Steve Nicholson Memorial Trophy 2005
Single Handed

Series Place Sail No Class Under 18 Helm Club Handicap Series Points Race 1 Race 2
1 1170 Phantom   Nick Beloe Northampton 1048 3 2 1
2 1 Phantom   Will Gulliver Northampton 1048 5 1 4
3 1204 Phantom   Richard Pakes Haversham 1048 9 3 6
4 1186 Phantom   A Elliott Rotherham 1048 17 4 13
5 2F Finn   Allen Burrell Thorpe Bay 1070 19 11 8
6 1185 Phantom   Gordon Banning Haversham 1048 21 7 14
7 2 Phantom   Brett Colayne Staunton Harold 1048 21 9 12
8 654 Blaze   Paul Taylor Burghfield 1047 24 19 5
9 180953 Laser   Jim Lowbridge Northampton 1078 26 8 18
10 171988 Laser   Alex Styne Northampton 1078 27 6 21
11 999 Phantom   Alan Husk Creeksea 1048 28 18 10
12 1196 Phantom   K Clark Seafarers 1048 29.5 14 15.5
13 2110 OK   Jon Fish Waldringfield 1110 31.5 16 15.5
14 3620 Solo   A McMillan Northampton 1155 32 13 19
15 180468 Laser   Steve Adams Grafham Water 1078 34 17 17
16 1053 Laser Vortex   Jonathan Carter Rickmansworth 960 35 12 23
17 1S Solo   Chris Brown   1155 39 32 7
18 177960 Laser Radial Y Joe Adams Grafham Water 1101 44 22 22
19 2101 OK   Terry Curtis Upper Thames 1110 45 34 11
20 176462 Laser 4.7   David Harper Draycote 1175 45 15 30
21 5082 Optimist Y Matt Foskett Staunton Harold 1646 46.5 26.5 20
22 720 Blaze   Mike Lyon Burghfield 1047 47 23 24
23 1175 Phantom   John Wayling Northampton 1048 49 DNF47 2
24 836 RS 600   Rich Adams Bartley 920 49 5 44
25 2068 OK   Tony Woods Etherow 1110 50 OCS47 3
26 112 Phantom   Glenn Ratcliff Thorpe Bay 1048 53.5 26.5 27
27 178201 Laser 4.7 Y Martin Hayes Blithfield 1175 54 21 33
28 1119 Phantom   Simon Cowood   1048 56 OCS47 9
29 1114 Phantom   Paul Beasley Thorpe Bay 1048 57 10 DNF47
30 4159 Solo   Nel Roscoe Haversham 1155 57 25 32
31 653 RS 600   Wayne Hancock Bartley 920 57 28 29
32 144844 Laser 4.7 Y George Hand Northampton 1175 58 20 38
33 174641 Laser Radial   Kerry Tucker Northampton 1101 58 24 34
34 4952 Optimist Y Oliver Chapman Staunton Harold 1646 61 36 25
35 3714 Solo   Ian Hall Hollowell 1155 61 30 31
36 4703 Optimist Y Hannah Jones Staunton Harold 1646 63 35 28
37 4267 Solo   Rob Jackson Northampton 1155 68 33 35
38 143200 Laser Radial Y Emma Hand Northampton 1101 72 29 43
39 181577 Laser Radial Y Tom Hayes Blithfield 1101 72 31 41
40 173289 Laser   Rob Cook Grafham Water 1078 73 OCS47 26
41 5288 Optimist Y Tom Barford Northampton 1646 75 39 36
42 60 Europe Y James Anderton Hardway 1139 77 37 40
43 4718 Optimist   Rhiannan Horten   1646 77 38 39
44 13928 Topper   Andrew Lawrence Hardway 1290 83 41 42
45 4820 Optimist Y Tessa Fowler Staunton Harold 1646 84 OCS47 37
46 475 RS300   Chris Hart Port Talbot 1001 87 40 DNF47

Sun 30 Jan 05 14:18:24