event burgee venue burgee

RS 300 Inland Championships - October 17th & 18th 2009

Northampton Sailing Club

Results as of 14:20 on October 18, 2009

Overall

Sailed:5, Discards:1, To count:4, Entries:23, Scoring system:RS 2009 - need manual adjustment for series tie
Rank Tally SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett Notes
1st 12 520 Mike Bees Brightlingsea S C 1.0 2.0 (3.0) 1.0 2.0   9.0 6.0
2nd 3 411 Steve Bolland BCYC 3.0 1.0 1.0 3.0 (24.0 DNF)   32.0 8.0
3rd 1 513 Andy Ritchie Hykeham S C 2.0 3.0 6.0 (7.0) 3.0   21.0 14.0
4th 11 328 Tim Keen Sheffield Viking S C 6.0 (8.0) 2.0 6.0 1.0   23.0 15.0
5th 14 368 Ian Smith (7.0) 7.0 5.0 2.0 4.0   25.0 18.0
6th 20 30 Paul Keeling Blithfield S C 5.0 5.0 (13.0) 5.0 7.0   35.0 22.0
7th 23 426 Richard Lemare Draycote Water S C 8.0 4.0 4.0 11.0 (24.0 OCS)   51.0 27.0
8th 22 430 Chris Morrissey Milton Keynes S C (14.0) 14.0 12.0 4.0 5.0   49.0 35.0
9th 6 321 Tom Ballingall Draycote Water S C 10.0 10.0 8.0 10.0 (17.0)   55.0 38.0
10th 19 519 Jeff Marksz Milton Keynes S C (16.0) 12.0 9.0 12.0 6.0   55.0 39.0
11th 16 514 Sam Sutton-Reid Leigh & Lowton S C 4.0 6.0 7.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC   65.0 41.0
12th 8 365 Dave Barker Draycote Water S C 9.0 16.0 (17.0) 8.0 8.0   58.0 41.0
13th 9 506 Len Metcalfe Scaling Dam S C 12.0 9.0 11.0 16.0 (24.0 OCS)   72.0 48.0
14th 21 476 Terry Brooks Oxford S C 11.0 11.0 14.0 (15.0) 14.0   65.0 50.0
15th 4 515 John Peters Hykeham S C 15.0 17.0 10.0 (21.0) 10.0   73.0 52.0
16th 17 525 Barry Steel Aldenham S C (24.0 DNF) 20.0 15.0 9.0 12.0   80.0 56.0
17th 5 516 Stephen Sharpe Aldenham S C (22.0) 13.0 18.0 14.0 13.0   80.0 58.0
18th 10 374 Russ Hopkins Tewkesbury S C 13.0 18.0 (19.0) 19.0 9.0   78.0 59.0
19th 7 500 Pete Ellis 18.0 (21.0) 20.0 13.0 11.0   83.0 62.0
20th 15 450 Mark Henman Sunderland S C (17.0) 15.0 16.0 17.0 15.0   80.0 63.0
21st 13 343 StevenDewberry Deben Y C 20.0 19.0 (21.0) 18.0 18.0   96.0 75.0
22nd 2 440 Luke Pepper Hykeham S C 19.0 (23.0) 23.0 20.0 16.0   101.0 78.0
23rd 18 313 Pete Warne Northampton S C 21.0 (22.0) 22.0 22.0 19.0   106.0 84.0

R1

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 12 520 Mike Bees Brightlingsea S C 1 1.0
2 1 513 Andy Ritchie Hykeham S C 2 2.0
3 3 411 Steve Bolland BCYC 3 3.0
4 16 514 Sam Sutton-Reid Leigh & Lowton S C 4 4.0
5 20 30 Paul Keeling Blithfield S C 5 5.0
6 11 328 Tim Keen Sheffield Viking S C 6 6.0
7 14 368 Ian Smith 7 7.0
8 23 426 Richard Lemare Draycote Water S C 8 8.0
9 8 365 Dave Barker Draycote Water S C 9 9.0
10 6 321 Tom Ballingall Draycote Water S C 10 10.0
11 21 476 Terry Brooks Oxford S C 11 11.0
12 9 506 Len Metcalfe Scaling Dam S C 12 12.0
13 10 374 Russ Hopkins Tewkesbury S C 13 13.0
14 22 430 Chris Morrissey Milton Keynes S C 14 14.0
15 4 515 John Peters Hykeham S C 15 15.0
16 19 519 Jeff Marksz Milton Keynes S C 16 16.0
17 15 450 Mark Henman Sunderland S C 17 17.0
18 7 500 Pete Ellis 18 18.0
19 2 440 Luke Pepper Hykeham S C 19 19.0
20 13 343 StevenDewberry Deben Y C 20 20.0
21 18 313 Pete Warne Northampton S C 21 21.0
22 5 516 Stephen Sharpe Aldenham S C 22 22.0
23 17 525 Barry Steel Aldenham S C DNF 24.0

R2

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 3 411 Steve Bolland BCYC 1 1.0
2 12 520 Mike Bees Brightlingsea S C 2 2.0
3 1 513 Andy Ritchie Hykeham S C 3 3.0
4 23 426 Richard Lemare Draycote Water S C 4 4.0
5 20 30 Paul Keeling Blithfield S C 5 5.0
6 16 514 Sam Sutton-Reid Leigh & Lowton S C 6 6.0
7 14 368 Ian Smith 7 7.0
8 11 328 Tim Keen Sheffield Viking S C 8 8.0
9 9 506 Len Metcalfe Scaling Dam S C 9 9.0
10 6 321 Tom Ballingall Draycote Water S C 10 10.0
11 21 476 Terry Brooks Oxford S C 11 11.0
12 19 519 Jeff Marksz Milton Keynes S C 12 12.0
13 5 516 Stephen Sharpe Aldenham S C 13 13.0
14 22 430 Chris Morrissey Milton Keynes S C 14 14.0
15 15 450 Mark Henman Sunderland S C 15 15.0
16 8 365 Dave Barker Draycote Water S C 16 16.0
17 4 515 John Peters Hykeham S C 17 17.0
18 10 374 Russ Hopkins Tewkesbury S C 18 18.0
19 13 343 StevenDewberry Deben Y C 19 19.0
20 17 525 Barry Steel Aldenham S C 20 20.0
21 7 500 Pete Ellis 21 21.0
22 18 313 Pete Warne Northampton S C 22 22.0
23 2 440 Luke Pepper Hykeham S C 23 23.0

