event burgee venue burgee

Northampton Sailing Club

Club Championships, 7th & 8th June 2008

Overall results (after checking all times and excluding any not signed on)

Overall

Sailed:6, Discards:2, To count:4, Ratings:PY, Entries:42, Scoring system:My scoring system
Rank Class SailNo Helm PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Nett Notes
1st Phantom X 1216 Will Gulliver 1030 1 1 (43 DNC) 1 1 (43 DNF) 4 Club Champion
2nd FLYING FIFTEEN 3502 Mick York 1025 (5) (6) 3 5 2 3 13 Master & CC2
3rd SOLO 4736 Graham Wilson 1155 (11) 3 1 4 7 (43 DNC) 15 CC3
4th SOLO 4550 Richard Butterfield 1155 (9) 2 6 (43 DNC) 5 2 15 Grand Master
5th OPTIMIST 5010 Oliver Mulvehill-Wilson 1646 2 (10) 2 6 (14) 7 17 Youth Champion
6th RS VAREO 244 Richard Willows 1035 3 4 7 3 (43 DNC) (43 DNC) 17  
7th RS 400 1031 Adrian Sherratt 952 7 (12) (10) 9 3 5 24  
8th PHANTOM 1124 David Pritchett 1045 4 5 11 (43 DNC) (18) 14 34  
9th SOLO 4267 Rob Jackson 1155 (14) 13 14 (16) 8 4 39  
10th SOLO 4754 Dave Mabbutt 1155 10 11 8 12 (43 DNC) (43 DNC) 41  
11th SOLO 3672 Bruce Merry 1155 (15) 14 13 14 13 (43 DNC) 54  
12th LASER 161328 Chris Brennan 1078 (43 DNC) 9 16 (43 DNC) 24 9 58  
13th FIREBALL 14967 Tom Castle 982 6 7 5 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNF 61  
14th TOPPER 1 Will Alloway 1290 12 (19) 19 (43 DNC) 17 13 61 2nd Youth
15th LASER 2000 2887 T Burford 1089 18 16 15 13 (20) (43 DNC) 62 Lady Champion
16th SOLO 4232 Vicky Cooper 1155 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 7 9 6 65 2nd Lady
17th LASER 8.1 5 Richard Sivers 1051 (43 DNC) (43 DNC) 9 8 10 43 DNC 70  
18th RS VAREO 325 Terry Hand 1035 (43 DNC) 18 22 18 (26) 12 70 Great Grand Master
19th RS 300 313 Pete Warne 1000 8 8 12 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 71  
20th RS VISION 878 Maggie Childs 1079 17 17 20 19 (25) (43 DNC) 73 3rd Lady
21st SOLO 4925 Andrew Bonsey 1155 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 4 1 91  
22nd LASER 2000 21636 Steve Alloway 1089 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 20 23 10 96  
23rd LASER 4.7 188537 Fred Reading 1175 16 21 21 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 101 3rd Youth
24th FLYING FIFTEEN 3683 Neil Barford 1025 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 6 11 103  
25th LARK 2482 Colin Haberfield 1073 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 10 11 43 DNC 107  
26th CONTENDER 536 Pete Nelson 993 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 11 19 43 DNC 116  
27th SOLO 4115 Tony Welch 1155 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 15 15 43 DNC 116  
28th TOPPER 20708 Joanna Kenny 1290 13 20 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 119  
29th LASER 183243 Dave Robbins 1078 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 17 16 43 DNC 119  
30th 405 99 Fred Reading 1089 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 27 15 128  
31st SOLO 4298 Neil Pitcher 1155 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 2 43 OCS 43 DNF 131  
32nd TOPPER 26279 Emma Brennan 1290 (43 DNC) 22 23 (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 131  
33rd ALBACORE 8076 Will Gulliver 1066 (43 DNC) (43 DNC) 4 43 DNC 43 DNC 43 DNC 133  
34th SOLO 3967 Frank Hodgson 1155 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 43 DNC 8 137  
35th LASER 177988 Tim Hartley 1078 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 12 43 DNF 141  
36th CONTENDER 483 Nigel Clatworthy 993 (43 DNF) 15 (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 43 DNC 144  
37th OPTIMIST 4907 Max Odell 1646 (43 DNC) (43 DNC) 17 43 DNC 43 DNC 43 DNC 146  
38th OPTIMIST 4850 Alexander Russell 1646 (43 DNC) (43 DNC) 18 43 DNC 43 DNC 43 DNC 147  
39th LASER 2000 21625 Graham Newton 1089 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 21 43 DNC 150  
40th RS 300 313 Mitch Haberfield 1000 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 22 43 DNF 151  
41st LASER 4.7 181914 Johnny Perkins 1175 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 28 43 DNC 157  
42nd RS VAREO 182 Pete Newman 1035 (43 DNC) (43 DNC) 43 DNC 43 DNC 43 DNF 43 DNC 172  

