Northampton Sailing Club
Steve Nicholson Trophy 2006

Results - Asymmetric


Sailed:2  Discards:0  To count:2  Ratings:PY  Entries:20
Rank Class SailNo Helm Crew PY R1 R2 Total
                 
1 29ER 1113 Matt Hollis Nick Hollis 924 2.0 1.0 3.0
2 29ER 693 Andy Wood Ali McInnes 924 4.0 2.0 6.0
3 RS 700 923 Anthony York   857 1.0 6.0 7.0
4 Vortex 1153 Jonathan Carter   930 3.0 5.0 8.0
5 Comet Trio 465 Peter Scott Phil Scott 1086 7.0 3.0 10.0
6 RS 400 1169 Norman Byrd Richard Pye 952 5.0 7.0 12.0
7 29ER 1115 Nick Bedding Adam Wilton 924 12.0 4.0 16.0
8 Musto Skiff GBR169 Tim Chapman   875 6.0 10.0 16.0
9 RS200 1006 Tim Gray Wendy Gray 1059 8.0 9.0 17.0
10 RS 400 1215 S Pritchard Jones   952 9.0 12.0 21.0
11 405 360 Kathryn Twemlow G Woods 1089 11.0 11.0 22.0
12 RS200 617 Ellie Martin Caroline Martin 1059 10.0 14.0 24.0
13 29ER gbr900 Ed Jones Ed Robbs 924 14.0 13.0 27.0
14 Vortex 1066 Ed Corteen   930 DNC 8.0 29.0
15 405 351 Daniel Evans Stuart Selley 1089 16.0 15.0 31.0
16 405 407 Ron Thomas Lucy Hoyte 1089 15.0 16.0 31.0
17 RS200 1017 Howard Jones Phil Kilburn 1059 13.0 DNC 34.0
18 RS 400 1256 Chris Harris   952 DNC DNC 42.0
18 RS 800 931 Matt Sharman Jenny Brindle 822 DNC DNC 42.0
18 RS 200 1102 Simon Corper Pete Rowley 1059 DNC DNC 42.0

R1



Start:Start 1
Rank Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected
1 RS 700 923 Anthony York   857 45.14 4 0.52.47
2 29ER 1113 Matt Hollis Nick Hollis 924 49.31 4 0.53.35
3 Vortex 1153 Jonathan Carter   930 52.53 4 0.56.52
4 29ER 693 Andy Wood Ali McInnes 924 52.43 4 0.57.03
5 RS 400 1169 Norman Byrd Richard Pye 952 56.05 4 0.58.55
6 Musto Skiff GBR169 Tim Chapman   875 52.16 4 0.59.44
7 Comet Trio 465 Peter Scott Phil Scott 1086 48.46 3 0.59.52
8 RS200 1006 Tim Gray Wendy Gray 1059 49.00 3 1.01.42
9 RS 400 1215 S Pritchard Jones   952 44.10 3 1.01.51
10 RS200 617 Ellie Martin Caroline Martin 1059 50.45 3 1.03.54
11 405 360 Kathryn Twemlow G Woods 1089 53.40 3 1.05.42
12 29ER 1115 Nick Bedding Adam Wilton 924 61.03 4 1.06.04
13 RS200 1017 Howard Jones Phil Kilburn 1059 54.27 3 1.08.33
14 29ER gbr900 Ed Jones Ed Robbs 924 49.10 3 1.10.57
15 405 407 Ron Thomas Lucy Hoyte 1089 41.43 2 1.16.37
16 405 351 Daniel Evans Stuart Selley 1089 42.35 2 1.18.12
17 Vortex 1066 Ed Corteen   930 DNC    
17 RS 400 1256 Chris Harris   952 DNC    
17 RS 800 931 Matt Sharman Jenny Brindle 822 DNC    
17 RS 200 1102 Simon Corper Pete Rowley 1059 DNC    

R2



Start:Start 1
Rank Class SailNo Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected
1 29ER 1113 Matt Hollis Nick Hollis 924 35.39 3 0.38.35
2 29ER 693 Andy Wood Ali McInnes 924 38.29 3 0.41.39
3 Comet Trio 465 Peter Scott Phil Scott 1086 31.10 2 0.43.03
4 29ER 1115 Nick Bedding Adam Wilton 924 40.05 3 0.43.23
5 Vortex 1153 Jonathan Carter   930 40.26 3 0.43.29
6 RS 700 923 Anthony York   857 37.20 3 0.43.34
7 RS 400 1169 Norman Byrd Richard Pye 952 41.48 3 0.43.54
8 Vortex 1066 Ed Corteen   930 41.02 3 0.44.07
9 RS200 1006 Tim Gray Wendy Gray 1059 31.20 2 0.44.23
10 Musto Skiff GBR169 Tim Chapman   875 27.30 2 0.47.09
11 405 360 Kathryn Twemlow G Woods 1089 36.50 2 0.50.44
12 RS 400 1215 S Pritchard Jones   952 32.24 2 0.51.03
13 29ER gbr900 Ed Jones Ed Robbs 924 32.28 2 0.52.42
14 RS200 617 Ellie Martin Caroline Martin 1059 38.12 2 0.54.06
15 405 351 Daniel Evans Stuart Selley 1089 40.06 2 0.55.14
16 405 407 Ron Thomas Lucy Hoyte 1089 27.30 1 1.15.45
17 RS200 1017 Howard Jones Phil Kilburn 1059 DNC    
17 RS 400 1256 Chris Harris   952 DNC    
17 RS 800 931 Matt Sharman Jenny Brindle 822 DNC    
17 RS 200 1102 Simon Corper Pete Rowley 1059 DNC    

Sailwave Scoring Software 1.90 Build 3
http://www.sailwave.com/