Northampton Sailing Club

Laser 4.7 - 1st & 2nd April 2006

Laser 4.7 Final Results 5 Races Sailed

Sailed:5, Discards:1, To count:4, Ratings:None, Entries:40, Scoring system:My scoring system


Rank Fleet SailNo Helm Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett Notes
1st Youth 138533 Chris Gibson Royal Victoria (2) 1 1 1 1 6.0 4.0 4624
2nd Youth 180654 Kelsey Suggitt Barnt Green 1 2 4 (5) 2 14.0 9.0 4881
3rd Youth 183497 Kyle Grant Royal Victoria 4 (OCS) 2 2 3 52.0 11.0 5060
4th Junior 185305 Cameron Smith Chelmarsh (12) 4 6 7 5 34.0 22.0 5380
5th Youth 183557 Joanna Ireland Restronguet 5 7 8 (11) 8 39.0 28.0 5278
6th Junior 174428 Patrick Liddicoat Bewl Valley 3 3 17 (21) 6 50.0 29.0 5702
7th Junior 152404 Miles Ashton Starcross 8 8 7 (17) 7 47.0 30.0 5453
8th Junior 164397 Oliver White Papercourt 16 (DSQ) 3 3 12 75.0 34.0 5600
9th Junior 181577 Martin Hayes Blithfield 7 (OCS) 9 9 9 75.0 34.0 5513
10th Junior 170570 Craig McCarthy Burton (17) 6 11 8 13 55.0 38.0 5737
11th Junior 183312 Hannah Jones Cardiff Bay 15 12 (21) 10 10 68.0 47.0 5479
12th Junior 179103 Megan Evans Corus 11 10 14 12 (17) 64.0 47.0 5415
13th Junior 185597 George Hand Northampton 13 11 12 (16) 11 63.0 47.0 5391
14th Youth 183259 Ben Gibson Royal Victoria 10 13 (15) 14 14 66.0 51.0 5761
15th Junior 184095 Michael Clark Warsash (18) 5 18 13 16 70.0 52.0 6041
16th Junior 179767 Janek Payne Dabchicks 9 (DSQ) 10 15 19 94.0 53.0 5757
17th Youth 176462 David Harper Draycote (DNF) OCS 5 4 4 95.0 54.0 Renewed
18th Youth 144844 Emma Hand Northampton 23 (DNF) 16 18 21 119.0 78.0 5392
19th Junior 183466 Elliott Mitchell Yarmouth 22 (DSQ) 19 20 18 120.0 79.0 5632
20th Youth 172764 Thomas Hooton Burton 19 9 13 (DNF) DNC 123.0 82.0 To Come
21st Senior 184359 Hailey Goacher Lancing 21 15 (DNC) 22 25 124.0 83.0 4497
22nd Junior 174442 ShaneTerry Poole 6 (DNF) DNC 6 DNC 135.0 94.0 5174
23rd Junior 180340 Liam Gardner West Kirby 32 (OCS) 20 25 23 141.0 100.0 5814
24th Junior 173514 Fiona Cross Lancing 25 14 (DNC) 24 DNF 145.0 104.0 5440
25th Junior 166613 Jess Derbyshire Emsworth 29 (DNF) DNC 19 15 145.0 104.0 6034
26th Youth 164474 Marianne Brett Oxford 27 (DNF) DNC 23 22 154.0 113.0 5598
27th Junior 183549 Matthew Cruz Carsington 31 (DNC) DNC 29 24 166.0 125.0 New
28th Junior 143102 Ryan Langston Beccles 34 (DSQ) DNF 26 26 168.0 127.0 5995
29th Youth 176838 Oliver Scrimshaw Hunts 14 (DNC) DNC DNC DNC 178.0 137.0 5678
30th Youth 162758 Charli Parker-Mowbray Frampton on Severn 28 (DNC) DNC 28 DNC 179.0 138.0 5762
31st Junior 143476 Oliver Nainby-Luxmoore Teesdale 33 (DNF) DNC 27 DNC 183.0 142.0 5991
32nd Youth 178433 Jemima Riley West Kirby 30 (DNF) DNC 30 DNF 183.0 142.0 New
33rd Junior 149326 Nicolas Bennett-Jones Oxford (DNC) DNF DSQ DSQ 20 184.0 143.0 5759 Missed Mark
34th Junior 180442 David Thomas Warsash 20 (DSQ) DNF DNC DNC 184.0 143.0 5258
35th Junior 180463 Ben Platten Warsash 24 (DNC) DNC DSQ DNF 188.0 147.0 6040
36th Junior 164513 Stephen Lloyd Oxford 26 (DNF) DNC DNF DNC 190.0 149.0 5785
37th Junior 183310 Rhiannon Horton SHSC (DNC) DNF DNC DNC DNC 205.0 164.0 6012
37th Youth 176733 Kerry Caps Royal Victoria (DNF) DNC DNC DSQ DNC 205.0 164.0 4564
37th Junior 179729 Joe Bottomley Spinnaker (DNF) DNC DNC DNC DNC 205.0 164.0 New
37th Youth 168897 Kit Bottomley Spinnaker (DNC) DNF DNC DNC DNF 205.0 164.0 New

Sailwave Scoring Software 1.92
www.sailwave.com