Club Champion - Will Gulliver
Master (Over 50) - Mick York
Youth Champion - Oliver Mulvehill-Wilson
Lady Champion - T Burford
Grand Master (over 65) - Richard Butterfield
Great Grand Master - Terry Hand

R1

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm PY Elapsed Corrected Nett Notes
1 Phantom X 1216 Will Gulliver 1030 44:26 0:43:08 1 Club Champion
2 OPTIMIST 5010 Oliver Mulvehill-Wilson 1646 53:52 0:43:38 2 Youth Champion
3 RS VAREO 244 Richard Willows 1035 47:21 0:45:45 3  
4 PHANTOM 1124 David Pritchett 1045 48:15 0:46:10 4  
5 FLYING FIFTEEN 3502 Mick York 1025 47:28 0:46:19 5 Master & CC2
6 FIREBALL 14967 Tom Castle 982 45:46 0:46:36 6  
7 RS 400 1031 Adrian Sherratt 952 44:40 0:46:55 7  
8 RS 300 313 Pete Warne 1000 47:24 0:47:24 8  
9 SOLO 4550 Richard Butterfield 1155 42:24 0:48:57 9 Grand Master
10 SOLO 4754 Dave Mabbutt 1155 42:37 0:49:12 10  
11 SOLO 4736 Graham Wilson 1155 42:50 0:49:27 11 CC3
12 TOPPER 1 Will Alloway 1290 48:58 0:50:37 12 2nd Youth
13 TOPPER 20708 Joanna Kenny 1290 49:20 0:50:59 13  
14 SOLO 4267 Rob Jackson 1155 44:44 0:51:38 14  
15 SOLO 3672 Bruce Merry 1155 45:02 0:51:59 15  
16 LASER 4.7 188537 Fred Reading 1175 47:19 0:53:42 16 3rd Youth
17 RS VISION 878 Maggie Childs 1079 44:15 0:54:41 17 3rd Lady
18 LASER 2000 2887 T Burford 1089 45:07 0:55:14 18 Lady Champion
19 CONTENDER 483 Nigel Clatworthy 993 DNF   43  

R2

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm PY Elapsed Corrected Nett Notes
1 Phantom X 1216 Will Gulliver 1030 46:47 0:45:25 1 Club Champion
2 SOLO 4550 Richard Butterfield 1155 53:10 0:46:02 2 Grand Master
3 SOLO 4736 Graham Wilson 1155 53:38 0:46:26 3 CC3
4 RS VAREO 244 Richard Willows 1035 49:11 0:47:31 4  
5 PHANTOM 1124 David Pritchett 1045 51:01 0:48:49 5  
6 FLYING FIFTEEN 3502 Mick York 1025 50:04 0:48:51 6 Master & CC2
7 FIREBALL 14967 Tom Castle 982 48:03 0:48:56 7  
8 RS 300 313 Pete Warne 1000 49:12 0:49:12 8  
9 LASER 161328 Chris Brennan 1078 54:00 0:50:06 9  
10 OPTIMIST 5010 Oliver Mulvehill-Wilson 1646 49:40 0:50:17 10 Youth Champion
11 SOLO 4754 Dave Mabbutt 1155 46:33 0:50:23 11  
12 RS 400 1031 Adrian Sherratt 952 48:30 0:50:57 12  
13 SOLO 4267 Rob Jackson 1155 47:46 0:51:42 13  
14 SOLO 3672 Bruce Merry 1155 47:51 0:51:47 14  
15 CONTENDER 483 Nigel Clatworthy 993 51:33 0:51:55 15  
16 LASER 2000 2887 T Burford 1089 45:16 0:51:58 16 Lady Champion
17 RS VISION 878 Maggie Childs 1079 46:43 0:54:07 17 3rd Lady
18 RS VAREO 325 Terry Hand 1035 45:36 0:55:04 18 Great Grand Master
19 TOPPER 1 Will Alloway 1290 57:29 0:55:42 19 2nd Youth
20 TOPPER 20708 Joanna Kenny 1290 58:18 0:56:30 20  
21 LASER 4.7 188537 Fred Reading 1175 54:49 0:58:19 21 3rd Youth
22 TOPPER 26279 Emma Brennan 1290 53:14 1:08:47 22  