R3

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 3 411 Steve Bolland BCYC 1 1.0
2 11 328 Tim Keen Sheffield Viking S C 2 2.0
3 12 520 Mike Bees Brightlingsea S C 3 3.0
4 23 426 Richard Lemare Draycote Water S C 4 4.0
5 14 368 Ian Smith 5 5.0
6 1 513 Andy Ritchie Hykeham S C 6 6.0
7 16 514 Sam Sutton-Reid Leigh & Lowton S C 7 7.0
8 6 321 Tom Ballingall Draycote Water S C 8 8.0
9 19 519 Jeff Marksz Milton Keynes S C 9 9.0
10 4 515 John Peters Hykeham S C 10 10.0
11 9 506 Len Metcalfe Scaling Dam S C 11 11.0
12 22 430 Chris Morrissey Milton Keynes S C 12 12.0
13 20 30 Paul Keeling Blithfield S C 13 13.0
14 21 476 Terry Brooks Oxford S C 14 14.0
15 17 525 Barry Steel Aldenham S C 15 15.0
16 15 450 Mark Henman Sunderland S C 16 16.0
17 8 365 Dave Barker Draycote Water S C 17 17.0
18 5 516 Stephen Sharpe Aldenham S C 18 18.0
19 10 374 Russ Hopkins Tewkesbury S C 19 19.0
20 7 500 Pete Ellis 20 20.0
21 13 343 StevenDewberry Deben Y C 21 21.0
22 18 313 Pete Warne Northampton S C 22 22.0
23 2 440 Luke Pepper Hykeham S C 23 23.0

R4

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 12 520 Mike Bees Brightlingsea S C 1 1.0
2 14 368 Ian Smith 2 2.0
3 3 411 Steve Bolland BCYC 3 3.0
4 22 430 Chris Morrissey Milton Keynes S C 4 4.0
5 20 30 Paul Keeling Blithfield S C 5 5.0
6 11 328 Tim Keen Sheffield Viking S C 6 6.0
7 1 513 Andy Ritchie Hykeham S C 7 7.0
8 8 365 Dave Barker Draycote Water S C 8 8.0
9 17 525 Barry Steel Aldenham S C 9 9.0
10 6 321 Tom Ballingall Draycote Water S C 10 10.0
11 23 426 Richard Lemare Draycote Water S C 11 11.0
12 19 519 Jeff Marksz Milton Keynes S C 12 12.0
13 7 500 Pete Ellis 13 13.0
14 5 516 Stephen Sharpe Aldenham S C 14 14.0
15 21 476 Terry Brooks Oxford S C 15 15.0
16 9 506 Len Metcalfe Scaling Dam S C 16 16.0
17 15 450 Mark Henman Sunderland S C 17 17.0
18 13 343 StevenDewberry Deben Y C 18 18.0
19 10 374 Russ Hopkins Tewkesbury S C 19 19.0
20 2 440 Luke Pepper Hykeham S C 20 20.0
21 4 515 John Peters Hykeham S C 21 21.0
22 18 313 Pete Warne Northampton S C 22 22.0
23 16 514 Sam Sutton-Reid Leigh & Lowton S C DNC 24.0

R5

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Place Points Notes
1 11 328 Tim Keen Sheffield Viking S C 1 1.0
2 12 520 Mike Bees Brightlingsea S C 2 2.0
3 1 513 Andy Ritchie Hykeham S C 3 3.0
4 14 368 Ian Smith 4 4.0
5 22 430 Chris Morrissey Milton Keynes S C 5 5.0
6 19 519 Jeff Marksz Milton Keynes S C 6 6.0
7 20 30 Paul Keeling Blithfield S C 7 7.0
8 8 365 Dave Barker Draycote Water S C 8 8.0
9 10 374 Russ Hopkins Tewkesbury S C 9 9.0
10 4 515 John Peters Hykeham S C 10 10.0
11 7 500 Pete Ellis 11 11.0
12 17 525 Barry Steel Aldenham S C 12 12.0
13 5 516 Stephen Sharpe Aldenham S C 13 13.0
14 21 476 Terry Brooks Oxford S C 14 14.0
15 15 450 Mark Henman Sunderland S C 15 15.0
16 2 440 Luke Pepper Hykeham S C 16 16.0
17 6 321 Tom Ballingall Draycote Water S C 17 17.0
18 13 343 StevenDewberry Deben Y C 18 18.0
19 18 313 Pete Warne Northampton S C 19 19.0
20 3 411 Steve Bolland BCYC DNF 24.0
20 23 426 Richard Lemare Draycote Water S C OCS 24.0
20 16 514 Sam Sutton-Reid Leigh & Lowton S C DNC 24.0
20 9 506 Len Metcalfe Scaling Dam S C OCS 24.0

www.northamptonsailingclub.org

www.rs-association.com/index.asp?fleet=RS300&selection=events

Sailwave Scoring Software 2.00 build 3
www.sailwave.com