event burgee venue burgee

2009 Club Championships - 4 races 3 to count

Northampton Sailing Club

Results as of 17:06 on June 16, 2009

Overall

Sailed:4, Discards:1, To count:3, Ratings:PY, Entries:33, Scoring system:NSC 2009 Scoring System
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY CC1
14/6/9
CC2
14/6/9
CC3
14/6/9
CC4
14/6/9
Nett
1st Master RS VISION 104 Richard Willows Mary Willows 1079 1.0 1.0 (6.0) 5.0 7.0
2nd SOLO 4899 Paul Busby   1155 5.0 (15.0) 4.0 1.0 10.0
3rd Master Flying Fifteen 3786 Chris Harris Tracy harris 1025 2.0 (6.0) 3.0 6.0 11.0
4th Master SOLO 4691 Dave Chubb   1155 (8.0) 4.0 5.0 2.0 11.0
5th Master Flying Fifteen 3502 Mike York Pam York 1025 3.0 3.0 (8.0) 7.0 13.0
6th Lady Helm SOLO 4947 Vicky Cooper   1155 (10.0) 9.0 7.0 3.0 19.0
7th Grand Master GP14 13614 John Warner Andy Harrison 1127 (16.0) 12.0 2.0 10.0 24.0
8th Master SOLO 4838 Rob Jackson   1155 11.0 (20.0) 9.0 4.0 24.0
9th FIREBALL 14967 Tom Castle Pete Nelson 982 7.0 8.0 13.0 (34.0 DNC) 28.0
10th COMET 503 Pete George Rachael George 1173 9.0 19.0 1.0 (34.0 DNC) 29.0
11th RS 400 1031 Adrian Sherratt Sarah Sherratt 952 4.0 10.0 15.0 (34.0 DNC) 29.0
12th RS 300 313 RS300 Pete Warne   1000 (14.0) 7.0 14.0 11.0 32.0
13th Grand Master LARK 2482 Colin Haberfield Judith Haberfield 1073 18.0 5.0 11.0 (34.0 DNC) 34.0
14th Master PHANTOM 1124 Dave Prichett   1043 6.0 (23.0) 22.0 9.0 37.0
15th Master GP14 13764 Peter Miller Hugh Gunn 1127 (17.0) 13.0 16.0 12.0 41.0
16th Grand Master SUPERNOVA 457 Ray Goult   1062 (23.0) 16.0 18.0 8.0 42.0
17th RS VAREO 313 Vareo John Woolhouse   1038 22.0 11.0 12.0 (34.0 DNF) 45.0
18th Grand Master SOLO 4754 Dave Mabutt   1155 12.0 21.0 21.0 (34.0 DNC) 54.0
19th Grand Master SOLO 4298 John Payne   1155 31.0 14.0 10.0 (34.0 DNC) 55.0
20th Grand Master SOLO 4115 Tony Welch   1155 13.0 22.0 20.0 (34.0 DNC) 55.0
21st Lady Helm TOPPER 36173 Hannah Livingstone   1290 21.0 18.0 23.0 (34.0 DNC) 62.0
22nd LASER 150702 Unknown not Entered   1078 20.0 26.0 17.0 (34.0 DNC) 63.0
23rd Grand Master SOLUTION 405 Terry Hand   1070 25.0 (29.0) 26.0 14.0 65.0
24th Lady Helm RS FEVA XL 1535 Alice Green Katherine Goodenough 1189 28.0 25.0 (30.0) 13.0 66.0
25th LASER VAGO XD with crew 1012 Matt Rixon Calum Hodgeson 1060 27.0 (28.0) 27.0 15.0 69.0
26th Phantom X 1304 Simon Cowood   1030 (34.0 DNC) 2.0 34.0 DNC 34.0 DNC 70.0
27th TOPPER 49478 Will Alloway   1290 (34.0 DNC) 17.0 19.0 34.0 DNC 70.0
28th Grand Master SOLO 3672 Bruce Merry   1155 15.0 24.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 73.0
29th LASER 2000 21636 Steve Alloway Angie Alloway 1089 24.0 27.0 25.0 (34.0 DNC) 76.0
30th KESTREL 925 Anthony Tetley Jake Tetley 1038 26.0 30.0 24.0 (34.0 DNC) 80.0
31st LASER 4.7 188537 Fred Reading   1175 19.0 (34.0 DNC) 28.0 34.0 DNC 81.0
32nd Master RS 400 1256 Graham Shemeld Jane Shemeld 952 29.0 31.0 29.0 (34.0 DNF) 89.0
33rd MOTH INTERNATIONAL (Foiling) 3261 Gary Ireson   840 30.0 (34.0 DNF) 34.0 DNC 34.0 DNC 98.0