R3

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm PY Elapsed Corrected Nett Notes
1 SOLO 4736 Graham Wilson 1155 47:16 0:40:55 1 CC3
2 OPTIMIST 5010 Oliver Mulvehill-Wilson 1646 46:17 0:42:11 2 Youth Champion
3 FLYING FIFTEEN 3502 Mick York 1025 43:46 0:42:42 3 Master & CC2
4 ALBACORE 8076 Will Gulliver 1066 46:10 0:43:18 4  
5 FIREBALL 14967 Tom Castle 982 42:40 0:43:27 5  
6 SOLO 4550 Richard Butterfield 1155 50:16 0:43:31 6 Grand Master
7 RS VAREO 244 Richard Willows 1035 45:24 0:43:52 7  
8 SOLO 4754 Dave Mabbutt 1155 51:00 0:44:09 8  
9 LASER 8.1 5 Richard Sivers 1051 46:35 0:44:19 9  
10 RS 400 1031 Adrian Sherratt 952 42:23 0:44:31 10  
11 PHANTOM 1124 David Pritchett 1045 47:18 0:45:16 11  
12 RS 300 313 Pete Warne 1000 45:18 0:45:18 12  
13 SOLO 3672 Bruce Merry 1155 52:42 0:45:38 13  
14 SOLO 4267 Rob Jackson 1155 52:53 0:45:47 14  
15 LASER 2000 2887 T Burford 1089 50:37 0:46:29 15 Lady Champion
16 LASER 161328 Chris Brennan 1078 51:40 0:47:56 16  
17 OPTIMIST 4907 Max Odell 1646 53:03 0:48:21 17  
18 OPTIMIST 4850 Alexander Russell 1646 53:35 0:48:50 18  
19 TOPPER 1 Will Alloway 1290 42:44 0:49:41 19 2nd Youth
20 RS VISION 878 Maggie Childs 1079 55:39 0:51:35 20 3rd Lady
21 LASER 4.7 188537 Fred Reading 1175 41:27 0:52:55 21 3rd Youth
22 RS VAREO 325 Terry Hand 1035 55:35 0:53:42 22 Great Grand Master
23 TOPPER 26279 Emma Brennan 1290 51:30 0:59:53 23  

R4

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm PY Elapsed Corrected Nett Notes
1 Phantom X 1216 Will Gulliver 1030 41:20 0:40:08 1 Club Champion
2 SOLO 4298 Neil Pitcher 1155 46:29 0:40:15 2  
3 RS VAREO 244 Richard Willows 1035 41:53 0:40:28 3  
4 SOLO 4736 Graham Wilson 1155 47:14 0:40:54 4 CC3
5 FLYING FIFTEEN 3502 Mick York 1025 42:47 0:41:44 5 Master & CC2
6 OPTIMIST 5010 Oliver Mulvehill-Wilson 1646 46:00 0:41:55 6 Youth Champion
7 SOLO 4232 Vicky Cooper 1155 49:02 0:42:27 7 2nd Lady
8 LASER 8.1 5 Richard Sivers 1051 45:09 0:42:58 8  
9 RS 400 1031 Adrian Sherratt 952 41:09 0:43:13 9  
10 LARK 2482 Colin Haberfield 1073 46:38 0:43:28 10  
11 CONTENDER 536 Pete Nelson 993 44:47 0:45:06 11  
12 SOLO 4754 Dave Mabbutt 1155 52:26 0:45:24 12  
13 LASER 2000 2887 T Burford 1089 49:30 0:45:27 13 Lady Champion
14 SOLO 3672 Bruce Merry 1155 53:08 0:46:00 14  
15 SOLO 4115 Tony Welch 1155 53:21 0:46:11 15  
16 SOLO 4267 Rob Jackson 1155 54:18 0:47:01 16  
17 LASER 183243 Dave Robbins 1078 50:56 0:47:15 17  
18 RS VAREO 325 Terry Hand 1035 49:22 0:47:42 18 Great Grand Master
19 RS VISION 878 Maggie Childs 1079 53:49 0:49:53 19 3rd Lady
20 LASER 2000 21636 Steve Alloway 1089 54:20 0:49:54 20  

