghfield SC 1 1.0
2 5 534 Alex Taylor Bryan Mobbs Budworth SC 2 2.0
3 10 553 Martin Smith Barbara Smith Delph SC 3 3.0
4 8 608 Jonathan Lister Terry Pressdee Yorkshire Dales SC 4 4.0
5 6 680 Kevin Gerald Wendy Martin Budworth SC 5 5.0
6 11 566 Jeni Tod Kate Tod Datchet SC 6 6.0
7 1 GBR James Tanner Sam Childs Burghfield SC 7 7.0
8 7 551 Jon Hocmes Matt Purdon ESSC/TBYC 8 8.0
9 2 563 Will Sellers Mike Sellers Farmoor SC 9 9.0
10 3 623 Jessica Dawkes Alison Wearing Tamworth SC 10 10.0
11 9 000 Anna Zmura Keith Sykes Rollesby SC 11 11.0

R2

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Place Points Notes
1 5 534 Alex Taylor Bryan Mobbs Budworth SC 1 1.0
2 4 584 Andrew Palmer-Felgate Elizabeth Palmer-Felgate Burghfield SC 2 2.0
3 10 553 Martin Smith Barbara Smith Delph SC 3 3.0
4 6 680 Kevin Gerald Wendy Martin Budworth SC 4 4.0
5 11 566 Jeni Tod Kate Tod Datchet SC 5 5.0
6 7 551 Jon Hocmes Matt Purdon ESSC/TBYC 6 6.0
7 8 608 Jonathan Lister Terry Pressdee Yorkshire Dales SC 7 7.0
8 2 563 Will Sellers Mike Sellers Farmoor SC 8 8.0
9 3 623 Jessica Dawkes Alison Wearing Tamworth SC 9 9.0
10 9 000 Anna Zmura Keith Sykes Rollesby SC 10 10.0
11 1 GBR James Tanner Sam Childs Burghfield SC DNC 12.0

R3

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Place Points Notes
1 5 534 Alex Taylor Bryan Mobbs Budworth SC 1 1.0
2 4 584 Andrew Palmer-Felgate Elizabeth Palmer-Felgate Burghfield SC 2 2.0
3 10 553 Martin Smith Barbara Smith Delph SC 3 3.0
4 11 566 Jeni Tod Kate Tod Datchet SC 4 4.0
5 6 680 Kevin Gerald Wendy Martin Budworth SC 5 5.0
6 8 608 Jonathan Lister Terry Pressdee Yorkshire Dales SC 6 6.0
7 7 551 Jon Hocmes Matt Purdon ESSC/TBYC DNF 12.0
7 1 GBR James Tanner Sam Childs Burghfield SC DNC 12.0
7 2 563 Will Sellers Mike Sellers Farmoor SC DNC 12.0
7 3 623 Jessica Dawkes Alison Wearing Tamworth SC DNF 12.0
7 9 000 Anna Zmura Keith Sykes Rollesby SC DNF 12.0

R4

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Place Points Notes
1 4 584 Andrew Palmer-Felgate Elizabeth Palmer-Felgate Burghfield SC 1 1.0
2 8 608 Jonathan Lister Terry Pressdee Yorkshire Dales SC 2 2.0
3 5 534 Alex Taylor Bryan Mobbs Budworth SC 3 3.0
4 10 553 Martin Smith Barbara Smith Delph SC 4 4.0
5 11 566 Jeni Tod Kate Tod Datchet SC 5 5.0
6 6 680 Kevin Gerald Wendy Martin Budworth SC 6 6.0
7 7 551 Jon Hocmes Matt Purdon ESSC/TBYC 7 7.0
8 1 GBR James Tanner Sam Childs Burghfield SC 8 8.0
9 2 563 Will Sellers Mike Sellers Farmoor SC DNF 12.0
9 3 623 Jessica Dawkes Alison Wearing Tamworth SC DNF 12.0
9 9 000 Anna Zmura Keith Sykes Rollesby SC DNC 12.0

R5

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Place Points Notes
1 5 534 Alex Taylor Bryan Mobbs Budworth SC 1 1.0
2 8 608 Jonathan Lister Terry Pressdee Yorkshire Dales SC 2 2.0
3 4 584 Andrew Palmer-Felgate Elizabeth Palmer-Felgate Burghfield SC 3 3.0
4 6 680 Kevin Gerald Wendy Martin Budworth SC 4 4.0
5 10 553 Martin Smith Barbara Smith Delph SC 5 5.0
6 7 551 Jon Hocmes Matt Purdon ESSC/TBYC 6 6.0
7 11 566 Jeni Tod Kate Tod Datchet SC 7 7.0
8 1 GBR James Tanner Sam Childs Burghfield SC 8 8.0
9 2 563 Will Sellers Mike Sellers Farmoor SC DNC 12.0
9 3 623 Jessica Dawkes Alison Wearing Tamworth SC DNC 12.0
9 9 000 Anna Zmura Keith Sykes Rollesby SC DNC 12.0

R6

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally SailNo HelmName CrewName Club Place Points Notes
1 5 534 Alex Taylor Bryan Mobbs Budworth SC 1 1.0
2 8 608 Jonathan Lister Terry Pressdee Yorkshire Dales SC 2 2.0
3 4 584 Andrew Palmer-Felgate Elizabeth Palmer-Felgate Burghfield SC 3 3.0
4 10 553 Martin Smith Barbara Smith Delph SC 4 4.0
5 6 680 Kevin Gerald Wendy Martin Budworth SC DNC 12.0
5 11 566 Jeni Tod Kate Tod Datchet SC DNC 12.0
5 7 551 Jon Hocmes Matt Purdon ESSC/TBYC DNC 12.0
5 1 GBR James Tanner Sam Childs Burghfield SC DNC 12.0
5 2 563 Will Sellers Mike Sellers Farmoor SC DNC 12.0
5 3 623 Jessica Dawkes Alison Wearing Tamworth SC DNF 12.0
5 9 000 Anna Zmura Keith Sykes Rollesby SC DNC 12.0

www.northamptonsailingclub.org

www.rs-association.com/index.asp?fleet=RS500&selection=events

Sailwave Scoring Software 2.00 build 3
www.sailwave.com