CC1 - 14/6/9 at 

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Master RS VISION 104 Richard Willows Mary Willows 1079 00.50.25 3 0.46.44 1.0
2 Master Flying Fifteen 3786 Chris Harris Tracy harris 1025 00.49.19 3 0.48.07 2.0
3 Master Flying Fifteen 3502 Mike York Pam York 1025 00.50.29 3 0.49.15 3.0
4 RS 400 1031 Adrian Sherratt Sarah Sherratt 952 00.47.20 3 0.49.43 4.0
5 SOLO 4899 Paul Busby   1155 00.58.11 3 0.50.23 5.0
6 Master PHANTOM 1124 Dave Prichett   1043 00.53.43 3 0.51.30 6.0
7 FIREBALL 14967 Tom Castle Pete Nelson 982 00.50.52 3 0.51.48 7.0
8 Master SOLO 4691 Dave Chubb   1155 01.04.46 3 0.56.05 8.0
9 COMET 503 Pete George Rachael George 1173 01.06.58 3 0.57.05 9.0
10 Lady Helm SOLO 4947 Vicky Cooper   1155 01.06.10 3 0.57.17 10.0
11 Master SOLO 4838 Rob Jackson   1155 00.44.07 2 0.57.18 11.0
12 Grand Master SOLO 4754 Dave Mabutt   1155 00.44.19 2 0.57.33 12.0
13 Grand Master SOLO 4115 Tony Welch   1155 00.44.39 2 0.57.59 13.0
14 RS 300 313 RS300 Pete Warne   1000 00.38.50 2 0.58.15 14.0
15 Grand Master SOLO 3672 Bruce Merry   1155 00.44.53 2 0.58.17 15.0
16 Grand Master GP14 13614 John Warner Andy Harrison 1127 00.44.36 2 0.59.22 16.0
17 Master GP14 13764 Peter Miller Hugh Gunn 1127 00.44.44 2 0.59.32 17.0
18 Grand Master LARK 2482 Colin Haberfield Judith Haberfield 1073 01.04.53 3 1.00.28 18.0
19 LASER 4.7 188537 Fred Reading   1175 00.47.33 2 1.00.42 19.0
20 LASER 150702 Unknown not Entered   1078 01.06.12 3 1.01.25 20.0
21 Lady Helm TOPPER 36173 Hannah Livingstone   1290 00.53.15 2 1.01.55 21.0
22 RS VAREO 313 Vareo John Woolhouse   1038 01.04.17 3 1.01.56 22.0
23 Grand Master SUPERNOVA 457 Ray Goult   1062 01.05.53 3 1.02.02 23.0
24 LASER 2000 21636 Steve Alloway Angie Alloway 1089 00.45.15 2 1.02.20 24.0
25 Grand Master SOLUTION 405 Terry Hand   1070 01.07.05 3 1.02.42 25.0
26 KESTREL 925 Anthony Tetley Jake Tetley 1038 01.07.59 3 1.05.30 26.0
27 LASER VAGO XD with crew 1012 Matt Rixon Calum Hodgeson 1060 00.47.38 2 1.07.24 27.0
28 Lady Helm RS FEVA XL 1535 Alice Green Katherine Goodenough 1189 00.56.09 2 1.10.50 28.0
29 Master RS 400 1256 Graham Shemeld Jane Shemeld 952 00.48.08 2 1.15.50 29.0
30 MOTH INTERNATIONAL (Foiling) 3261 Gary Ireson   840 00.46.15 2 1.22.35 30.0
31 Grand Master SOLO 4298 John Payne   1155 01.08.08 2 1.28.29 31.0