R5

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm PY Elapsed Corrected Nett Notes
1 Phantom X 1216 Will Gulliver 1030 53:27 0:51:54 1 Club Champion
2 FLYING FIFTEEN 3502 Mick York 1025 43:30 0:56:35 2 Master & CC2
3 RS 400 1031 Adrian Sherratt 952 53:57 0:56:40 3  
4 SOLO 4925 Andrew Bonsey 1155 51:40 0:59:39 4  
5 SOLO 4550 Richard Butterfield 1155 52:40 1:00:48 5 Grand Master
6 FLYING FIFTEEN 3683 Neil Barford 1025 47:31 1:01:49 6  
7 SOLO 4736 Graham Wilson 1155 53:40 1:01:57 7 CC3
8 SOLO 4267 Rob Jackson 1155 53:48 1:02:06 8  
9 SOLO 4232 Vicky Cooper 1155 53:50 1:02:09 9 2nd Lady
10 LASER 8.1 5 Richard Sivers 1051 49:49 1:03:12 10  
11 LARK 2482 Colin Haberfield 1073 50:55 1:03:16 11  
12 LASER 177988 Tim Hartley 1078 51:12 1:03:20 12  
13 SOLO 3672 Bruce Merry 1155 55:13 1:03:45 13  
14 OPTIMIST 5010 Oliver Mulvehill-Wilson 1646 53:06 1:04:31 14 Youth Champion
15 SOLO 4115 Tony Welch 1155 56:10 1:04:50 15  
16 LASER 183243 Dave Robbins 1078 52:30 1:04:56 16  
17 TOPPER 1 Will Alloway 1290 42:12 1:05:26 17 2nd Youth
18 PHANTOM 1124 David Pritchett 1045 51:50 1:06:08 18  
19 CONTENDER 536 Pete Nelson 993 49:34 1:06:33 19  
20 LASER 2000 2887 T Burford 1089 55:06 1:07:28 20 Lady Champion
21 LASER 2000 21625 Graham Newton 1089 55:30 1:07:57 21  
22 RS 300 313 Mitch Haberfield 1000 51:15 1:08:20 22  
23 LASER 2000 21636 Steve Alloway 1089 57:23 1:10:15 23  
24 LASER 161328 Chris Brennan 1078 57:25 1:11:01 24  
25 RS VISION 878 Maggie Childs 1079 57:53 1:11:32 25 3rd Lady
26 RS VAREO 325 Terry Hand 1035 56:04 1:12:14 26 Great Grand Master
27 405 99 Fred Reading 1089 40:47 1:14:54 27  
28 LASER 4.7 181914 Johnny Perkins 1175 45:02 1:16:39 28  
29 SOLO 4298 Neil Pitcher 1155 OCS   43  
29 RS VAREO 182 Pete Newman 1035 DNF   43  

R6

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Class SailNo Helm PY Elapsed Corrected Nett Notes
1 SOLO 4925 Andrew Bonsey 1155 37:40 0:32:37 1  
2 SOLO 4550 Richard Butterfield 1155 37:52 0:32:47 2 Grand Master
3 FLYING FIFTEEN 3502 Mick York 1025 35:17 0:34:25 3 Master & CC2
4 SOLO 4267 Rob Jackson 1155 40:04 0:34:41 4  
5 RS 400 1031 Adrian Sherratt 952 33:18 0:34:59 5  
6 SOLO 4232 Vicky Cooper 1155 40:28 0:35:02 6 2nd Lady
7 OPTIMIST 5010 Oliver Mulvehill-Wilson 1646 29:32 0:35:53 7 Youth Champion
8 SOLO 3967 Frank Hodgson 1155 43:01 0:37:15 8  
9 LASER 161328 Chris Brennan 1078 41:01 0:38:03 9  
10 LASER 2000 21636 Steve Alloway 1089 42:37 0:39:08 10  
11 FLYING FIFTEEN 3683 Neil Barford 1025 40:10 0:39:11 11  
12 RS VAREO 325 Terry Hand 1035 40:38 0:39:16 12 Great Grand Master
13 TOPPER 1 Will Alloway 1290 51:13 0:39:42 13 2nd Youth
14 PHANTOM 1124 David Pritchett 1045 42:03 0:40:14 14  
15 405 99 Fred Reading 1089 47:17 0:43:25 15  
16 Phantom X 1216 Will Gulliver 1030 DNF   43 Club Champion
16 FIREBALL 14967 Tom Castle 982 DNF   43  
16 SOLO 4298 Neil Pitcher 1155 DNF   43  
16 LASER 177988 Tim Hartley 1078 DNF   43  
16 RS 300 313 Mitch Haberfield 1000 DNF   43  

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OCSOn course side at start or broke rule 30.1



Sailwave Scoring Software 1.94 Build 26
www.sailwave.com