event burgee venue burgee

Northampton Sailing Club

National 12 Gill Final and Inland Champs, 3rd & 4th November 2007

Final Results

Overall

Sailed:3, Discards:1, To count:2, Ratings:PY, Entries:38, Scoring system:My scoring system
Rank Tally SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett Notes
1 31 3513 Tom Stewart Liz Ross Northampton SC 1.0 1.0 (3.0)     5.0 2.0  
2 29 3514 Antony Gifford Jo Gifford Aldeburgh (4.0) 3.0 1.0     8.0 4.0  
3 20 3492 Graham Camm Sam Childs Burghfield (3.0) 2.0 2.0     7.0 4.0  
4 34 3431 Frances Gifford Sophie Mackley Aldeburgh 2.0 (8.0) 6.0     16.0 8.0  
5 16 2993 Jo Richards Judith French Gurnard SC 5.0 (7.0) 5.0     17.0 10.0  
6 33 3494 Jon Ibbotson Charlotte Stewart OCSS (9.0) 4.0 7.0     20.0 11.0  
7 14 3484 Matt Stiles Joe Stiles Island Barn 6.0 5.0 (8.0)     19.0 11.0  
8 22 3473 John Meadowcroft Katy Meadowcroft Henley (12.0) 9.0 4.0     25.0 13.0  
9 24 3450 Richard Williams Lindsey Iles Royal Harich (16.0) 6.0 11.0     33.0 17.0  
10 23 3485 Gavin Willis Sabrina Willis BCYC 8.0 (12.0) 12.0     32.0 20.0  
11 21 3455 Caroline Martin Andy Douglas Burghfield 11.0 (13.0) 9.0     33.0 20.0  
12 9 3436 Steve Sallis Joanne Sallis Hykeham 10.0 (11.0) 10.0     31.0 20.0  
13 19 3510 Derek Davies Tori Davies Exe SC 7.0 (20.0) 17.0     44.0 24.0  
14 1 3491 Mike Storey Alex Storey Island Barn RSC 19.0 10.0 (39.0 OCS)     68.0 29.0  
15 30 3512 Kevin Iles Jane Wade Thorpe Bay (15.0) 15.0 14.0     44.0 29.0  
16 18 3490 Nigel White Chris White Burghfield 14.0 (16.0) 16.0     46.0 30.0  
17 2 3217 Philip David Sue Jones Yorkshire Ouse SC 17.0 17.0 (18.0)     52.0 34.0  
18 10 3365 Jerry Garner Margaret Garner Stour SC (24.0) 14.0 21.0     59.0 35.0  
19 3 3502 David Peacock Tricia Wood Trent Valley SC 13.0 24.0 (25.0)     62.0 37.0  
20 36 3411 Gerald Copsey Nick Copsey Ely (39.0 DNS) 22.0 15.0     76.0 37.0  
21   3439 Brian Kitching George Kitching   18.0 (21.0) 19.0     58.0 37.0  
22 4 3481 David Wilkins Louisa Spinnaker 21.0 18.0 (22.0)     61.0 39.0  
23 32 3447 Bernard Clark Philip Ben Ripon 20.0 19.0 (29.0)     68.0 39.0  
24 17 3415 Rosie White Claire Hunter Burghfield SC 22.0 (29.0) 23.0     74.0 45.0  
25 37 3423 Henry Johnson Clare Johnson RHYC (39.0 DNS) 26.0 20.0     85.0 46.0  
26 15 3339/3__3 Kean Gunton Elliot Gunton South Cerney 26.0 23.0 (27.0)     76.0 49.0  
27 11 3230 Simon Hopkins Matt Hopkins Up River YC (29.0) 27.0 24.0     80.0 51.0  
28 38 3477 Bruce Johnson Tina Davies   (39.0 DNS) 39.0 DNS 13.0     91.0 52.0  
29 27 1673 Brian Herring Ros Stevenson Winsford Farm 25.0 (28.0) 28.0     81.0 53.0  
30 7 3279 Simon Townsend Jack Townsend Emsworth Sc 28.0 (33.0) 26.0     87.0 54.0  
31 5 3404 Peter Ferguson Joanne Woolley TVSC (30.0) 25.0 30.0     85.0 55.0  
32 26 3245 Ken Mitchell Andreas Mitchell CCC/Helensburgh 23.0 34.0 (39.0 DNS)     96.0 57.0  
33 6 3353 Andy Prior Becky Wilson Welland Yacht Club 27.0 30.0 (33.0)     90.0 57.0  
34 13 3271 Brian Cobb Ross Nickols Rutland SC (33.0) 31.0 31.0     95.0 62.0  
35 8 3109 Tim Gatti Cathy Jordon Yeadon SC (34.0) 32.0 32.0     98.0 64.0  
36 35 3285 Eric Haselden Bethan Haselden North Staffs SC 32.0 (35.0) 34.0     101.0 66.0  
37 28 3208/344 Angus Beyts Rohan Beyts Lock Tunnel 31.0 36.0 (39.0 DNS)     106.0 67.0  
38 12 3367 Philip Cosson Joel Cosson Scaling Dam (39.0 DNS) 37.0 35.0     111.0 72.0  

Scoring codes used

CodeDescription
DNSCame to the start area but did nto start
OCSOn course side at start or broke rule 30.1



Sailwave Scoring Software 1.94 Build 26
www.sailwave.com