CC2 - 14/6/9 at 

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Master RS VISION 104 Richard Willows Mary Willows 1079 00.36.25 2 0.33.45 1.0
2 Phantom X 1304 Simon Cowood   1030 00.37.16 2 0.36.11 2.0
3 Master Flying Fifteen 3502 Mike York Pam York 1025 00.37.30 2 0.36.35 3.0
4 Master SOLO 4691 Dave Chubb   1155 00.43.11 2 0.37.23 4.0
5 Grand Master LARK 2482 Colin Haberfield Judith Haberfield 1073 00.40.39 2 0.37.53 5.0
6 Master Flying Fifteen 3786 Chris Harris Tracy harris 1025 00.39.27 2 0.38.29 6.0
7 RS 300 313 RS300 Pete Warne   1000 00.38.42 2 0.38.42 7.0
8 FIREBALL 14967 Tom Castle Pete Nelson 982 00.38.10 2 0.38.52 8.0
9 Lady Helm SOLO 4947 Vicky Cooper   1155 00.45.20 2 0.39.15 9.0
10 RS 400 1031 Adrian Sherratt Sarah Sherratt 952 00.37.26 2 0.39.19 10.0
11 RS VAREO 313 Vareo John Woolhouse   1038 00.40.54 2 0.39.24 11.0
12 Grand Master GP14 13614 John Warner Andy Harrison 1127 00.44.44 2 0.39.42 12.0
13 Master GP14 13764 Peter Miller Hugh Gunn 1127 00.45.52 2 0.40.42 13.0
14 Grand Master SOLO 4298 John Payne   1155 00.48.46 2 0.42.13 14.0
15 SOLO 4899 Paul Busby   1155 00.48.47 2 0.42.14 15.0
16 Grand Master SUPERNOVA 457 Ray Goult   1062 00.45.14 2 0.42.36 16.0
17 TOPPER 49478 Will Alloway   1290 00.55.00 2 0.42.38 17.0
18 Lady Helm TOPPER 36173 Hannah Livingstone   1290 00.55.11 2 0.42.47 18.0
19 COMET 503 Pete George Rachael George 1173 00.50.12 2 0.42.48 19.0
20 Master SOLO 4838 Rob Jackson   1155 00.50.30 2 0.43.43 20.0
21 Grand Master SOLO 4754 Dave Mabutt   1155 00.50.49 2 0.44.00 21.0
22 Grand Master SOLO 4115 Tony Welch   1155 00.50.51 2 0.44.02 22.0
23 Master PHANTOM 1124 Dave Prichett   1043 00.46.00 2 0.44.06 23.0
24 Grand Master SOLO 3672 Bruce Merry   1155 00.51.07 2 0.44.15 24.0
25 Lady Helm RS FEVA XL 1535 Alice Green Katherine Goodenough 1189 00.53.09 2 0.44.42 25.0
26 LASER 150702 Unknown not Entered   1078 00.50.40 2 0.47.00 26.0
27 LASER 2000 21636 Steve Alloway Angie Alloway 1089 00.51.46 2 0.47.32 27.0
28 LASER VAGO XD with crew 1012 Matt Rixon Calum Hodgeson 1060 00.52.33 2 0.49.35 28.0
29 Grand Master SOLUTION 405 Terry Hand   1070 00.53.45 2 0.50.14 29.0
30 KESTREL 925 Anthony Tetley Jake Tetley 1038 00.52.15 2 0.50.20 30.0
31 Master RS 400 1256 Graham Shemeld Jane Shemeld 952 00.33.41 1 1.10.46 31.0
32 MOTH INTERNATIONAL (Foiling) 3261 Gary Ireson   840 DNF     34.0

CC3 - 14/6/9 at 

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 503 Pete George Rachael George 1173 00:33:09 2 0:42:23 1.0
2 Grand Master GP14 13614 John Warner Andy Harrison 1127 00.47.59 3 0.42.35 2.0
3 Master Flying Fifteen 3786 Chris Harris Tracy harris 1025 00.43.54 3 0.42.50 3.0
4 SOLO 4899 Paul Busby   1155 00:49:37 3 0:42:57 4.0
5 Master SOLO 4691 Dave Chubb   1155 00.49.42 3 0.43.02 5.0
6 Master RS VISION 104 Richard Willows Mary Willows 1079 00.46.28 3 0.43.04 6.0
7 Lady Helm SOLO 4947 Vicky Cooper   1155 00.50.07 3 0.43.23 7.0
8 Master Flying Fifteen 3502 Mike York Pam York 1025 00.45.32 3 0.44.25 8.0
9 Master SOLO 4838 Rob Jackson   1155 00:51:47 3 0:44:50 9.0
10 Grand Master SOLO 4298 John Payne   1155 00:51:55 3 0:44:57 10.0
11 Grand Master LARK 2482 Colin Haberfield Judith Haberfield 1073 00.49.08 3 0.45.47 11.0
12 RS VAREO 313 Vareo John Woolhouse   1038 00.47.43 3 0.45.58 12.0
13 FIREBALL 14967 Tom Castle Pete Nelson 982 00.45.30 3 0.46.20 13.0
14 RS 300 313 RS300 Pete Warne   1000 00.46.26 3 0.46.26 14.0
15 RS 400 1031 Adrian Sherratt Sarah Sherratt 952 00.44.20 3 0.46.34 15.0
16 Master GP14 13764 Peter Miller Hugh Gunn 1127 00:35:02 2 0:46:38 16.0
17 LASER 150702 Unknown not Entered   1078 00.50.37 3 0.46.57 17.0
18 Grand Master SUPERNOVA 457 Ray Goult   1062 00.49.54 3 0.46.59 18.0
19 TOPPER 49478 Will Alloway   1290 00:40:27 2 0:47:02 19.0
20 Grand Master SOLO 4115 Tony Welch   1155 00.54.22 3 0.47.04 20.0
21 Grand Master SOLO 4754 Dave Mabutt   1155 00:54:39 3 0:47:19 21.0
22 Master PHANTOM 1124 Dave Prichett   1043 00:50:16 3 0:48:12 22.0
23 Lady Helm TOPPER 36173 Hannah Livingstone   1290 00:42:44 2 0:49:41 23.0
24 KESTREL 925 Anthony Tetley Jake Tetley 1038 00:34:53 2 0:50:25 24.0
25 LASER 2000 21636 Steve Alloway Angie Alloway 1089 00:55:36 3 0:51:03 25.0
26 Grand Master SOLUTION 405 Terry Hand   1070 00:38:07 2 0:53:26 26.0
27 LASER VAGO XD with crew 1012 Matt Rixon Calum Hodgeson 1060 00:38;04 2 0:53:52 27.0
28 LASER 4.7 188537 Fred Reading   1175 00:42:24 2 0:54:08 28.0
29 Master RS 400 1256 Graham Shemeld Jane Shemeld 952 00:34:58 2 0:55:06 29.0
30 Lady Helm RS FEVA XL 1535 Alice Green Katherine Goodenough 1189 00:44:40 2 0:56:21 30.0

CC4 - 14/6/9 at 

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 SOLO 4899 Paul Busby   1155 00.33.42 2 0.29.11 1.0
2 Master SOLO 4691 Dave Chubb   1155 00.34.14 2 0.29.38 2.0
3 Lady Helm SOLO 4947 Vicky Cooper   1155 00.34.49 2 0.30.09 3.0
4 Master SOLO 4838 Rob Jackson   1155 00.35.36 2 0.30.49 4.0
5 Master RS VISION 104 Richard Willows Mary Willows 1079 00.33.53 2 0.31.24 5.0
6 Master Flying Fifteen 3786 Chris Harris Tracy harris 1025 00.32.27 2 0.31.40 6.0
7 Master Flying Fifteen 3502 Mike York Pam York 1025 00.32.43 2 0.31.55 7.0
8 Grand Master SUPERNOVA 457 Ray Goult   1062 00.35.45 2 0.33.40 8.0
9 Master PHANTOM 1124 Dave Prichett   1043 00.35.37 2 0.34.09 9.0
10 Grand Master GP14 13614 John Warner Andy Harrison 1127 00.38.40 2 0.34.19 10.0
11 RS 300 313 RS300 Pete Warne   1000 00.34.20 2 0.34.20 11.0
12 Master GP14 13764 Peter Miller Hugh Gunn 1127 00.41.08 2 0.36.30 12.0
13 Lady Helm RS FEVA XL 1535 Alice Green Katherine Goodenough 1189 00.28.34 1 0.48.03 13.0
14 Grand Master SOLUTION 405 Terry Hand   1070 00.26.52 1 0.50.13 14.0
15 LASER VAGO XD with crew 1012 Matt Rixon Calum Hodgeson 1060 00.28.19 1 0.53.26 15.0
16 RS VAREO 313 Vareo John Woolhouse   1038 DNF     34.0
16 Master RS 400 1256 Graham Shemeld Jane Shemeld 952 DNF     34.0

www.northamptonsailingclub.org


Sailwave Scoring Software 2.00 build 3
www.sailwave.com